Dolar : Alış : 2.8014 / Satış : 2.8064
Euro : Alış : 3.1908 / Satış : 3.1966
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CEMR Kongresi’nde Diyarbakır görüşüldü

Tweet
24 Nisan 2016 - 107 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»CEMR Kongresi’nde Diyarbakır görüşüldü

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR) 2016 yılı kongresi, 20-22 Nisan tarihlerinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Nicosia kentinde gerçekleştirildi. Avrupa’nın her ülkesinden üye belediyelerin ve belediye birliklerinin katıldığı kongreye binin üzerinde kişi katılım sağladı. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın da katıldığı kongre üç gün sürdü, kongre boyunca 32 oturum yapıldı. Oturumlarda “Göç Krizi ve Barış”, “Yerel Yönetimlerin Özerkliği”, “Yenilenebilir Enerji”, “Sürdürülebilir Kalkınma ve Kentsel Yönetişim”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konuları ön plana çıktı.

“Avrupa’nın Güney Komşularındaki Çatışmaların Sonuçlarıyla Yüzleşmek” başlıklı oturuma, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Köln Belediyesi, Lübnan ve Ürdün Belediyesi temsilcileri katıldı. Ortadoğu’daki çatışmaların Avrupa üzerindeki etkileri, mülteci hakları ve yerel yönetimlerin yapabileceklerinin tartışıldığı oturumda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, mülteci sorununun gerçek çözümünün barışla mümkün olacağını belirtti. Kışanak, mültecilerle ilgili izlenecek yanlış politikaların, sadece insani değil bir dizi siyasi sorunu da tetiklemeye devam edeceğinin altı çizdi.

‘HAK İHLALLERİNE AVRUPA SESSİZ KALMAMALI’

Kürt kentlerinde yaşanan yıkımlara ve hak ihlallerine Avrupa kurumlarının sessiz kalmaması gerektiği ifade eden Kışanak, çatışmaların ve hak ihlallerinin yeni bir göç dalgası yaratma ihtimali olduğunu söyledi. Kışanak, Şengal ve Rojava’dan gelen göçmenler konusunda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ve GABB üyesi belediyelerin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu çalışmalar katılımcılar tarafından takdir edildi.

’UN KAMULAŞTIRILMASI DA ELE ALINDI

Kültür oturumunda ele alınan başlıklar arasında, Sur’un kamulaştırma kararı da vardı. Oturumda, Sur’un geleceğine ilişkin Avrupa kurumlarının yapması gerekenler tartışıldı. Diyarbakır’ın, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetim’lerin (UCLG) Kültür Komitesi tarafından uygulamaya geçirilen pilot kentler arasında yer alması gündeme geldi. Oturuma katılan Avrupalı belediyeler bu sürecin başlatılması ve ilerletilmesi için Diyarbakır ile sahip oldukları deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

AVRUPA’NIN GELECEĞİ TARTIŞILDI

Kapanış oturumunda ise Avrupa 2030 gündemi tartışıldı. Oturumda konuşan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Jean-Claude Frécon, Avrupa projesinin içinde bulunduğu siyasi ve toplumsal krizi aşmasının bir zaruret olduğuna, aksi halde geri dönüşü olmayan bir yola girileceğine dikkat çekti. Frecon, yükselmekte olan ırkçı ve popülist siyasi hareketleri durdurmanın ancak demokrasinin yerellerde yeniden inşasıyla mümkün olabileceğini kaydetti. CEMR Kongresi kapsamında düzenlenen resepsiyona. Avrupa’dan gelen belediye başkanları ile belediye birliklerinin temsilcileri katıldı. Bu resepsiyonda, buluşmaya iştirak ettiği için Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades tarafından Gültan Kışanak’a bizzat teşekkür edildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter