Dolar : Alış : 2.9485 / Satış : 2.9539
Euro : Alış : 3.2591 / Satış : 3.265
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir42°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9837 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Batıkent’te ‘ayık’ yok!

Tweet
09 Temmuz 2016 - 1.010 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Batıkent’te ‘ayık’ yok!

Diyarbakır’da bir taraftan bağımlılıkla mücadele için kampanyalar sürerken, diğer taraftan ise Batıkent meydanında ‘kova’cılar diye tabir edilen madde bağımlıları da içmelerine devam ediyor. Batıkent meydanındaki yakın yerlerde oturan çevre sakinleri, madde bağımlıları yüzünden rahat bir yaşam sürdüremediklerinden yakınarak, bağımlılıkla mücadele kampanyalarının yaygınlaştırılmasını istediler.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Daire Başkanlığı Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi madde bağımlılığıyla mücadele için “Ayık Ol” sloganıyla kampanya başlatılırken, Batıkent meydanında ise madde bağımlıları hız kesmeden içmeye devam ediyor. Yıllardır aynı görüntülerin yaşandığı meydandaki bu durum vatandaşları rahatsız etmeye başladı. Esrar, kova tabir edilen uyuşturucu madde ve alkol alan gençler, rahatsızlık edecek duruma geldi.  Meydanın başından sonuna kadar kova’ tabir edilen uyuşturucu madde yapımında kullanılan pet şişeler, bira ve içki şişeleri, meydandaki ‘rezilliği’ gözler önüne seriyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin madde bağımlılığıyla mücadele amacıyla başlattığı kampanyanın Batıkent meydanına uğramadığından yakınan vatandaşlar, başta emniyet tedbirleri olmak üzere bu tür merkezlerin bu görüntülere son vermesini istediler.

Yaz-Kış demeden meydanı mesken tutan bağımlı gençler nedeniyle endişe duymaya başladıklarını ifade eden çevre sakinleri, madde bağımlıların gece gündüz demeden, hiç çekinmeden esrar, kova ve alkol aldıklarını söylediler. Çevre sakinleri, Çocuklarını bakkala, genç kızlarını dışarıya bile göndermeye çekindiklerine işaret ederek, “Yıllardır bu görüntülere şahit oluyoruz. Mübarek ramazan ayında bile meydanda alkol ve uyuşturucu madde içmeleri devam etti. Hem de futursuzca çekinmeden içildi. Madde bağımlılığıyla mücadele yapılacaksa ilk önce Batıkent meydanında başlanması gerekir. Çünkü buraya gelen gençlerin haddi hesabı yok. Kimse de ne bir kontrol yapıyor ne de başka bir önlem alıyor. Olan bize oluyor. Büyükşehir Belediyesi, İl Valiliği, Emniyet müdürlüğü ve madde bağımlılığıyla ilgili çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerinin bu konuya bir çözüm getirmesini istiyoruz” diye konuştular.

ÇADIR KURULMUŞTU

Madde bağımlıların meskeni haline gelen alanda 2 yıl önce Büyükşehir belediyesi’nin de destek verdiği bir bağımlılıkla mücadele çadırı açılmıştı. Çadırda, çok sayıda gencin madde kullanımından vazgeçilmesi sağlanmıştı.  (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑