14 Kasım 2015
75 defa okundu

Demirtaş’tan Davutoğlu’na Silvan çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Buyursun Davutoğlu ile beraber gidelim. Silvan’ın, Cizre’nin sokaklarına beraber girelim. Hendeklerde ne oluyor, insanlar neden hendek kazmışlar, ne istiyorlar? Buyrun muhalefetle birlikte gidelim, o ilçenin sorunlarını dinleyelim. Niye polis gönderiyorsunuz, buyrun biz gidelim” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 555. oturumuna katıldı. Demirtaş oturma eylemi sonrası habercilerin sorusu üzerine şunları söyledi:

‘TÜRKİYE IŞİD, EL KAİDE, NUSRA GİBİ ÖRGÜTLERİ DESTEKLEDİ’

“Şuan üçüncü dünya savaşı Suriye toprakları üzerinde ağırlıklı olmak üzere bir vekalet savaşı şeklinde devam ediyor. Bundan büyük devletler başta olmak üzere, büyük devletler birinci derece sorumludur. IŞİD’i tehdit olarak görmeyen, ortak mücadele etmeyen bütün devletler, siyasetçiler bundan sorumludur. Başbakan yakın zamana kadar IŞID’i öfkeli gençler olarak tanımladı. İki yıl öncesine kadar Türkiye IŞİD, El Kaide, Nusra gibi örgütleri açıkça destekledi. Buradan TIR’larla silahlar gönderildi. Halen Türkiye IŞİD için kolay bir geçiş güzergahıdır. Türkiye’nin sınırlarını halen IŞİD’e kapatmış değil. Suruç, Diyarbakır, Ankara katliamlarını IŞİD açıkça üstlenmedi. Savcılar bunun arkasında IŞİD olduğunu tespit ettiler. Yapanlar IŞİD militanı teröristler, ama IŞİD üstlenmedi. Ama Fransa’da açıkça üstleniyor.”

‘SİLVAN’IN, CİZRE’NİN SOKAKLARINA BERABER GİRELİM’

“Silvan’da 12 gündür sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Başbakan ‘Orada kamunun güvenliğini korumak için operasyonlar devam edecek’ diyor. Şu anda kamunun tamamıyla, Silvan halkının tamamı şu anda AKP teröründen kurtulmaya çalışıyor. AKP güvenlik anlayışlarını bitire, bütün sorunları diyalog ve çözüm yoluyla çözeceğiz dese bir anda her şey normale dönebilir. Ama ısrarla ve silahla çözeceğiz dediği için bugün Silvan’da olaylar yaşanıyor. Buyursun Davutoğlu ile beraber gidelim. Silvan’ın, Cizre’nin sokaklarına beraber girelim. Hendeklerde ne oluyor, insanlar neden hendek kazmışlar, ne istiyorlar? Buyrun muhalefetle birlikte gidelim, o ilçenin sorunlarını dinleyelim. Niye polis gönderiyorsunuz, buyrun biz gidelim. İşi sadece polislere bırakacaksanız görevini bırak, emniyet müdürü ülkeyi yönetsin. Bütün sorunları emniyet müdürlerine havale edeceksen, ülkeyi sen yönetme. Başarılı bir emniyet müdürü yönetsin, daha iyi olur. Siyasetçiysen, siyasetten çözüm üreteceksen buyrun beraber gidelim. Çözüm için davet ediyorum. Siyasetçiler olarak sorumluğu biz üstlenelim.”

SENDE YORUM YAZ