Dolar : Alış : 2.9266 / Satış : 2.9318
Euro : Alış : 3.2444 / Satış : 3.2503
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir41°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9485 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bedirhanoğlu: “Savaş tırmandırılıyor!”

Tweet
21 Haziran 2016 - 104 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Bedirhanoğlu: “Savaş tırmandırılıyor!”

DİK Eşsözcüsü Dr. Fadıl Bedirhanoğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nın, bölgede görev yapan din alimleri hakkında Diyanet İşleri’nden bilgi istemesine tepki göstererek, “Bu talimat, savaşın ne kadar tırmandırılmaya çalışıldığını net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nın, Diyanet İşleri’nde görev yapan yaklaşık 107 bin imamın bilgilerinin istenmesine Demokratik İslam Kongresi’nden (DİK) tepki geldi. DİHA’da yer alan habere göre, DİK Eşsözcüsü Dr. Fadıl Bedirhanoğlu, özellikle bölgede görev yapan din alimlerinin bilgilerinin istenmesinin muhalif din alimlerinin tasfiyesi olarak değerlendirdi. Bedirhanoğlu, şunları söyledi: “Bu uygulama Kürt imamlarına yöneliktir. Diyanet İşleri, zaten kendi imamlarını seçerken ince eleyip sık dokuyarak işe alım yapıyordu. Bu talimat bunun bir adım daha ileriye taşınması anlamına geliyor. Zaten Diyanet, devlete en fazla bağlı olan bir kurumdur ve dini de devlet adına yürüten bir kurumdur. Bundan dolayı devlet, Diyanet İşleri’ni daha fazla zan altına almak için gerçekten dini duyguları besleyen imamları tasfiye etmeye çalışıyor. Biz devletin bu tarz fişleme uygulamasından derhal vazgeçmesini istiyoruz.” Devletin din eliyle Diyanet İşleri’ni esir aldığını savunan Bedirhanoğlu, “Bu talimatla da devlet, Diyanet’i tamamen denetimi altına alıyor. Zaten devletin geçmiş tarihine baktığımızda da görüyoruz ki devlet, hiçbir zaman dine karşı dürüst olmamış ve her zaman dini kullanmaya dönük bir politika izlemiştir. Bu da Türkiye’deki dinin ne durumda olduğunu gösterir bir uygulamadır” diye konuştu.

“GERÇEK DİN ALİMLERİ HER DAİM SESLERİNİ YÜKSELTECEKTİR”

“Fişleme politikasıyla bölgede yürütülen savaşın tırmandırılmaya çalışıldığını” vurgu yapan Bedirhanoğlu, “Bu talimat hem dine bakış açısını gösteriyor, hem de savaşın ne kadar tırmandırılmaya çalışıldığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Çünkü bu talimat, Kürtlere dönük ‘temizlik harekatı’nın devamı niteliğindedir. Yani Kürtlere yönelik imha hareketi genişletiliyor. Kürdistan’da yürütülen bu kirli savaşa karşı ses çıkartan muhalif din imamları susturulmaya çalışılıyor. Yani savaş konseptinin bir parçasıdır ve kesinlikle ayrı düşünülemez. Ama şu bilinsin ki gerçek din alimleri yapılan insanlık dışı uygulamalara karşı her daim ses çıkartacak ve geri adım atmayacaktır” ifadesinde bulundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter