Dolar : Alış : 2.9621 / Satış : 2.9675
Euro : Alış : 3.3027 / Satış : 3.3086
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir41°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10117 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da Hollywood tarzında ‘Korku filmi!’

Tweet
08 Ağustos 2016 - 1.727 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Diyarbakır’da Hollywood tarzında ‘Korku filmi!’

Yıllardır çatışmalar ve operasyonlarla gündeme gelen Diyarbakır’da uzun bir aradan sonra yeni bir sinema filmi ile gündeme gelecek. Diyarbakırlı yapımcı Mehmet Aküzüm ve Hollywood standartlarında eğitim alan TNS Film Yapım AŞ yapımcısı ve yönetmeni Gökhan Aksu’nun kaleme aldığı ‘Fotoğrafın laneti’ adlı fantastik-korku-gerilim tarzında sinema filminin çekimleri Diyarbakır’da yapılacak. Ünlü oyuncuların yer alacağı Hollywood tadındaki film 2017 yılında vizyona girecek.

ÖDÜLLÜ OYUNCULAR DA VAR

Projenin mimarisi Yönetmen Gökhan Aksu ve Diyarbakırlı yapımcı Mehmet Aküzüm, yaklaşık iki yıldır büyük bir hassasiyetle üzerinde çalıştıkları projenin çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürdüklerini ifade ederek, “Film, her açıdan Hollywood tadında olduğu için, özellikle oyuncu kadrosunda çok dikkatli ve temkinli davranıyoruz, filmin oyuncu kadrosu genel olarak belli oldu, Türkiye’de çok önemli projelere imza atmış oyunculara yer verdik, bunların içinde ödüllü oyuncularda var. Ayrıca TNS film yapım A.Ş adı altında ve sektörde son zamanlarda adından söz ettiren yapımcı Soner Başer ile birlikte, projeyi devam ettirmenin ayrıca heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz” diye konuştular. Yenigün Gazetesi olarak, projenin mimarileri Mehmet Aküzüm ve Gökhan Aksu ile ‘Fotoğrafın Laneti’ adlı film ile ilgili yaptığımız söyleyişinin detayı şöyle;

Öncelikle bu proje nereden aklınıza geldi?

ORTAYA KEYİFLİ BİR İŞ ÇIKTI

Yönetmen Gökhan Aksu: “Hollywood standartlarında eğitim aldığım için, hem yönetmenliğini üstlendim, hem de uzun zamandır aklımda bu tarz bir proje yazmak vardı. Ara ara üzerinde çalışıyordum. Amacım, daha önce Türkiye’de neredeyse hiç yapılmayan, ancak Amerikan sinemasında bolca izlediğimiz,  fantastik gerilim korku tarzında bir proje yapmaktı. Hem görsel açıdan, hem senaryo, hem de filmin konusu olarak çok farklı olmalıydı. Fragmanı yayınlandığında bile bu farklılığı direkt seyirciye hissettireceğimi biliyorum. Proje ile ilgili çalışmalarımı sürdürürken, İki yıl önce Mehmet Aküzüm ile tanıştım. Bakış açılarımızın düşüncelerimizin aynı olduğu kanaatine varınca, projeyi kendisine anlatma isteği duydum ve çok hoşuna gitti. Bir kaç gün beyin fırtınası ve istişare ettikten sonra projeyi birlikte şekillendirdik ve kafamdaki sahneleri ve yapmak istediğim kurguyu toparlayıp bir araya getirdikten sonra 3 haftada senaryosunu tamamladım. Ortaya keyifli bir iş çıktı. Yönetmenliğini de kendim yapacağım için, ortaya nasıl bir film çıkacak acaba kötümü olacak gibi düşünceler konusunda hiçbir kuşkum yok!”

Peki, bu filmi neden Diyarbakır’da çekmeyi istediniz?

DİYARBAKIR’DA UYGUN BİR YER

“Ben işim gereği Türkiye’de 70’in üstünde il gezdim. Fakat Diyarbakır’a gitme şansım olmamıştı. Filmin bir kısmı dönemi (100 yıl öncesini) anlattığı için, aklımda başka bir yer vardı. Filmi, İstanbul’un arka bahçesi olan illerden birinde çekmeyi düşünüyordum. Fakat Mehmet Aküzüm ile tanıştıktan sonra Diyarbakır’ı görme fırsatı da bulmuş oldum. İyi ki görmüşüm gezmişim. Çünkü yapısal ve tarihsel olarak tam kafamdaki mekânlar, tam istediğim ambians, yani bununla ilgili çok örnekler verebilirim ama bir fotoğraf makinesi alıp gelip görmeniz lazım”

Filmin oyuncu kadrosu belli oldu mu?

OYUNCU KADROSUNDA TİTİZ DAVRANIYORUZ

”Başta da belirttiğimiz gibi, oyuncu kadrosunda çok titiz davranıyoruz, çünkü bu film sürekli izlediğimiz korku filmleriyle hiçbir ilgisi yok. Başlı başına bir Amerikan yapıtı olarak düşünün! Ve gerçekten büyük oyunculuk gerektiren ve emek isteyen bir iş, filmde figüran oyuncu diye adlandırdığımız yardımcı oyuncuları bile Diyarbakır HERDEM Kültür-Sanat Topluluğu tiyatrosundan seçtik. Bu topluluk Diyarbakır’da tiyatral anlamda önemli gösteriler sergilemiş bir topluluk. Bunu Mehmet Aküzüm ile birlikte oyuncuları tespit ederek kararlaştırdık ve bu konuda tiyatro eğitmeni Halim Kaplan’da bize çok yardımcı oldu. Ana kadroda bir kaç eksiğimiz daha netleşmeyen karakterler var. Özellikle masumiyeti temsil eden karakterleri seçmekte zorlanıyoruz diyebilirim. Filmin netleşen oyuncu kadrosunda; Ayhan Eroğlu, Halit karata, Aydan Çakır, Eylem Doğan, Sefer Elis, Mehmet Aküzüm gibi usta isimler yer alıyor, bunların yanı sıra, Seher yalnız, Nildağ Tosun, Sevda Bıçakçı, Ceren Kılıç, Haydar Can Demirezen, Burcu Küçük, Halim Kaplan, Tuncer Durhan gibi isimlerde var.

Projenin yapımcısı olarak siz ne düşünüyorsunuz?

AMERİKANVARİ HAVASINDA BİR FİLM

Soner Başer: TNS YAPIM FİLM A.Ş olarak piyasada bir vizyon sahibi olmak bizim en büyük ilkemiz! Ve inşallah kısa bir süre sonra Türkiye’de başarılı işlere imza atan bir firma olarak sektördeki yerimizi alma gayreti içerisindeyiz. Ve bu nedenle projeleri değerlendirirken çok titiz ve hassas davranıyoruz. ‘Fotoğrafın Laneti’ senaryosunu okumadan önce Mehmet Aküzüm kısaca bahsetti ve aklıma ilk gelen şey Türkiye’de korku filmi çekmek ticari anlamda büyük bir risk dedim. Bunu bir yapımcı olarak düşünmek zorundaydım. Çünkü korku filmleri internet ortamında izlenen ve televizyonlarda çok fazla izlenmeyen film kategorisi arasında yer alıyor. Fakat Filmin senaryosunu okuduğumda çok şaşırdım. Bu işin Türk korku filmleriyle alakası olmadığını hatta birkaç sahnenin sansürlendiğinde 13 yaş üstü çocuklara bile izletilebileceğinin kanaatine vardım, senaryoyu okurken roman okuyormuş gibi keyif aldım. Tam bir Amerikanvari havasında, sürükleyici ve aksiyon sahnelerin bolca yazıldığı, sürekli merakta bıraktıran ya sonra, ya sonra dedirten ve seyirciyi ters köşeye yatıran bir senaryoydu. Yıllarca televizyonda izlenebilecek bir film olacağını düşünüyorum, tabi bu yine seyircinin takdiridir. Ama şunu söyleyeyim filmin finalinde seyirci kalkıp gitmek istemeyecek bunun nedeni de sürpriz olsun. Filmin devamını bekleyen bir seyirciyle karşı karşıya kalacağımıza eminim”

Çekimler kaç hafta sürecek? Vizyon tarihi belli mi?

DİYARBAKIR’DA ÇEKİMLERİ 3 HAFTA SÜRECEK

Gökhan Aksu: Diyarbakır Çekimleri üç hafta sürecek, Diyarbakır’daki çekimler tamamlandığında İstanbul’daki işimiz Maksimum iki gün, senaryo gereği boğaz manzarası ve tem otoyolunu göreceğiz. Nişantaşı’nda da yarım günlük bir sahnemiz var. Vizyon tarihi ise 2017 Şubat veya Mart ayı gibi planlıyoruz ama daha netleştirmedik”

Sayın Aküzüm, filmin memleketinizde çekilmesi sizi heyecanlandırdı mı?

FİLMİN MEMLEKETİMDE ÇEKİLECEĞİ İÇİN MUTLUYUM

Mehmet Aküzüm: “Aslında her yapımcı kendi doğup büyüdüğü yerde film yapmak ister, memleketini tanıtmak ve memleketine faydalı olmayı kim istemez ki? Ama bu proje tamamen tesadüf oldu ben sadece aracı oldum diyebilirim. Filmin senaryosu tamamlandığında Gökhan Aksu beni aradı ve senaryoyu gönderdi zaten projenin de mimarisi olduğum için ortaya nasıl bir iş çıkacağını tahmin ediyordum. Okuduğumda inanın beklentilerimin çok üstünde bir senaryo gördüm ve o heyecanla direkt Gökhan Aksu’yu aradım ve tebrik ettim, bunu yapımcısı olduğum için değil tamamen bir izleyici olarak söylüyorum bu projeye çok inanıyorum. Hemen projeyi hayata geçirmek için işe koyuldum, benim için nerede çekileceği önemli değildi ben sadece böyle bir projenin yapımcısı olmanın kararını kesin ve net vermiştim, Gökhan Aksu’yu Diyarbakır’a davet ettim ve geldi. 2 günlük bir lokasyon sonunda burası tamamdır dedi, tabi memleketimde çekileceği içinde mutluyum”

(haberdiyarbakir.gen.tr-ÖZEL RÖPORTAJ)

1514 Total Views 65 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑