30 Kasım 2015
288 defa okundu

Arslan: “Daha kaç Tahir Elçi ölmeli?

Siyasetçi ve aktivist Netice Arslan, Cumartesi günü yaptığı basın açıklaması sonrası uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile ilgili haberdiyarbakir.gen.tr’ye açıklama yaptı. Elçi’yi vuran kurşunun insanlığı, adaleti, hoşgörüyü, birliği vurduğunu ifade eden Arslan, “Tahir Elçi o gün; “bir avuç ama kocaman yürekli” birkaç arkadaşıyla akan kanın durması, daha fazla acı, kayıp, zarar ve ziyanın olmaması için  “Savaşlar, silahlar, çatışmalar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz” diye haykırdı ve bu sağduyusu uğruna canından oldu” dedi.

ACIMIZ ÇOK BÜYÜK

Arsan, öncelikle yaşanan durumlardan acılara bir acının daha eklenmesinden dolayı çok üzgün olduğunu belirterek, “Katledilen Baro başkanımız Tahir Elçi ve 2 polisimize Allahtan rahmet, ailelerine, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Bildiğiniz üzere Tahir Elçi’yi katleden kurşunun polis silahından çıkmadığı açıklanmakla beraber olayın nasıl ve kimlerin elinden olduğu henüz kesinleşmedi. Biz de medyadan izledik, Acımız çok büyük ve kelimelere sığdırılmayacak hisler içindeyiz” dedi.

ELÇİ’Yİ VURAN KURŞUN BİRLİĞİ, ADALETİ VURDU

Elçi’yi vuran kurşunun insanlığı, adaleti, hoşgörüyü, birliği vurduğuna işaret eden Arslan, “Elçi bilerek veya bilmeyerek her ne şekilde can verirse vermiş olsun; o gün o mekanda, sesini yükseltip duygu ve düşüncelerini paylaşması ve o uğurda canından olması herkesin, her kesim ve her tarafın ibret alması gereken bir olaydır. Tahir Elçi o gün orda olmasaydı belki öldürmeyecekti. Peki, Elçi neden ordaydı? Ne demek istedi? Mesajı neydi ve kimeydi? Tarihin, tarihi eserlerin en az bir insan hayatı kadar önemli olduğunun hassasiyetini hissedip açıklama yapma zorunluluğu duyan bir insan hiç kötü olur mu? Kötülük ister mi? zarar verir mi? Tahir Elçi o gün, “bir avuç ama kocaman yürekli” birkaç arkadaşıyla akan kanın durması, daha fazla acı, kayıp, zarar ve ziyanın olmaması için  “Savaşlar, silahlar, çatışmalar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz” diye haykırdı ve bu sağduyusu uğruna canından oldu” şeklinde konuştu.

ELÇİ BİR BEDELİ CANIYLA ÖDEDİ

Arslan, Tahir Elçi’nin bir bedeli canıyla ödediğini vurgulayarak, şöyle dedi:

“İşte bu feryat kulak ardı edilemez. Tahir Elçi’nin geçmişi, hayati ve mücadelesi göz önüne alınırsa ölümü sıradan bir ölüm sayılamaz ve unutulmaz. Bu feryatların para etmesi için acaba daha kaç Tahir Elçi ölmeli? Bu acılar halkların öfkesine öfke ekliyor, kırgınlıklar artıyor ve toplumun siyasi görüşleri farklı herkesim insanlar birbirinin gözünün içine bakamayacak hale geldi. Herkes elini vicdanına koyup bir kez daha düşünmeli. Hata, kusur ve suçlu aramak kimseye bir şey kazandırmıyor. Mutlaka herkesin ve hepimizin hataları vardır, olmuştur. Silahların konuştuğu bir ortamda siyaset gücünü yitirir, Bu anlamda silahların ve çatışmaların bir an önce durması çözümün tek anahtarıdır. Bu, yani sükûnet sağlandıktan sonra insanların birbirini hissedip anlayabileceği, dinleyebileceği ve konuşabileceği müzakere ortamı için acilen seferber olunmalıdır. Diliyoruz ki Tahir Elçi ölümü bir son olur. Soyadı, yaşantısı ve hayat mücadelesi gibi, barışa, sağduyuya, Adalet ve birliğe elçi olur. Barış ve huzur dolu yeni bir tarihe başlangıç olur. Eşi, çocukları, ailesi ve sevenlerine tekrar sabrı cemil diliyorum. Allah yardımcıları olsun. Başımız sağ olsun”

(Sait BAYRAM)

SENDE YORUM YAZ