05 Aralık 2015
180 defa okundu

Demirel Dicle’nin kıyısında uğurlandı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde önceki gün katledilen Mehmet Demirel’in cenazesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan otopsinin ardından, Yeniköy Mezarlığı’nda dini vecibeleri yerine getirildikten sonra Yenişehir ilçesi Feritköşk Mahallesi’nde bulunan mezarlıkta toprağa verilmek üzere konvoyla yola çıkarıldı. MEYADER, DBP ve HDP yöneticileri ve HDP’li vekillerin katıldığı törende, Demirel’in posterleri taşındı. Fiskaya getirilen Demirel’in cenazesi zılgıtlarla karşılanırken, tabutu omuzlayan Demirel’in arkadaşları, cenazeyi Dicle Nehri kıyısında bulunan Feritköşk Mezarlığı’na getirdi. Demirel’in cenazesi, yakınlarının Kürtçe ağıtları ve zılgıtlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

“SEN CESARETLİYDİN, KORKMUYORDUN”

Ağıt yakan Demirel’in annesi, “Mehmedim, oğlum sen şehit oldun. Keşke ben senin yerinde olsaydım. Dağda gerilla olup, ben şehit olsaydım. Senin ayağına sıkılan kurşun bana sıkılsaydı” diyerek, Demirel’in mezarından avuçladığı toprağı öptü. Yakınları ise, “Sen cesaretliydin, korkmuyordun” sözleriyle andı Demirel’i. Demirel’in toprağa verilmesinin ardından kısa bir konuşma yapan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYADER) Eşbaşkanı Ayşe Dicle, Sur’da devlet saldırısı sonucu her gün gençlerin ve çocukların katledildiğini iddia etti. AKP’nin artık bu zulme dur demesi gerektiğini ifade eden Dicle, Kürtleri öldürmeyle sorunun çözülemeyeceğini söyledi.

“100 YILDIR KÜRT HALKI DİRENİYOR”

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Ali Şimşek ise, “Şunu çok iyi biliyoruz; 100 yıldır Kürt halkı direniyor. Devlet her yerde olduğu gibi Kürdistan’da da katliam girişimleri yapıyor. Ama Kürt halkının direnişini kıramayacaklar” dedi. Demirel için Fiskaya Taziyeevi’nde taziye kuruldu.

SENDE YORUM YAZ