Dolar : Alış : 2.9515 / Satış : 2.9568
Euro : Alış : 3.2881 / Satış : 3.294
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8936 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DBP Eşbaşkanlığına Tuncel seçildi

Tweet
28 Mayıs 2016 - 964 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DBP Eşbaşkanlığına Tuncel seçildi

DBP’nin 4. Olağanüstü Genel Kongresi sonucunda Eşgenel Başkanlığa Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek seçildi. Kongrede konuşan Tuncel, “Silopi, Cizre, ve Nusaybin’nden sonra artık söz hükmünü yitirdi. Söz artık barikatların arkasındaki direniştir” dedi. Kongrede konuşan HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Kürtleri yok sayan politikalardan bugüne kadar sonuç alınamadığına dikkat çekerek, “Bizden vazoda ya da sera malı saksıda yetişmiş Kürt olmamızı istiyorlar. Kendi partilerinde bunun örneği var. Biz de öyle olalım istiyorlar” dedi

Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) 4. Olağanüstü Kongresini “İnadına Özgürlük, İnadına Direniş” şiarıyla gerçekleştirdi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kongre Büyükhanlı Park Otel’de yapıldı. Kongreye HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, HDK Eşbaşkanları Gülistan Kılıç Koçyiğit, Ertuğrul Kürkçü, HDP Milletvekilleri, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Belediyeleri Eşgenel Başkanları, KJA Başkanı Ayla Akat Ata, Sol-Sosyalist Parti Temsilcileri, Avrupa Parlamentosu’ndan temsilciler ve çeşitli illerden çok sayıda partili katıldı.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği kongreye Cizre’de operasyonlar sırasında yaşamını yitiren Mehmet Tunç’un annesi Esmer Tunç, Mehmet Yavuzel’in annesi Hanım Yavuzel, Seve Demir’in annesi Sakine Demir ve Pakize Nayır’ın annesi Behiye Nayır da katıldı. Kongre salonuna operasyonlarda ve Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan ile Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu pankartlar asıldı.

‘HEP BİRLİKTE OLDUĞUMUZ SÜRECE ÖZGÜRLÜK HER ZAMANKİNDEN DAHA YAKIN’

Özyönetim alanlarında, emek ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan kongrede daha sonra 10 Mayıs’tan bugüne tutuklu olan DBP Eşgenel Başkanı Kamuran Yüksek’in gönderdiği mektup okundu. Yüksek, mektubunda şunları ifade etti:“10 Mayıs günü hukuksuz bir şekilde tutuklandım. Fiziken sizlerle olmasam da bugün her zamankinden daha fazla sizlerleyim. Hak ve özgürlük mücadelesinden hep birlikte durduğumuz sürece özgürlüğü göreceğimiz gün her zamankinden daha yakındır. DBP olarak Ortadoğu açıcından çözümün demokrasi olduğunu belirtmek istiyoruz. Anti demokratik dikta rejimlerin mutlaka dönüşmesi ve demokrasinin hakim olması gerekir. Ortadoğu’da tüm halkların kendilerini özgünlükleriyle özgür bir şekilde ifade edebileceği demokratik rejimler olmalıdır. Dört ayrı bölgede yaşayan halklarımızın anadilde yaşam hakkı başta olmak üzere tüm halkları tanınmalıdır.”

‘SİZE ASLA AMA ASLA BİAT ETMEYECEĞİZ’

Kamuran Yüksek’in mektubunun okunmasının ardından konuşan DBP’nin yeni Eşgenel Başkanı Sebahat Tuncel, yaşanan savaşın nedeninin Kürt halkı ve hendekler olmadığını vurguladı. AKP politikalarının bugün yaşanların en büyük nedeni olduğunu ifade eden Tuncel, şöyle devam etti: “Her gün siyasi soykırım operasyonlarıyla güne uyanıyoruz. Her gün gerçekleri yazdıkları için gazetecileri ‘terörist’ ilan edenler, barış isteyen akademisyenleri ‘terörist’ ilan edenler; bize ‘ya biat edeceksiniz ya biat edeceksiniz’ diyor. Bizde diyoruz ki; ‘size asla mı asla biat etmeyeceğiz. Bugün yaşananların karşısında sözün hükmünü yitirdiğini belirten Tuncel, “Sözün hiçbir anlamı kalmadı. Söz Silopi’de Cizre’de Sur’da Nusaybin’de bitti. Söz artık barikatların arkasındaki direniştir. Sözün tükendiği bir zamanda geriye sadece mücadele, sadece direniş kalıyor” dedi. “Biz sadece Kürt halkına değil, bütün Türkiye halklarının özgürlüğünü istiyoruz.” diyen Tuncel, AKP hükümetinin tüm Türkiye halklarını uçurumun kıyısına götürdüğüne dikkat çekti.

‘DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİ KİMSEDEN İSTEMİYORUZ, GÖLGE ETMEYİN YETER’

Umudun; HDP, HDK, DBP, DTK’de olduğunu vurgulayan Tuncel şunları söyledi: “Umut maden ocaklarında, umut özyönetim alanlarında direnenlerde, umut iktidarda değil umut halklarımızın yüreğindedir” Demokratik özerkliği kimseden talep etmediklerini ifade eden Tuncel, “Biz demokratik özerliliği kimseden istemiyoruz. Gölge etmeyin başka ihsan istemez. Biz kendimiz demokratik özerkliliği inşa edeceğiz. Tarihi zalimler değil, tarihi direnenler yazar. Biz yeni bir yaşamı öreceğiz bunun başka yolu yok” dedi.

DEMİRTAŞ: ‘SERA MALI KÜRT OLMAMIZI İSTİYORLAR’

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş da Kürtleri yok sayan politikalardan bugüne kadar sonuç alınamadığına dikkat çekerek, “Bizden vazoda ya da sera malı saksıda yetişmiş Kürt olmamızı istiyorlar. Kendi partilerinde bunun örneği var. Biz de öyle olalım istiyorlar. Fakat orada onur yok. Bize bunun bedelini ödetmeye çalışıyorlar. Seve ve Mehmet bunun için şehittir. Kamuran bu yüzden tutukludur” dedi. Konuşmasında “Türkiye Türklerindir” söylemine atıfta bulunan Demirtaş, “Eğer halen böyleyse birlikte yaşamanın formülünü kendileri bulsunlar. Yok eğer hepimizinse birlikte yaşama şansımız var. Aksi halde Kürtler vardır, bir ulustur ve anayurdu Kürdistan’dır” diye belirtti.

GÜVEN: ‘ANNELERİN TAKİPÇİSİYİZ, TESLİM OLMAYACAĞIZ’

DTK Eşgenel Başkanı Leyla Güven ise, Kürtçe yaptığı konuşmada Roboski, Cizre, Nusaybin, Sur ve Silopi’yi hatırlatarak Kürt halkının buralarda yapılan katliamları asla unutmayacağını vurguladı. Mehmet Tunç’un annesinin oğlunun öldürülmesinden sonra ifade ettiği sözleri yineleyen Güven, “Anneler size boyun eğmeyeceklerini, teslim olmayacaklarını söylemişlerdi. Biz de onların takipçisiyiz. Teslim olmayacağız” diye konuştu. Konuşmasında milletvekili dokunulmazlıklarına da dikkat çeken Leyla, Kürt halkının bu noktada verdiği mesajın net olduğunu dile getirdi. Leyla, halkın ‘Bir tek vekilimize dokunursanız, soykırımlara devam ederseniz, size dünyayı zindan ederiz’ mesajının kendileri için esas olduğunu söyledi.

‘SÖZLERİMİZİN GEREĞİNİ YAPALIM, MÜCADELE EDELİM’

Gülistan Kılıç Koçyiğit de yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Eş Genel Başkanımız Kamuran Yüksek ve diğer arkadaşlarımız söylenmesi gerekenleri söylediler. Ben sadece artık bu sözlerin gereğini yapalım ve mücadeleye geçelim, diyorum.” Konuşmalarının ardından delegeler parti meclisinin seçimi için oy kullandı. Oylama sonucunda cezaevinde bulunan Kamuran Yüksek ve Sebahat Tuncel Eşgenel başkalığa seçildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter