Dolar : Alış : 3.0138 / Satış : 3.0193
Euro : Alış : 3.2604 / Satış : 3.2663
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5511 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DBP’li Belediyeler toplandı!

Tweet
10 Ocak 2016 - 92 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»DBP’li Belediyeler toplandı!

DBP eş genel başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek ile DBP’li belediye eşbaşkanları, son dönemde DBP’li belediyelere dönük, AKP hükümeti eleştirilerini tartışmak amacıyla Bağlar Belediyesi Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. DBP’li 102 belediyenin eşbaşkanlarıın katıldığı toplantı saygı duruşu ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kamuran Yüksek, saldırılara karşı ortak bir irade ortaya koymak için bir araya geldiklerini söyledi ve ekledi: “AKP içerisinde belediyelerimize dönük alınmış bir karar var. Bu karar iki şekilde uygulamaya konulmak isteniyor. Bu iki kararda bir grup ‘Pişmiş mi yiyelim, çiğ mi yiyelim’ diyor. Bunun tartışmasını yaşıyorlar. Bir grup ‘Direk görevden alıp, kayyum atayalım’ diyor, bir grup da ‘Yetkilerini kısıtlayalım’ diyor. Bu iki düşünce de bir darbe mekaniğidir.”

DBP’li belediyelere müdahale etmek için meşru bir zaman oluşturmak amacıyla yalan ve iftiralara başvurduklarını kaydeden Yüksek, “Bunların gazetelerinin atmadığı manşet kalmadı. Ama attıkları hiç bir manşetin altını dolduramadılar. Okuyucu da sadece manşeti okuyup, haberin detayını okumadı. Bir örnek verirsem ‘HDP’li Beyoğlu belediye başkanı yolsuzluktan tutuklandı’ manşeti var. Bizim öyle bir belediye başkanımız ve belediyemiz de yok” dedi.

‘DAHA SİZİN BELEDİYELERİN BORÇLARINI ÖDÜYORUZ’

AKP’li Ankara Belediyesi’nin borcunun 2 milyar 700 milyon liraya denk geldiğine dikkat çeken Yüksek, “Bu borç ile 3 ülke alınır. Çıkmışlar bizim belediyemizin borcunu soruyorlar. Türkiye’de borçlu ilk 20 belediye arasında sadece 3 belediyemiz var. Bu belediyeler de AKP’nin elinden aldığımız belediyelerdi. Van Belediyemiz ve Mardin Belediyemiz daha AKP döneminin borcunu ödüyor” diye konuştu.

‘YAPTIĞINIZ İNCELEMELERİN SONUÇLARINI AÇIKLAYIN’

AKP’nin müfettişler tarafından defalarca belediyelerine yönelik incelemelerin yapıldığını aktaran Yüksek, “Buyurun gelin bir daha inceleyin. Daha sizin borcunuzu ödüyoruz. 25-26 Temmuz’da müfettişleriniz gelip inceleme yaptılar. ‘Çıkın 102 belediyemizde yaptığınız incelemenin sonuçlarını açıklayın’ dedik. Ama siz çıkıp kamuoyuna açıklamadınız. Çünkü hiç bir şey bulamadınız. Yine Ağustos ayında gelip haftalarca inceleme yaptınız, ama yine de bir şey bulamadınız” ifadelerini kullandı.

‘YA SAVAŞARAK YA ANLAŞARAK’

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna ise konuşmasında “kimlik” kavramına değinerek, “Kürtlere deniliyor ki sen kimliksiz yaşayabilirsin. Bu hakarettir. Ya bu kimlik tanınacak, haklar verilecek ya da Kürtler kimlikleri kabul edilene kadar mücadele edecektir. Bunun iki yolu var; ya savaşarak ya da anlaşarak” dedi. İnsanca olanının anlaşarak olduğuna vurgu yapan Ayna, bundan kaynaklı sürekli müzakere ve diyalog ortamını işaret ettiklerini söyledi.

‘NASIL YAŞAMALI SORUSUNA GÖRE HAREKET EDİYORUZ’

Hükümetin Kürtlere yönelik tavrının “Siz kimliksiz kalacaksınız” şeklinde olduğunu kaydeden Ayna, “Bunun adı faşizmdir. Kürtler de bu faşizme karşı mücadele edecektir. Bu coğrafyada yaşayan halklar nasıl yaşayacaklarına karar veriyorlar. Bizlerin görevi halkın ‘Nasıl yaşamalı’ sorusuna verdiği cevaba göre hareket etmektir. Mücadele gerekçemiz budur. Bir toplumu hastalar yönetemez, biter. Şu anda da yapılan bitişin çırpınma halidir” diye konuştu. Ayna’nın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam ediyor. Toplantı, sonuç bildirgesinin açıklanması ile son bulacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter