Dolar : Alış : 4.6073 / Satış : 4.6156
Euro : Alış : 5.3881 / Satış : 5.3978
HAVA DURUMU

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14253 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DİKENT: “Barış gününü, barışa hasretle karşılıyoruz”

Tweet
31 Ağustos 2016 - 20.588 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»DİKENT: “Barış gününü, barışa hasretle karşılıyoruz”

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği Başkanı Mehmet Ali Elbey ve Başkan Yardımcısı Bülent Güneş, 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle birer yazılı açıklama yaptı.

ELBEY: “BARIŞI HASRETLE KARŞILIYORUZ”

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Başkanı Mehmet Ali Elbey, 1 Eylül Dünya Barış Günü”nü barışa olan hasretle karşıladığımızın altını çizerek, “Savaş ortamının, küresel diktatörler ve silah tüccarlarından başka kimseye faydası yoktur. Savaş ve kavga ortamında acı ve gözyaşı vardır, acının ve gözyaşının olmadığı, sevginin paylaşıldığı bir dünya için, her renkten insanın farklı düşüncelere rağmen ortak değerlerde buluşup birbirlerinin farklılıklarına saygı duyması gerekir. Unutmayalım ki hiçbir buluş, hiçbir güzellik savaş ve kavga ortamında doğmamıştır. Nasıl gökkuşağındaki farklı renkler uyum içinde görünüyorsa bizler de tüm farklılıklarımızla sevgi, saygı ve barış zemininde buluşarak yaşıyoruz ve böyle de yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

TÜM OLUMSUZLUKLARA KARŞI ‘HER ŞEYE RAĞMEN BARIŞ’ DİYORUZ

“Bulunduğumuz coğrafyada yaşanan tüm olumsuzluklara karşı ‘her şeye rağmen barış’ diyoruz” diyen Elbey, “Hayatımızdaki sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının yarattığı barış’ı, huzuru öncelikle ülkemiz ve tüm dünyanın yaşamasını diler, yüreği sevgi dolu olan herkesin ‘Dünya Barış Günü kutlu olsun” dedi.

GÜNEŞ: KİRLİ SAVAŞIN BAŞLADIĞI 1 EYLÜL ‘BARIŞ’ GÜNÜ OLDU

DİKENT Başkan Yardımcısı Bülent Güneş ise, İkinci Dünya savaşı olarak bilinen İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşı 1 Eylül 1939 tarihinde Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başladığına işaret ederek, “1945 yılında son bulan ve ardında milyonlarca ölü, yaralı, yıllarca dinmeyen acı ve gözyaşı bırakan insanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün olan 1 Eylül, birçok ülkede ’Dünya Barış Günü’ olarak kutlanmaktadır. Ancak halen dünyanın birçok bölge ve ülkesinde yaşanan çatışmalar, savaşlar insanlığın geleceğini tehdit etmekte ve insanın en temel evrensel hakkı olan yaşama hakkını elinden almaktadır” dedi.

BARIŞ İÇİN YAŞANABİLECEK BİR DÜNYA YARATMALIYIZ

Küresel eşitsizliğin ve sömürünün yarattığı yoksulluk, açlık, savaş ve çatışmalar insanlar için yaşamı çekilmez kıldığına değinen Güneş, “Bugünlerde Ortadoğu coğrafyasında yaşanan kaos, şiddet ve sınırlarımızda yaşanan savaşın acımasızlığını hep beraber görüyor ve kaygı duyuyoruz. Ülkemiz ve tüm dünya halklarının bu kaygılarını gidermek ve çözüm bulmak sorumluluk sahibi her insanın görevidir. Din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ayrımı gözetmeden huzurlu ve kardeşçe bir ortamın oluşturulması için, herkesin sorumluluk bilinci içinde hareket ederek savaşlara, çatışmaya dur demesi gerekmektedir. Barışın ortak paydasından hareketle, anlaşmazlıklar insani değerler ve karşılıklı hoşgörü çerçevesinde ele alınmalı, savaş çığırtkanlığını red eden bir anlayış içinde olaylara yaklaşılmalı, kardeşçe, huzur ve barış içinde yaşanabilecek bir ülke ve dünya inşa etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle 1 Eylül Dünya Barış gününü kutluyor, savaşsız, sömürüsüz ve adil paylaşımın olduğu bir dünya özlemi ile sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” (haberdiyarbakir.gen.tr)

2489 Total Views 22 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
  TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter