11 Aralık 2015
143 defa okundu

Barzani, Kürt Partileriyle görüştü

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Ankara’da Kürt partileriyle görüştü. Önce HDP heyetiyle ayrı görüşen Mesud Barzani, daha sonra Kuzey Kürdistan’daki bazı partilerin Genel Başkan ve temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve Genel Başkan Yardımcısı Dr. Salih Özgökçe, PSK Adına Aladdin Aras ile İlhan Güneri, PDK- Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, PDK –T Genel Başkan Yardımcısı Sabri Önler,  HAKPAR Eski Genel Başkanı Kemal Burkay  ve HAKPAR Genel Başkan Vekili Necati Bayram, KADEP Genel Sekreteri Nizamettin Maskan,  PAKURD Sözcüsü İbrahim Halil Baran, Hüda – Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürt siyasetçileri Hamit Kılıçaslan, Rojhat Amedi, Yüksel Avşar ve toplantıya katılan partilerin diğer temsilcileri hazır bulundular.

Mesud Barzani toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye geliş gündemleri ile ilgili bilgiler vererek, Türk Devlet yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerden elde edilen kimi sonuçları paylaştı.  Kürt sorunun barışçıl yöntemlerle, görüşmeler yoluyla, çözümü yönündeki görüşlerini paylaşan Barzani, Şehir merkezlerindeki çatışmaların Kürtlere zarar verdiğini söyledi. Barzani, barış ve sorunların demokratik yollardan çözümü için ellerinden gelen her türlü çabayı bundan böyle de göstereceklerini özellikle dile getirdi. Barzani’nin konuşmasının ardından toplantıdaki bazı parti temsilcileri söz alarak, Barzani’ye bazı konuların aydınlatılması amacıyla sorular sordular. Tüm katılımcılar, Mesud Barzani’ye hoşgeldiniz dileklerini sundular ve bu toplantının Kürtler arası diyalogda büyük önem taşıdığını dile getirdiler.

ÖZÇELİK: BARZANİ TARİHSEL BİR ROL OYNADI

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ise, Mesud Barzani’nin gelişinden duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra, genel olarak Kürdistan sorunu, DAİŞ, Kürtlerin birliği ve Güney Kürdistan Federe Devleti’nin önemi ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. Mesud Barzani’nin bağımsızlık yürüyüşünde, tarihsel bir rol oynadığını dile getirdi. Ayrıca, Türk Devleti ve PKK arasında bir ateşkesin sağlanması ve tüm sorunun asli taraflarından biri olarak Kuzey Kürdistanlı partilerle ile  uluslararası garantörlerin de  muhatap olacakları yeni bir çözüm sürecinin başlatılması için, Mesud Barzani’nin Türk devleti, PKK ve tüm Kürt partileri nezdinde daha aktif bir rol oynamalarını umut ettiklerini söyledi.  Görüşme daha sonra, Barzani’nin sorulara verdiği yanıtlarla son buldu.

(Sait BAYRAM)

 

SENDE YORUM YAZ