Dolar : Alış : 2.9228 / Satış : 2.9281
Euro : Alış : 3.2981 / Satış : 3.304
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir16°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6306 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Barış Anneleri açlık grevinde…

Tweet
13 Şubat 2016 - 64 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Barış Anneleri açlık grevinde…

Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi, 15 Şubat’ı ve Cizre’de yaşanan vahşeti kınamak amacıyla bir günlük açlık grevi başlattı. Meclis binasında açlık grevine başlayan Barış Anneleri, siyah kıyafetler giyindi. Barış Anneleri’nden Cahide Akan, 15 Şubat’ın tüm Kürtler tarafından kara bir gün olarak kabul edildiğini belirterek, Cizre’deki katliamlara karşı da tüm dünyanın ses çıkarması gerektiğini söyledi. Kürt halkının yıllardır her türlü saldırıya maruz kaldığını ancak boyun eğmediğini dile getiren Akan, “Kürtler özgülüklerine ulaşıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerdir. Özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin amaçlarına ulaşıncaya kadar mücadele edeceğiz” dedi.

“KÜRT HALKI ASLA BOYUN EĞMEYECEK”

Öte yandan bölgede uygulanan sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarla eylemler de sürüyor. Bu eylemlere aktif olarak katılan Barış Anneleri’nden Müşer Güler, Kürt halkının zulüm karşısında asla boyun eğmeyeceğini söyledi. Güler, devletin Sur, Cizre, Silopi ve bölgede yaptıklarını lanetlediğini dile getirerek “Küçücük çocukları öldürmek hangi vicdan ve dinde var. Eğer Erdoğan çok yiğitse kendi oğlunu askere yollasın. Fakir ekmeği olmayan paraya ihtiyacı olan Türklerin çocuklarını askere yolluyor. Sonra da anneleri çıkıp diyor ki ‘vatan sağ olsun’ benim senin ciğerin yandıktan sonra vatan nasıl sağ olsun. Bugün bizim çocuklarımız hem askere gidiyor hem de dağa çıkıyorlar. Ama bugünden itibaren hiçbir Kürt annesi çocuğunu askere yollamasın. Ne yapıyorsa yapsın? Mademki ben ve çocuğum teröristiz o zaman askere de göndermem onu” dedi.

“DİN İLE İNSANLARI KULLANIYORLAR”

Songül Canan ise devletin dini kullanarak insanları kullandığını ifade ederek “Camilere gidiyor tüm kameralar onu gösteriyor. Sen Kürtleri bitiremeyeceksin bu davayla sen biteceksin ama bizler bitmeyiz. Bir kere buna senin kuvvetin yetmez. Biz burada 300-400 kişiyiz sen milyonla asker polis yoluyorsun. Bundan korkacağımızı mi sanıyorsun. Korkmuyoruz. Çocuklarımız onlara karşı direniyor” dedi. Herkesin zulme karşı ses çıkarması çağrısı yapan Songül, “Korkmayın sokaklara çıkın çocuklarımıza davamıza sahip çıkın diyorum. Biz kanımızın son damlasına kadar bu davayı el ele devam ettireceğiz” dedi.

“VAHŞETE KARŞI BARIŞI SAVUNUYORUZ”

Barış annelerinden Fatma Kara ise vahşete karşı barışı savunduklarını ifade ederek, “Biz uzun yıllardan beri katliama uğruyoruz. Ama artık bunun bir sonunun olması gerek bu yaptıkları nereye kadar devam edebilir ki. Bizler anneler olarak barışı savunuyoruz. Tüm halkımız barış diyor ama onlar yine bizi öldürmek istiyorlar. Ama o kadar kolay değil artık biz hiçbir zaman davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Evimizi sokaklarımızı asla onlara bırakmayacağız. Hepimizi tek tek öldürseler bile yine de direneceğiz” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter