14 Ekim 2015
47 defa okundu

Bölgedeki operasyonlar: 82 gözaltı, 6 tutuklama

Bölgedeki gözaltı ve tutuklamalarda bugün Diyarbakır ve Mardin Dargeçit Belediye Başkan Yardımcısı M. Şirin Turan’ın bulunduğu 6 kişi tutuklandı. Erzurum, Antep, Şırnak, Muş, Van ve Urfa’da HDP’nin 7 sandık görevlisinin de bulunduğu 82 kişi gözaltına alındı. Şırnak Silopi’de polisin 3 kişiyi gözaltına almasını görüntülemek isteyen DİHA muhabiri Nedim Oruç’un da bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı.

ERZURUM-TEKMAN

Erzurum Tekman DBP İlçe Eşbaşkanı Aydın Durdeniz, Köprüköy HDP İlçe Eşbaşkanı Halit Kapo ve DBP İlçe Eşbaşkanı Necati Yazıcı dahil 10 parti çalışanı gözaltına alındı.

ANTEP

Antep’te polisin 20 adreste gözaltına aldığı 19 kişi adliyeye çıkarıldı.

VAN

Van Çaldıran’da da üç, Muş Malazgit’te 1 DBP çalışanı, Van Erciş’te Eğitim Sen temsilcisi İlhami Tekin gözaltına alındı.

CANLI KALKANLARA GÖZALTI

Cudi Dağı’nda 15 kişi, Bulanık-Varto arasındaki operasyonlara karşı bölgeye giden 25 kişi gözaltına alındı. Burada alınanlar arasında Bulanık Belediye Eşbaşkanı Rahmi Çelik ve haber takibi yapan DİHA muhabiri Cüneyt Duran da var.

MARDİN-DARGEÇİT

Mardin Dargeçit’te DBP PM Üyesi Hatice Şen, Dargeçit Belediye Eşbaşkan Yardımcısı M. Şirin Turan, Belediye Meclis Üyesi Leyla Anık da “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezaevine konuldu.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 4 gün süren sokağa çıkma yasağında polisin yaptığı ev baskınlarında gözaltına alınan 3 kişi, “örgüt üyesi” oldukları gerekçesiyle tutuklandı.

MARDİN-NUSAYBİN

Mardin’in Nusaybin ilçesinde öz yönetim ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklanan ve aralarında Nusaybin Belediye Başkanı Sara Kaya’nın da bulunduğu 6’sı tutuklu 8 kişi hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede 8 kişi hakkında  “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı örgütü üye olmak” suçundan da 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

SENDE YORUM YAZ