Dolar : Alış : 2.9768 / Satış : 2.9821
Euro : Alış : 3.3397 / Satış : 3.3457
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Baqews katliamına sessiz kalmak insanlık suçudur!”

Tweet
18 Mayıs 2016 - 21 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Baqews katliamına sessiz kalmak insanlık suçudur!”

’daki İslami STK’lar, İlçesi’ne bağlı Dürümlü Mezrası’nda, Bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 16 köylünün yaşamını yitirmesini yapılan açıklama ile kınadı.  PKK’nin bomba yüklü bir kamyonu onlarca sivilin arasında patlatması sonucu 16 köylü cesetleri paramparça olarak hayatlarını kaybettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Yapılan katliamı üstlenen PKK, özrü kabahatinden büyük bir şekilde olayın yaşandığı köyü ve köylüleri işbirlikçi ilan ederek kendisini temize çıkarma yoluna başvurmuştur. Bu katliamla büyük bir insanlık suçu işlenmiştir. Ancak zorba örgüt yaptığı bu katliamı meşrulaştırmak için yalan, iftira ve algı yönetimi yoluyla kendisine yöneltilecek eleştirilere kendince bir savunma kalkanı oluşturmaktadır. Fakat katliamı yapanların pişkinliği hiçbir toplumsal tepkiyi dikkate almadıklarının da göstergesidir. Bu pişkinliği kendisine meslek edinmiş PKK için insan ölümlerinin propaganda malzemesi yapılması artık doğal politik bir stratejidir. Hepimizin bildiği gibi bu katliamlara karşı toplumun tepkisiz kalması için de bu propaganda gücünden azami derecede faydalanmaktadırlar. Ancak gerçekler bir yere kadar gizlenebilir” denildi.

HALKIN CANI UCUZ HESAPLARA KURBAN EDİLEMEZ!

Açıklamada, Bölgede yaşanan savaşın ortaya çıkardığı ölümlerin bilançosu gittikçe arttığına işaret edilerek, “Birileri için bu yaşananlar kanıksanmış ve bu ölümler üzerinden siyaset yapmak sıradan bir hal almış olabilir. Fakat bizler için haksız yere öldürülen bir can bütün insanlığın ölümüyle eşdeğerdir. Yeryüzünde yaşayan hiçbir insanın kanı ucuz değildir. Bölge insanına yöneltilen şiddetle halkın canını ucuz hesaplarla hiçe sayan Pkk’nin Kürtlerin hakkını ve hukukunu savunma iddiası da büyük bir paradokstur. Çünkü, savunmasız sivil toplumu şiddet eylemlerine desteğe zorlamak ne hak, ne de hukuk arayışıdır. Pkk şu anda bölge insanını yapmış olduğu ya da yapacağı eylemlere destek vermesi için büyük bir baskı politikasıyla sindirmeye çalışmaktadır” denildi.

YAPILAN KATLİAMLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ!”

“Hatırlanacağı üzere TSK’ya ait uçaklar Roboski’de 34 masum insanı bombalarla katletmiş ve bu katliam yanlış istihbarata bağlanarak geçiştirilmeye çalışılmıştı” denilen açıklamada, şunlar ifade edildi: “Halen de bu olayın faillerine yönelik bir soruşturma açılmadı. Şimdi de Pkk, bir kamyon dolusu patlayıcıyı Baqews yakınlarında köylülerin arasında patlatıyor ve hem patlamada ölen sivilleri, hem de yakınlarını topyekûn işbirlikçi olarak suçlama cüretinde bulunuyor. Bu da şunun kanıtıdır; halkımız Pkk’nin yaptığı baskının etkisiyle artık çaresizce ve ne yapacağını bilemez halde suskun kalmayı tercih etmektedir. Bizim için ise dün ROBOSKİ’de yapılanlar ne ise BAQEWS’te yapılanlar da aynıdır sadece failler farklıdır.

DEVLET HALKIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDADIR!

Devletin en büyük görevi kamu güvenliğinin tesisidir. Bu sağlanmadığı sürece devlet halkına karşı vazifesini yapmamış sayılır. Kamu güvenliğinin tesis edilmediği bir yerde devlet olmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla sivil, asker, polis ayrımı yapmaksızın devletin güvenlik tedbirlerini alma zorunluluğu vardır. Bütün bu olup bitenler için sadece şifahi başsağlığı dilemek ve tazminat verilerek geçiştirmek devletin toplum nezdindeki konumunu zedeleyecektir. Eğer bir yerde can, mal, ırz ve namus güvenliğini devlet değil de halk sağlamak zorunda kalıyor ve bırakılıyorsa o zaman kaos ve anarşi kaçınılmazdır. Hiçbir kimsenin kendini güvende hissetmediği bir toplumda ise şiddet sarmalı bütün her yeri kuşatır hale gelir.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI NEREDE VE NEDEN KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR?!

Dünyanın gözü önünde cereyan eden bu acı olayın failleri belliyken yeryüzünün “naif yürekli hak ve değer savunucuları” niçin bu katliamla ilgili tek bir kınama ve beyanat yayınlamamaktadırlar. Avrupa insan hakları münadileri nerede, insan hakları kuruluşları nerede, niçin heyetleriniz rapor tutmuyor? Yoksa siz de mi Pkk’nin zulmünden korkar hale geldiniz? Yoksa bu işten politik bir çıkar devşiremeyecek olmanız sizi ikiyüzlü bir suskunluğa mecbur mu bırakıyor? Ancak bizler buradayız ve sizin bu suskunluğunuza karşı her zaman sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bütün bu yaşananların acısını yüreğimizde hissederek temenni ediyoruz ki, derhal Kürt halkının malına ve canına kasteden bu menfur olayların son bulmasıdır”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter