21 Aralık 2015
49 defa okundu

‘Deliller karartılıyor’

Kürt bilgesi Musa Anter’in katledilmesine ilişkin açılan davanın 6’ncı duruşması Ankara 6.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ve aile avukatı Selim Okçuoğlu’nun yanı sıra birçok avukat katıldı. Duruşmaya, HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ile Hakkari eski Milletvekili Hamit Geylani de katıldı. Duruşmada tutuksuz sanık Savaş Gevrekçi hazır bulunurken, tutuklu sanık korucubaşı Hamit Yıldırım ise duruşmaya katılmadı.

“CENAZE YEŞİL’E AİT DEĞİL”

Mahkeme heyeti bir önceki duruşmaya ilişkin, yurtdışında öldükten sonra Erzincan’da defnedilen kişinin DNA sonuçlarından Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım olmadığının ortaya çıktığı, ayrıca Silivri Cezaevi’nde bulunan birinin ihbarı üzerine JİTEM elamanı Mahmut Yıldırım’ın kim olduğunun bilindiğini ve bu konudaki ihbarın Cumhuriyet Başsavcılığına iletildiği bilgilerini paylaştı.  Musa Anter ailesi avukatı Selim Okçuoğlu, bazı kesimlerin yargılanma üzerinde çeşitli manipülasyon yaptıklarını belirterek, “Diğer faili meçhul davalarında nasıl sonuçlar çıktığını hepimiz biliyoruz” dedi. Okçuoğlu, Tahir Elçi’nin katledilmesine dikkat çekerek, “Yıllarca faili meçhul dosyalarına baktı. Ancak kendisinin de faili meçhule gittiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“4 YILDIR TANIKLAR DİNLENMEDİ”

Davanın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen tanıkların hala dinlenemediğini belirten Okçoğlu, MİT’in bu davada belgelerin ortaya çıkmasını istemediğini hatta delilleri kararttığını iddia etti. Okçuoğlu, “Yeşil’i biliyoruz Yeşil şudur” tarzındaki ihbarların değerlendirilmesi gerektiğini ancak bazı kesimlerin bu şekilde dosya üzerinde manipülasyon yapmaya çalıştığını düşündüklerini belirtti. Okçuoğlu, “Soruşturmanın genişletilmesine yönelik delillerin tekrar değerlendirilmesini, tanıkların huzura getirilip dinlenmesini ve tutuklu sanık Hamit Yıldırım’ın tutukluluğunun devamını ve Savaş Gevrekçi’nin delillerin karartılmasıyla bağlantılı olduğunu düşünüyoruz bu nedenle tutuklanmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

“İKTİDAR CİNAYETLERİN NASIL İŞLENDİĞİNİ BİLİYOR”

Avukat Oya Aydın da tanıkların gelecek celsede mutlaka huzura getirilip dinlenmesi gerektiğini belirterek, “Siyasi iktidar cinayetlerin nasıl işlendiğini biliyordu. Hükümet bu nedenle dava açacak düzeye ulaştı. Siyasi iktidarın politik tutumu değişti. Yeniden faili meçhul cinayetler işlenmeye başlandı. Biz sizlerin siyasal iktidarın bu davayı karartmaya çalışmasının önüne geçmesini bir an önce yargılanma yönünde karar vermenizi istiyoruz” diye konuştu. Aydın, Ankara Emniyetinin “Hasan Tanrıkulu ismiyle Mahmut Yıldırım’ı almadıklarına” dair bir yazı gönderildiğini ve bütün bu deliller bu şahsın alındığını gösterdiğini belirterek, bunun da siyasi iktidarın davanın karartılması yönündeki tutumunu gösterdiğini ileri sürdü. Siyasi cinayetlerin genel siyasal iktidarın eğilimlere göre değerlendirilmesi gerektiğini savunan Avukat Sertaç Ekinci ise, Kutlu Savaş’ın Kürt iş adamları davasına ilişkin hazırladığı raporun Musa Anter davası için önem arzettiğini ve Kutlu Savaş’ın dinlenmesi talebinde bulundu.

TUTUKLAMA TALEBİNE RET

Mahkeme heyeti, “Aziz Turan (Abdulkadir Aygan)’ın ifadesinin alınmamasını ve kuvvetli suç şüphesi nedeniyle sanık Hamit Yıldırım’ın adli kontrol talebi ve tahliyesinin reddine, Savaş Gevrekçi’nin tutuklanma talebinin reddine, Kutlu Savaş, Orhan Taşanlar ve Mehmet Eymür’ün dinlenmesi talebinin kabulüne ve diğer tanıkların dinlenmeleri hususunun daha sonra değerlendirilmesine” karar verdi. Duruşma 14 Mart 2016 tarihine ertelendi.

SENDE YORUM YAZ