Dolar : Alış : 2.8978 / Satış : 2.903
Euro : Alış : 3.2919 / Satış : 3.2979
HAVA DURUMU

Diyarbakir29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Azizoğlu: “Baharımız Kışa döndü!”

Tweet
04 Haziran 2016 - 822 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Azizoğlu: “Baharımız Kışa döndü!”

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın 22. Olağan Genel Kurulu başladı. İki gün sürecek olan kongrede 4 aday yarıştı. Adaylar, bugün yapacakları projeleri ve hedefleri delegelere anlattı. Kongre yarın 488 delegenin oy kullanması ile sona erecek. Mevcut Başkan Erkan Azizoğlu, Bölgenin en önemli Kentinin sorumluluğunu taşıdıklarına değinerek, “Katıldığımız yüzlerce etkinlikte, toplantıda, konferansta ve ziyaretlerde bu sorumluluk içerisinde davrandık. Referansımız her zaman doğru, haklı, mesleğimiz ve sizlerden aldığımız güç oldu” dedi.

3 yılda bir yapılan Diyarbakır Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın 22. Olağan Genel Kurulu düzenlendi. DSMMM binası toplantı salonunda başlayan kongrede, Çağdaş Demokratlar Grubu adayı Mustafa Vural, Demokratik Muhasebeciler Grubu adayı Osman Özsat, Amed Mali Müşavirler Grubu adayı Sema Koç ve Yenilikçi Mali Müşavirler Grubunun desteklediği bağımsız aday Ercan Alklay yarıştı. Yoğun bir katılımın olduğu kongre, divanın oluşturulmasıyla başladı. 2 gün sürecek kongrede bugün adaylar tanıtımı ve konuşmaları yapıldı. Kongre yarına 488 delegenin oy kullanması ile sona erecek.

HERKESTE BİR BAHAR HAVASI OLUŞTU!

10 yıl Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanlığını yürüten ve tüzük gereği yeniden aday olamayan Erkan Azizoğlu, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, Son süreçte yaşanan sosyal ve siyasal gelişmeler ve olayların herkesi derinden etkilediğini söyledi. 2013 yılının 21 Mart Newroz’un da başlayan Kürt sorununda çözüm süreci ve çatışmaların durması, geçmişi çok uzun yıllara dayanan Kürt sorununda çözümün yaklaştığına duyulan inancın herkes de bahar havası oluşmasına neden olduğunu vurgulayan Azizoğlu, “Bu dönemde ’larımızın da UNESCO tarafından Dünya kültür mirasına alınması ile birlikte ekonomide yaşanan olumlu sayılacak gelişmeler bizleri sevindirmiş ve gelecek ile ilgili umutlandırmıştı. Ama ne yazık ki bu sevincimiz çok uzun sürmedi” dedi.

BAHAR MEVSİMİ KIŞA DÖNDÜ

Azizoğlu, Yaşanan bahar mevsiminin birden bire kışa döndüğüne işaret ederek, şöyle dedi: “7 Haziran seçimleri döneminde HDP’ nin Diyarbakır mitinginde yaşanan bombalı saldırı ve kaybettiğimiz canlarımız, sonrasında özelikle Temmuz ayında Suruç’ta İŞİD’in yaptığı katliam ile başlayan süreç, ben ve arkadaşlarımın da katıldığımız Ekim ayında Ankara Barış mitingine yapılan alçak saldırı, yüzden fazla sivil insanın ölümüne sebep oldu. Baro Başkanımız Tahir Elçinin katledilmesinin sonrasının da özelikle şehirlerde yaşanan çatışmalar, yıkımlar ve ölümler çok acılı bir süreç olarak yüreklerimize kazındı. Sur ilçemizde aylarca süren çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları sürecinde birçok sivil insan yaşamını yitirmiş, binlerce insan evsiz kalarak, kendi memleketlerinde mülteci olmuş.

TARİFİ İMKÂNSIZ ZARARLAR VERMİŞTİ

Diyarbakır’ımızı “Şehir” yapan tarihimizin, kültürümüzün ve ekonomimizin kalbi olan Sur ilçemiz nerede ise yok olmuştur. Bu tablo yüreğimizi parçalamakla kalmamış yaşamın yedi bin yıldır devam ettiği bu coğrafyaya ve bizlere tarifi imkânsız zararlar vermiştir. Bu süreçte kapanan işyerleri, iş yapamayan tüccarımız ve batıya göç eden sermaye ile birlikte ekmeğimiz küçültmüş sayısı her geçen gün artan elbette ki biz meslek mensuplarını ayrıca olumsuz etkilemiştir. Bu yaşananlara rağmen, umutsuz ve karamsar olmayacağım. Bu ülkede yaşayan halkların yani bizlerin bu topraklarda kalıcı barışı ve adaleti sağlayacak yüreklere ve güce sahip olduğumuzu biliyorum”

KENTİN SORUMLULUĞUNU TAŞIDIK

Azizoğlu,  Bölgenin en önemli Kentinin sorumluluğunu taşıdıklarına değinerek, “Katıldığımız yüzlerce etkinlikte, toplantıda, konferansta ve ziyaretlerde bu sorumluluk içerisinde davrandık. Referansımız her zaman doğru, haklı, mesleğimiz ve sizlerden aldığımız güç oldu. Kamu kurumları, Meslek Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları ve Demokratik Kitle Örgütleri ile bu süreçte iyi bir diyalog sağladık, ortak ve örnek çalışmalar yaptık. Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümü başta olmak üzere mesleğimizin ve siz değerli meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü için hem yerel hem de ulusal düzeyde, çalışmalar, girişimler ve görüşmeler yaptık” diye konuştu.

ODAYA YAKIŞIR MÜSTAKİL BİR BİNA GİRİŞİMİNDE BULUNDUK

Odaya ait müstakil bir binanın hayata geçmesi ile ilgili uzun bir zamandan beri çalışmalar yaptıklarına değinen Azizoğlu, “Amacımız Kentimize ve meslek odamıza ve sizlere yakışır bir bina yapmak idi. Bu konu ile ilgili defalarca girişimlerimiz oldu. Tek derdimiz yapmak için yapmak olmadığından ve Üyelerimizi borç altına sokmadan bize yakışan bir binanın yapılması olduğundan ince eleyip sık dokumaya çalıştık. Oda binasının arsası için çeşitli ihalelere bizzat sizler adına katılmamıza rağmen ne yazık ki henüz arzu ettiğimiz sonuca ulaşamadık. Ama inanıyorum ki bu çalışmalarımız sonucunda en kısa süre içinde hep birlikte güzel bir oda binasına sahip olacağız” dedi.

VURAL: “ÖNCELİĞİMİZ MESLEĞİMİZ VE MESLEKTAŞLARIMIZDIR”

Azizoğlu’nun açılışın konuşmasının ardından Çağdaş Demokratlar Grubu adayı Mustafa Vural ise, Hedeflerinin ne pahasına olursa olsun seçim kazanmak olmadığını ifade ederek, “Geçmişten devraldığımız birikimli miras ile önceliklerimiz, mesleğimiz ve meslektaşlarımızdır” dedi.

“KÜRTLER BU ÜLKEDE SORUN DEĞİLDİR”

Kürtlerin bu ülkede sorun olmadığının altını çizen Vural, “Mesleki sorun ve sıkıntılarımızın yanında; ülkemizin içinde bulunduğu durum, Coğrafyamız da yaşanan; gecenin sesliğinde patlayan bombalar, gündüz vakti hemen yanı başımızda yaşanan çatışmalar, yere düşen bedenler, umutlarımızdan, ümitlerimizden, varlığımızdan ve geleceğimizden çok şey alıp götürüyor, demokrasinin, insan temel hak ve özgürlüklerinin tehdit altında olduğu bir ülke, kirlenen siyaset, zedelenen yargı bağımsızlığı ve bizler için daha da önemlisi yıllardır ağır bedeller ödenen, ama; halen doğru bir tanımlaması dahi yapılamayan Kürt sorunu. Kürtler bu ülkede bir sorun değildir, Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile bu coğrafyanın asli unsurlarıdır. Bizlerin çözüm bekleyen sorunları vardır.  Eşit vatandaşlık, Anadilde eğitim, temel hak ve hürriyetlerin anayasal güvenceye bağlanması gibi. Bunlar birer sorun değil, çözüm bekleyen konulardır.  Özgürlüğün ve çağdaşlığın temel unsurları olan; odalar, sendikalar, sivil toplum Kuruluşları, demokratik kitle örgütleri, cezalandırılma tehdidi ile terbiye edilmektedir. Oysa İleri demokrasilerde, katılımcı demokrasinin oluşturulması ve sürdürülmesi açısından Bu kurumlar; kimi zaman devlet ve hükümetten de fazla bir rol üstlenerek o ülkelerin siyasetinde, ekonomisinde belirleyici ve etkin rol oynamakta, siyasi iktidara yön vermede önemli bir demokratik baskı aracıdırlar” dedi.

ODA YÖNETİMİNE TALİP FARKLI GRUPLARIN ÇIKMASI SEVİNDİRİCİ

Demokratik yapılarının gereği odanın yönetimine talip, farklı ve alternatif grupların çıkmasını, sevindirici bulduğunu vurgulayan Vural, “Mesleğe, Meslektaşa hizmet temelinde, ellini taşın altına koymaya aday arkadaşlarımızın olması, Mesleğin Diyarbakır’daki boyutu ile gelişimini ve farklılıkların olduğu platformlar yaratılarak eksiklerin tamamlanması yönünde motor gücü oluşturacağına inanıyorum.  Farklılıklar, örgüt içi demokrasinin gelişimi, camia içi sorunların teşhisi, ve çözümü bakımından da büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

EMEĞİMİZE VE EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Vural, grup ile amaçlarının emeğe ve ekmeklerine sahip çıkmak olduğunu ifade ederek, “Bu meslek Fiilen icra edilmesi gereken bir meslektir. Bugünün teknolojik koşullarında artık; Korsan Muhasebeci tanımı yapabilme şansı kalmamıştır.  Emeğimizin, ekmeğimizin bölüşülmesi durumu vardır. Buna aracılık meslek mensupları ağır sorumluluklar yüklenmekte ve müteselsil sorumluluk gibi büyük riskler almaktadırlar. Meslek yasamızca cezai yaptırımı meslekten mendir. Bilerek veya bilmeyerek Ekmeğimiz çalınması suçuna ortak olanlara; yasalar belirlenmiş cezai uygulamalarla tehdit etmek önceliğimiz değildir. Telkinlerle ve iyi niyetle bundan vazgeçmelerini sağlamak olacaktır. Ancak ısrarı ve tespiti halinde buna seyirci kalmamız ve müsamaha göstermemiz söz konusu değildir” dedi.

ÖZSAT: “ÖTEKİLEŞTİRME VE HAKSIZ REKABETİ ASGARİYE İNDİRECEĞİZ”

Demokratik Muhasebeciler Grubu adayı Osman Özsat da, Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerine işaret ederek, “Genel Kurul havasında 4 ayda bir toplantılar düzenleyeceğiz. Bu toplantılarda staja başlama, yeterlilik sınavlarına giren ve meslek mensubu arkadaşlarımızla ayrı ayrı toplantılar yaparak mesleki sorunlarımıza çözüm ve bu toplantılar sayesinde meslek mensubu arkadaşlarımız arasında ötekileştirmeyi ve haksız rekabeti asgariye indireceğimize inanıyoruz” dedi.

“27 YILLIK ÖTEKİLEŞTİRMEYE DUR DEMEK İÇİN ADAYIZ”

2013–2016 yılları arasında ‘Demokratik Muhasebeciler Grubu’ adına yönetim kurulunda bulundukları süre içerisinde yürütmeye teklif ve öneride bulundukları konuları yazılı olarak sunduklarını ifade eden Özsat, “Ancak yürütmeyi elinde tutan grubun 3 yıllık bu süre zarfında uyumsuz, ötekileştirici, dışlayıcı, olumsuz şahsi tutum ve davranışları işbirliğini olumsuz yönde etkilemiştir. 27 yıllık anlayışa dur demek için, 27 yıllık ötekileştirmeye dur demek için, mesleki sorunlarımıza çözüm üretemeyen yöneticilere dur demek için, taahhütlerini yerine getirmeyen yöneticilere dur demek için, Yönetim kurulu üyeleri arasında ötekileştirmeye dur demek için, Demokratik zeminde tüm anlayışları barındıran ve özgürce kendisini ifade eden kolektif bir anlayışa evet demek için yönetime adayız” diye konuştu.

ALKLAY: “SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN GÜÇBİRLİĞİ ŞART”

Yenilikçi Mali Müşavirler Grubunun desteklediği bağımsız aday Ercan Alklay ise, sahada yaptıkları ikili görüşmelerde meslektaşlarının ortak fikri ve düşüncelerinin tüm siyasi, dini ve felsefi düşüncelere eşit mesafede duran, meslek sorunlarının çözümü konusunda meslektaşlarıyla ortak bir payda ve çatı oluşturan bir irade ortaya koyduklarına değinerek, “Çünkü sorunlarımız çok ağır ve başarmak için el ele olmamız gerektiğini, güçbirliği yapmamız gerektiğini, aramıza örülmeye çalışılan duvarları yıkmakla mümkün olacağını söylediler. Hatalar miras değildir, savunmaya değmez. Kimse kimseyi sevmek zorunda olmadığı gibi kimse de vazgeçilmez değildir. Ancak birbirimize saygılı olmak ve tahammül etmek zorundayız” şeklinde konuştu.
”GÜÇLÜ BİR ODA DİYORUZ”

Güçlü bir oda istediklerine vurgu yapan Alklay, “Bağımsız bir alan üzerinde Meslek camiamıza yakışır modern ve teknolojik verilerle donatılmış şık bir oda. Meslek mensubu arkadaşların Meslek odamıza aidiyet duyacağı ve dostların buluşma adresi olacağı bir oda. Yapılmasını hedeflediğimiz bu odanın içinde Eğitim salonlarından tutun, mesleki kütüphanesine, lokaline, misafirhanesine, en ince detayına kadar düşünerek yapmak istiyoruz. Biz muhasebe sistemlerine bir bütün olarak bakıyoruz. Bu bakış açısı ile odamız bünyesinde sürekli sertifikalı eğitim kursları düzenlemek istiyoruz” dedi.

Konuşmalarının ardından bugün sona ererken, yarın delegelerin oy kullanması ile DSMMO’nun yeni başkanını belirleyecek. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter