Dolar : Alış : 3.0377 / Satış : 3.0431
Euro : Alış : 3.3398 / Satış : 3.3458
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9910 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bilici: “Görüşme yapılmadan kaygılar giderilemez”

Tweet
21 Temmuz 2016 - 156 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Bilici: “Görüşme yapılmadan kaygılar giderilemez”

 

İmralı Adası’nda bulunan 5 Nisan 2015’ten bu yana haber alınamayan Abdullah Öcalan’a ilişkin kaygılar 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimi ile daha da arttı. DİHA’da yer alan habere göre, askerlerin güvenliği sağladığı adaya gitmek için aile ve avukatlarının yaptığı başvurular reddedilirken, İmralı Heyeti’nin girişimleri sonucu AKP hükümetten gelen açıklamalar da var olan kaygıları gidermedi.

“ADAYA HEYET GÖNDERİLMELİ”

Kürt halkının endişeleri ve kaygılarının giderilmesini isteyen İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, toplumun Öcalan’ın durumunu merak ettiğini, bu nedenle merakın bir an önce giderilmesi için İmralı Adası’na bir heyet gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi. Darbe gecesinde Öcalan’a dönük bir yönelim olmuş olabileceğine işaret eden Bilici, AKP iktidarı tarafından Öcalan’ın durumuna ilişkin kimi açıklamalar yapılsa da, yine basında çıkan “İmralı Adası darbecilerin hedefindeydi”, “Öcalan darbeciler tarafından imha edilecekti” haberlerinin kaygılarında haklı çıkardığını söyledi. Geçmişte olduğu gibi Öcalan’a dönük yönelimleri kabul etmediklerini, bundan sonra da benzer yönelimleri kabul etmeyeceklerini vurgulayan Bilici, darbe girişimi sonrasında belirsiz olan durumun takipçisi olacaklarını dile getirdi.

“TOPLUMUN TAMAMI ÖCALAN’I MERAK EDİYOR”

Bilici, “Sayın Öcalan’ın bulunduğu misyon çok önemlidir. Kürt halkının ciddi anlamda sevdiği, değer verdiği kendisini önder kabul ettiği bir liderdir. Bu vesileyle Sayın Öcalan’la derhal bir heyetin görüşmesi gerekir. İnsan hakları örgütleri, avukatları, ailesi ya da İmralı Heyeti’nin bir görüşme yapması gerekir. Çok acil bir durumdur. Toplumun tamamı büyük bir kaygı ve endişe içerisindedir. Öcalan’ın sağlığı, bulunduğu alan ve koşullarını inceleyecek bir heyetin gidip kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir. Bu talebimizin takipçisiyiz. Bu olay sıradan bir olay olmadığı gibi Öcalan sıradan bir şahsiyet de değildir. Kürt halkı, Kandil, sivil toplum, siyaset ve bir bütün olarak herkes Sayın Öcalan’ın durumunu merak ediyor. Çünkü Sayın Öcalan’ın görev ve misyonu çok önemlidir. Kürt halkı ve kamuoyunun bu endişeleri giderilmelidir. Kürt halkı Sayın Öcalan’dan rahatlatıcı bir mesaj bekliyor” diye konuştu.

“ÖCALAN BİR KEZ DAHA BARIŞIN ÖNÜNÜ AÇABİLİR”

AKP iktidarını aklıselim bir karar alıp, Öcalan ile bir heyetin görüşmesini sağlaması gerektiğini söyleyen Bilici, bu talep üzerinden ulusal ve uluslararası temaslarının olacağını da paylaştı.

Bilici, şöyle konuştu: “Umut ediyoruz ki AKP bu darbe girişiminden ders çıkarıp, anti-demokratik uygulamaları yerine demokrasiyi güçlendiren adımlar atar. Bu da iç barışı sağlayacak Kürt sorunun çözümüne bağlı. Onu ise Sayın Öcalan şahsında gerçekleşebilir. Bağımsız bir heyet İmralı Adası’na gittiğinde belki Sayın Öcalan önemli mesajlar da verir. Öcalan’ın önceden de darbeye dönük AKP’ye uyarıları vardı. Bundan sonra da yol gösterici olabilir.”

“KATLİAM YAPANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ”

Bölgede son bir yıldır ciddi bir darbenin yaşandığına da dikkat çeken Bilici, bütün kentlerde, ilçelerde Olağanüstü Hal’in (OHAL) olduğunu ve tüm bunları yapanların şimdi darbe girişiminde bulunan isimler olduğuna dikkat çekti. Bilici, “Katliam, darbe yapanlara ‘dokunmazlık zırhı’ verip, bunları koruma, ödüllendirme girişiminde bulunurlarsa, bu tür durumlarla karşılaşacakları uyarısında bulunduk. Bu katliamları yapanlar AKP ve Cumhurbaşkanı tarafından kahraman ilan edilmişti. Cizre, Nusaybin, Sur, Yüksekova, Şırnak’ta yaşanan vahşetleri gerçekleştirenler ödüllendirilmişti. Bu cesaretle girişimde bulundular” ifadelerini kullandı.

158 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑