Dolar : Alış : 3.0138 / Satış : 3.0193
Euro : Alış : 3.2604 / Satış : 3.2663
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5511 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çalışan Gazeteciler günü kutlandı

Tweet
10 Ocak 2016 - 39 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Çalışan Gazeteciler günü kutlandı

Diyarbakır’daki Sivil toplum kuruluş temsilcileri, hukukçular ve mülki idari amirler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle mesaj yayımladılar. Gazetecilik mesleği toplumu peşinden sürüklemesi nedeniyle büyük bir öneme sahip mesleklerin başında geldiğinin ifade edildiği mesajlarda, Basınsız bir demokrasinin düşünülemeyeceğinin altı çizildi.

VALİ AKSOY: BASIN ÇALIŞANLARIN GÜNÜ KUTLU OLSUN

İl Valisi Hüseyin Aksoy, “Gazetecilik mesleği toplumu peşinden sürüklemesi nedeniyle büyük bir öneme sahip mesleklerin başında geliyor. Bu mesleğin mensupları olan gazetecilerimiz, özellikle birlik beraberliğimize vurgu yapmak adına bugünlerde daha fazla özveriyle çalışmaktadır. Büyük zorluklar içinde çalışan gazeteciler, gerektiğinde canını hiçe sayarak topluma gerçeği tüm çıplaklığıyla aktarmaya çalışırken, bir yandan da baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmaya gayret etmektedir. Mesai mefhumu gözetmeden topluma haber ve bilgi akışı sağlamak gibi bir misyonu üstlenmiş olan değerli basın çalışanlarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anar, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunarım”

SOLMAZ: “GAZETECİLERİN ÇALIŞMALARI TAKDİRE ŞAYANDIR”

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz: “Mesajlarımızı doğru şekilde aktaran gazetecilerin çalışmaları takdire şayandır. Basına gönül vermiş, bu yolda emek sarf eden tüm basın çalışanlarımızın haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıldönümü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, Meslek Etik İlkeleri sorumluluk bilinci içinde yayınlarını başarıyla sürdüren gazetecilerimize, en içten selam ve sevgilerimi sunuyorum”

İŞLİYEN: “AHLAKİ BASIN KURULUŞLARI GELİŞMİŞ BİR ÜLKENİN TESİSİNİ SAĞLAYACAKTIR”

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen: “Gelişmiş  bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de Doğru haber yapan, Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan, Yalan Haberden Kaçınan, olmayan şeyi söylemeyen bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri vardır. Bu nedenle, Doğru gazeteci, Yalansız basın kuruluşunun; Ahlaki basın kuruluşları da Gelişmiş Bir Ülkenin tesisini sağlayacaktır. Toplumun gelişimi ve kalkınma süreci de, basın çalışanlarının desteği ile daha hızlı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Ülkemizin ve Diyarbakır’ımızın sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim”

HDP: “GAZETECİLERLE DAYANIŞMAMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç: “Ülkemizi her açıdan karanlık günlere sokan, baskı, zulüm ve tehdidi gündelik politika olarak uygulayan AKP-Saray iktidarında bir ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü daha yaşıyoruz. Yine pek çok gazetecinin işsiz olduğu, işi olanların da iş güvencelerinin olmadığı, medya işverenleri tarafından işsizlik tehdidiyle her işi yapmaya razı edildikleri bir dönemi yaşıyoruz. Medya emekçilerinin sendikalaşma, örgütlenme, toplu sözleşme yapma haklarının fiilen ellerinden alındığı günlerde bulunuyoruz. Bu karanlık tablo yetmezmiş gibi AKP-Saray iktidarı ülkeyi gün be gün, çalışan gazeteciler için görev yapılamaz hale getiriyor. Gazeteciler gazetecilik yaptıkları için ölümle tehdit ediliyor, polis tarafından kafalarına silah dayanıyor, gerçekleri ortaya çıkardıkları ya da heyecanlı oldukları için gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Can Dündar ve Erdem Gül hücreye atılıyor. DİHA muhabirleri devlet şiddetine maruz kalıyor, tutuklanıyor. Kürt medyası ve sosyal medyası ağır baskı ve engellemelerle yüz yüze bırakılıyor.”

AKAR: “BASINSIZ BİR DEMOKRASİNİN DÜŞÜNÜLEMEZ”

Adalet ve Kalkınma Partisi  (AK Parti ) Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar: “Bağımsız ve özgür basının demokratik bir hukuk devletinin en önemli öğelerinden biridir. Basınsız bir demokrasi düşünülemez. Günümüzde taşıdığı değer ve önemi gittikçe artan iletişimin en etkili kanallarından olan basının, halkın haber alma, kamuoyu oluşturma ve ifade özgürlüğünün güvencesidir. Basın halkı doğru şekilde bilgilendirdiği sürece, bireyin ve toplumların da meydana gelen olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirip kanaat edinmesi, toplumla ve dünyayla sağlıklı ilişkiler kurup bütünleşmesi mümkün olmaktadır. Kendi sorumluluğunun bilincinde olan ve bu bilincini eyleme dönüştürürken hak ettiği özgürlüğe sahip olan bir basın demokrasinin vazgeçilmez gereklerindendir” Basın çalışanlarının sorunlarının çözülmesi, haklarının iyileştirilmesi, hak ettikleri hayat şartlarına ve çalışma ortamlarına kavuşturulması şüphesiz basınımızı ve dolayısıyla demokrasimizi daha da güçlü kılacaktır. Basın, demokrasinin en büyük güvencesidir”

GGC: ÖLÜM HABERLERİ YERİ BÖCEK HABERLERİ YAPACAĞIMIZ GÜNLER UMUDUYDU

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti: “Adı güzel konulmuş; ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ başka bir meslekte rastlanılmaz böyle bir güne. Çünkü 7/24 çalışan tek meslek grubu gazetecilerdir. Meslek büyüklerimiz hep, ‘gazeteci olunmaz, gazeteci doğulur’ derdi. Gazeteci doğulmasa bu kadar zoru bir meslek de yapılamaz. Özellikle bölgemizde son zamanlarda oldukça zorlaşan çalışma şartlarına rağmen meslektaşlarımız özveriyle görevlerini yapmayı sürdürüyor. Kimisi saldırıya uğradı, kimisi tehdit edildi, kimisi gözaltına alındı ve kimileri maalesef tutuklandı. Meslektaşlarımız tutuklansa da mesleğimiz halen sürüyor. Zorluklar ne ilk ne de son olacak. Bütün bu zorluklara rağmen, mesleğini onuruyla yapmayı sürdüren tüm meslektaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz.  Ölüm haberleri yerine, doğa, börtü, böcek haberleri yapacağımız günleri görme umuduyla…”

YAKUT: “ÖZGÜRLÜĞÜN EN ETKİLİ ARACI”

Dr. Abdurrahman Yakut: “Türkiye’de gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan ve Türk basınında bir dönüm noktası olan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 yılında kabul edilmesiyle birlikte, her yıl 10 Ocak tarihinin “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor., “Demokrasinin temel taşlarından olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir. Aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle basın, sivil toplumun dinamizmini beslemekte, demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde ve güçlenmesinde önemli rol üstlenmektedir”

AHIAKIN: “BASIN DEMOKRASİNİN ÖNEMLİ UNSURLARINDAN BİRİSİDİR”

Av. Aydoğan Ahıakın: “Demokrasinin önemli unsurlarından birisinin basın olduğunu, toplumun çoğulcu ve katılımcı yönde gelişmesine katkıları olmakla birlikte, kamuoyuna bağımsız, dürüst ve tarafsız olarak bilgi veren basın mensuplarımızın temel hak ve özgürlüklere, bireylerin özel hayatlarına saygılı olarak, görev yapmaları da önemlidir. Türkiye’nin dört bir yanında il ve ilçelerde yerel gazete, televizyon, radyo, dergilerde çalışan değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü gönülden kutluyor, sağlıklı, mutlu ve başarılar bir yıl diliyorum

ERGİN: “YAŞAM SAVAŞI VERİYOR”

Diyarbakır Kutu Ambalaj Fabrikası, Sur Özergin İnşaat Firmaları, Dicle Kolonyaları Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Süleyman Ergin: “Değerli gazeteci arkadaşlarımın bu anlamlı gününü kutlamak benim için bir onurdur. Bir çok basın mensubu işsizlik nedeniyle yaşam kavgası veriyor. Dürüst, namuslu, ahlaklı, mesleğin tarafsız yansız temel özelliğini her türlü olumsuzluklara rağmen yürüten gazetecilerin onur savaşı verdiği bu süreçte; gazeteciler günü kutlanıyor. Basının ve basın mensuplarının bayram günleridir. Bir çok basın mensubunun işsizlik nedeniyle yaşam kavgası vermektedir. Zevkli, zor ve yıpratıcı bir meslek olan gazetecilik halkı, kamuoyunu aydınlatma bilgilendirme mesleğidir. Gazetecilikte; insani duygular, dini duygular, ideolojik duygular ikinci planda olmak zorundadır. İfade özgürlüğü ve Haber Alma Özgürlüğü en değerli haklardır. Özgür medya; toplumsal kalkınmışlığın gelişmişliğinde göstergesidir. Özgür basın olmadan demokrasi olmaz”

KAYMAZ: “ZORLU BİR MESLEK”

Erdemliler Hareketi Derneği Diyarbakır İl Başkanı Atilla Kaymaz: “Erdemliler Hareketi Derneği olarak her daim ilkeli, tarafsız ve bağımsız çalışan Gazetecilerimizin yanındayız. 10 Ocak Dünya gazeteciler günü kutlu olsun” İlkeli, tarafsız ve araştırmacı bir medya, ülkenin demokratik gelişmesine doğrudan katkı yapar. Basın çalışanlarının sorumluluğu ve mesleki etik ilkelerine bağlılıkları da, basın kuruluşlarının kurumsallaşmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Basınımızın gösterdiği gelişmede, şüphesiz en büyük pay, görevini fedakarca yapan basın çalışanlarına aittir. Mesleklerinin zorluklarına rağmen üstün bir hizmet anlayışı ve fedakârlıkla vazifelerini ifa eden basın çalışanları hukukun evrensel standartları, kişi haklarına ve özel hayata saygı, doğru ve tarafsız haber verme ilkelerinden asla taviz vermemelidir. Basın ahlak kuralları doğrultusunda kamuoyunu bilgilendirmek, bunun yanı sıra toplumun talep ve beklentilerini dile getirerek önemli bir sorumluluğu yerine getiren siz değerli basın mensuplarımızın, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, sağlık ve başarılar dilerim” (Sait BAYRAM)

  

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter