23 Aralık 2015
112 defa okundu

Demirtaş, Rusya’da da Özyönetim dedi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Kürt halkının kendi özyönetim statüsüyle var olma talebini bütün dünya toplumunca görülmesi taraftarıyız. Muhataplarımızla bunları da paylaşıyoruz” dedi.Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuştu.

Demirtaş’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

RUSYA ZİYARETİ

“Bu krizin siyasi, ekonomik olarak, yine Ortadoğu’daki alanlara yansımaları var. Biz de HDP olarak yaşanan bu krizin, Türkiye pasaportu taşıyan öğrenci, işçi, yatırımcılara olumsuz yansımaması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu Dışişleri Bakanı ile paylaştık.”

İKİ DEĞİŞİM ÇİZGİSİ

“Türkiye’de değişim-dönüşüm süreci yaşanıyor. Bizler bu değişimin çoğulcu demokrasi ve bütün kimliklerin, kültürlerin, inançların özgürlüğünün sağlanacağı yönde olmasını savunuyoruz. Öbür taraftan AKP zihniyeti, değişim-dönüşümü tek adamlığa, ırkçı, dinci, mezhepçi bir çizgiye çekmeye çalışıyor. Bu iki değişim çizgisi arasında siyasi yarış, ideolojik çekişme, rekabet, gerilim de yaşanıyor. Bu konudaki görüşlerimizi bütün uluslararası kamuoyu ile paylaşıyoruz. Rusya ile de partimizin bu yaklaşımını paylaştık.”

ÖZYÖNETİM

“Aynı zamanda Türkiye’de Kürt sorunu çok önemli aşamaya geldi. Kürt halkının özyönetim talebi meşru bir talep olarak kendini ortaya koyarken, AKP’nin de sert bir müdahalesi; tankların, kara kuvvetlerinin, ordunun da devreye girdiği sindirme, irade kırma, katliam politikası yürütülüyor. Bu konuya ilişkin de Türkiye’de Kürt halkının kendi özyönetim statüsüyle var olma talebini bütün dünya toplumunca görülmesi taraftarıyız. Muhataplarımızla bunları da paylaşıyoruz.”

SURİYE

“Öte yandan, Suriye’de de önemli noktaya gelindi. Suriye’de yeni anayasanın yazımı tartışılmaya başlandı. Yeni Suriye’de anayasada neler olacak, hangi haklar ne ölçüde tanınacak; bunlar tartışılıyor. Parti olarak, Suriye toplumunun tüm kimliklerinin, renklerinin, inançlarının özgürce, kendi varlığını da garanti altına alarak; anayasada taahhüt altına alarak var olmasını savunduk. IŞİD, El-Kaide uzantılı tüm yapılar bu farklılıklara düşmanca barbarlık uyguluyorlar. Suriye’de Kürt halkı da IŞİD barbarlığına karşı en kahramanca direnişi ortaya koyuyor. Dolayısıyla Suriye’nin geleceğinin şekillenmesinde Kürt halkının, oradaki Kürt güçlerinin varlığının tanınması, Suriye’deki sorunun çözümü ve Ortadoğu barışı için de kilit noktadadır.”

KÜRTLER

“Gelecek yüzyılda Kürtler, artık Ortadoğu’da önemli aktör olacaklar ve kimse Kürtlere taktik ilişki, kullanma ilişkisi, Kürt kartı açısından bakmamalıdır. Bu bakış açısı değişmelidir. Kürtler bunu kabul de etmez. Kürtler yeni yüzyılda büyük bir siyasi, demokrasi gücü olacak. Aslında bölge halklarının bir arada yaşayabileceği, mezhep, kimlik çatışmalarının da çözülebileceği üçüncü yolu öneren bir güç olarak Kürtler, yeniden tarih sahnesine çıkıyor. Uluslararası güçlerin de bütün bu gerçeklikleri görerek Kürtlerle ilişkilenmesi, politikalarını oluşturması gerekiyor. Bunları gittiğimiz her yerde açıklıkla anlatıyoruz.”

RUSYA-TÜRKİYE KRİZİ

“Çünkü biz ne içeride ne de dışarıda gerilim, çatışma yanlısı politika izliyoruz. Diplomatik yollarla, diyaloglarla çözüm istedik. Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanı bu konuda çok tutarsız bir politika izledi. İlk etapta uçağın düşürülmesinin doğru karar olduğunu söyledi, sonra yalpalamaya başladı; ‘Rus uçağı olduğunu bilsek düşürmezdik’ dedi. Sonra ‘yine olsa yine yaparız’ dedi. Ardından ‘pilotun hatasıdır’ dedi. Bu tutarsız politikalar çözümü zorlaştırıyor. AKP her konuda yalpalayan, ilkesiz yaklaşım sergiliyor. Partimizin ilkeli duruşu ise Türkiye halklarının, uluslar toplumun da dikkatini çekiyor. Bir de Kürt halkı gerçekten çok zorlu bir zamanda çok muazzam bir direniş sergiliyor. Şengal’de, Kobanê’de, Rojava’nın her bir köşesinde kahramanca direniş sergiliyor. Bütün dünya buna saygı duyuyor. HDP’nin Kürt halkıyla yakın ilişkisi, Rojava, Güney Kürdistan’daki toplumla, siyasi hareketlerle kurduğu dostluk ilişkisi herkesin de dikkatini çekiyor. HDP tüm bunları, Türkiye’nin iç barışı ve bölgesel barış için kullanmak istiyor. Bu yaklaşımımız Rusya’da da dikkatle izleniyor, destek görüyor.”

LAVROV İLE GÖRÜŞME

“Rusya’da çalışanlar, işverenler, yatırımcılar, işçiler, öğrenciler bilmeli ki, kimliği ne olursa olsun, Türkiye pasaportu taşıyan herkes için bizler girişimde bulunduk. Bu görüşmede de kapsamlıca bunları dile getirdik, mesafe kat edeceğiz. Pasaport taşıyanların sıkıntısının çözümünde rahatlama sağlayacağız çünkü görüşmeden böyle mesajlar aldık.”

SENDE YORUM YAZ