Dolar : Alış : 2.8846 / Satış : 2.8898
Euro : Alış : 3.2044 / Satış : 3.2102
HAVA DURUMU

Diyarbakir37°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9680 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Anlı, bölge kentlerinde yaşanan yıkıma dikkat çekti

Tweet
03 Temmuz 2016 - 180 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Anlı, bölge kentlerinde yaşanan yıkıma dikkat çekti

Avrupa Sosyalist Yerel ve Bölgesel Yönetimler Birliği toplantısında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, bölge kentlerinde yaşanan yıkıma dikkat çekerek, 400 bini aşkın insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Avrupa Sosyalist Yerel ve Bölgesel Yönetimler Birliği Genel Kurul Toplantısı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Lüksemburg, Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya ve Macaristan’ın farklı kentlerinden yerel ve bölgesel yöneticilerin katılımıyla Lüksemburg’da yapıldı. Toplantıda konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, Diyarbakır’ın tarihsel, siyasal ve kültürel mirası hakkında bilgi verdi. Barış umudunun yükseldiği iki yıllık bir süreçten sonra yaşanan savaşın, can kayıplarının ve yok edilen kentlerin kendileri için çok büyük bir yıkım olduğuna işaret eden Anlı, Ortadoğu’nun en büyük Hıristiyan kilisesi olan Surp Gragos Ermeni Kilisesi ile Kurşunlu Camii ve diğer birçok tarihi ve kültürel mirasın ciddi şekilde tahrip edildiğini söyledi. Diyarbakır dışında Cizre, Nusaybin, Yüksekova ve diğer kentlerde 400 binden fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını ifade eden Anlı, insanların kendi yurtlarında mülteci durumuna düştüğünü belirtti.

BELEDİYE BAŞKANLARI GÖREVDEN ALINDI

Tüm sorun ve sıkıntılara rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin savaştan zarar gören yurttaşlara ve tahrip olan kentlerin altyapı ve diğer ihtiyaçlarına yönelik çalışma yürüttüğüne dikkat çeken Anlı, bu yüzden de belediyelere yönelik baskıların arttığını söyledi. Birçok belediye başkanının hala tutuklu olduğunu ve birçok belediye başkanının da görevden alındığına işaret eden Anlı, şimdi de belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine merkezi hükümet tarafından atanacak bürokratların gönderilmesinin tartışıldığını ifade etti. Anlı, hem savaşın yarattığı yıkım ve tahribatların giderilmesine yönelik çalışmaları için hem de siyasi baskılarına karşı Avrupa ülkeleri, yerel yönetimler ve diğer demokrasi güçlerinin desteklerini beklediklerini kaydetti.

GÖÇMENLERİN SORUNLARI TARTIŞILDI

Toplantıda ayrıca, Avrupa’da son dönemde yaşanan gelişmelerin yerel yönetim çalışmalarına etkileri, Ortadoğu’daki savaşın zorunlu göçe maruz bıraktığı göçmenlerin Avrupa ülkelerinde yaşadığı sorunlar ve yükselen muhafazakar popülizm gibi gündemler tartışıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑