Dolar : Alış : 2.9337 / Satış : 2.9389
Euro : Alış : 3.3124 / Satış : 3.3183
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10281 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da 412 kişi tutuklandı

Tweet
23 Ağustos 2016 - 698 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Diyarbakır’da 412 kişi tutuklandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, Türk Ceza Kanunu’nun 309. Maddesinde düzenlenen Anayasayı İhlal, 312. Maddesinde düzenlenen Hükümete Karşı İsyan ve 314/2 maddesinde düzenlenen Silahlı Terör Örgütü Üyeliği suçlarından darbe teşebbüsünün yapıldığı 15 Temmuz 2016 tarihi itibari ile yapılan soruşturmalarla ilgili açıklama yapıldı.

Soruşturmaların seyri hakkında bilgilerin yer verildiği açıklamada, bin 147 Kişi hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtilerek, “412 Kişi hakkında tutuklama kararı verilmiş, 318 kişi hakkında Adli Kontrol Hükümlerinin uygulanması kararı verilmiş, 63 kişi hakkında Yakalama Kararı verilmiş olup, 200 kişi serbest bırakılmış olup, 59 kişinin ise halen kolluk işlemleri devam etmekte olup, 95 kişi hakkında da gözaltı kararı verilmiştir” denildi.

4 BAŞSAVCI VEKİLİ VE 12 SAVCI TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyet Başsavcısının koordinatörlüğünde 4 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 12 Cumhuriyet Savcısı ile birlikte Türk Ceza Kanunu’nun 309. Maddesinde düzenlenen Anayasayı İhlal, 312. Maddesinde düzenlenen Hükümete Karşı İsyan ve 314/2 maddesinde düzenlenen Silahlı Terör Örgütü Üyeliği suçlarından darbe teşebbüsünün yapıldığı 15 Temmuz 2016 tarihi itibari soruşturmaların titizlikle yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

54 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI

Aralarında Hakim Cumhuriyet Savcısı ve Zabıt Katiplerinin de bulunduğu 91 kişi hakkında yasal işlem başlatılmış, 54 kişi tutuklanmış, 24 kişi hakkında Adli Kontrol Kararı verilmiş, 12 kişi ise serbest bırakılmıştır.

60 ASKERİ PERSONEL TUTUKLANDI

Tümgeneral, Tuğgeneral, Korgeneral, General, Askeri Hakim Savcı, Albay, Yarbay, Binbaşı, Yüzbaşı, Teğmen, Astsubay, Uzman Çavuş’un da aralarında bulunduğu 259 Askeri Personel hakkında yasal işlem başlatılmış olup, 60 kişi tutuklanmış, 42 kişi hakkında Adli Kontrol Kararı verilmiş, 149 kişi ise serbest bırakılmıştır. 1 kişi hakkında yakalanmasına yönelik karar çıkartılmış olup, 7 kişinin ise Kolluk işlemleri devam etmektedir.

2 VALİ YARDIMCISI VE KAYMAKAM TUTUKLANDI

Vali Yardımcısı, Kaymakam, Kaymakam adayının da aralarında bulunduğu 8 Mülki İdare Amiri hakkında yasal işlem başlatılmış olup, 4 kişi tutuklanmış, 3 kişi hakkında Adli Kontrol Kararı verilmiş, 1 kişinin ise Kolluk işlemleri devam etmektedir.

161 EMNİYET MENSUBU TUTUKLANDI

Emniyet Müdürü, Emniyet Müdür Yardımcısı, Emniyet Amiri, Başkomiser/komiser, Komiser Yardımcısı, Polis Memuru ve Diğer personellerin de aralarında bulunduğu 326 Emniyet Görevlisi hakkında yasal işlem başlatılmış, 161 kişi tutuklanmış, 41 kişi hakkında Adli Kontrol kararı verilmiş, 4 kişi serbest bırakılmış olup, 23 kişi hakkında yakalama kararı verilmiş 2 kişi hakkında ise kolluk işlemleri devam etmekte olup, 95 kişi hakkında ise gözaltı kararı verilmiştir.

D.Ü.’DE 37 TUTUKLAMA

Rektör, Rektör Yardımcısı, Öğretim Görevlisi, Öğretim Üyesi, Araştırma Görevlisi Daire Başkanı, Müdür ve Diğer personellerin de aralarında bulunduğu 128 Üniversite Görevlisi hakkında yasal işlem başlatılmış, 37 kişi tutuklanmış, 56 kişi hakkında Adli Kontrol kararı verilmiş, 28 kişi serbest bırakılmış olup, 7 kişi hakkında yakalama kararı verilmiştir. İdare Memuru, Sayman, Öğretmen, Sosyal Çalışmacı, İnfaz Koruma Memuru, Cezaevi Katibi, Şoför, Teknisyenin de aralarında bulunduğu 51 Ceza İnfaz Kurumları/Denetimli Serbestlik Personelleri hakkında yasal işlem başlatılmış olup, 3 kişi tutuklanmış, 21 kişi hakkında Adli Kontrol kararı verilmiş, 1 kişi hakkında yakalama kararı verilmiş, 26 kişinin ise kolluk işlemleri devam etmektedir. Öğretmen, Şube Müdürü, Memur, Doktor, Eczacı, Teknik Personel, Memur’un da aralarında bulunduğu Milli Eğitim Sağlık ve Diğer Kamu Çalışanı olan 29 kişi hakkında yasal işlem başlatılmış olup, 11 kişi tutuklanmış, 15 kişi hakkında Adli Kontrol Kararı verilmiş, 3 kişi ise serbest bırakılmıştır.

İLÇELERDE 216 KAMU GÖREVLİSİ HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILDI

İlçelerde bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan 216 kamu görevlisi ve vatandaş hakkında yasal işlem başlatılmış olup, 65 kişi tutuklanmış, 95 kişi hakkında Adli Kontrol Kararı verilmiş, 15 kişi serbest bırakılmış olup, 19 kişi hakkında yakalama kararı verilmiş, 22 kişinin ise kolluk işlemleri devam etmektedir.

İŞADAMLARI DA VAR

İş Adamı, Esnaf, Gazeteci, Avukat, Okul/Yurt Öğretmeni, Öğrenci, Serbest Meslek, Emekli Memur’un da aralarında bulunduğu Kamu Çalışanları dışında olan 39 kişi hakkında yasal işlem başlatılmış, 17 kişi tutuklanmış, 20 kişi hakkında Adli Kontrol kararı verilmiş, 1 kişi serbest bırakılmış olup, 1 kişi hakkında ise kolluk işlemleri devam etmektedir.

BİN 147 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Soruşturmalar kapsamında genel olarak 1147 Kişi hakkında yasal işlem başlatılmış, 412 kişi hakkında tutuklama kararı verilmiş, 318 Kişi hakkında Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanması kararı verilmiş, 63 Kişi hakkında Yakalama Kararı verilmiş olup, 200 kişi serbest bırakılmış olup, 59 Kişinin ise halen kolluk işlemleri devam etmekte olup, 95 kişi hakkında da gözaltı kararı verilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmalar titizlikle çok yönlü olarak devam etmekte olup, soruşturmaların safahatı ve sonucu hakkında ayrıca bilgi verilecektir.”

594 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter