Dolar : Alış : 2.9349 / Satış : 2.9402
Euro : Alış : 3.2799 / Satış : 3.2858
HAVA DURUMU

Diyarbakir25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8835 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Amed Garnizon Kent Olmasın” etkinliği

Tweet
13 Mayıs 2016 - 402 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Amed Garnizon Kent Olmasın” etkinliği

Tahir Elçi Kent Ormanı Koordinasyonu Vicdani Ret Derneği tarafından, ’da “Amed’in ‘Garnizon Kent’ olmasına izin vermeyeceğiz” sloganıyla bir program gerçekleştirilecek. Dernek tarafından programa ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Kapitalizm ve devletler, tükenmek bilmeyen rant arayışları uğruna, Ortadoğu coğrafyasında yürüttükleri savaş politikaları ile halkların üzerinden bir silindir gibi geçmeye devam ediyor. Bu savaş politikaları sonucu, yüz binlerce insan yaşamını yitirdi, binlercesinin ölü bedenleri kıyılara vurdu, milyonlarcası zorunlu göçler ile adeta toplama kamplarında yaşamlarını idame etmeye terk edilmiş durumda. Bugün Irak, Suriye ve Kürdistan’da binlerce yıllık tarihi kentler, kültür, doğa ve tüm canlı yaşamı talan ediliyor” denildi.

“GERİYE KOCA BİR YIKINTI KALDI”     

“Cizre, İdil, Silvan, Silopi, Yüksekova, Nusaybin ve ’da katliamlar zincirine her geçen gün yeni bir halka daha ekleniyor” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Haziran 2015′te gerçekleştirilen Amed Katliamı’ndan ve ardından Temmuz 2015′te yaşanan Suruç Katliamı’ndan günümüze, yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Şimdiyse, top atışları, bombalar ve tanklarla yıkılan bu kentlerin “güvenlikli kent” konsepti ile yeniden “inşa” edilmeleri gündemde. ’dan geriye koca bir yıkıntı kaldı. İş makineleri tarihin ve yaşamın tüm izlerini ortadan kaldırıyor. Bir yandan ’daki yıkım yasadışı bir şekilde devam ederken; diğer yandan yeni karakolların inşa planları da belirlenmiş durumda.

“HALKIN İRADESİ YOK SAYILIYOR”

Merkezi yönetim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla Amed’in hava koridoru niteliğinde açık ve yeşil alan olarak büyük önem taşıyan kent ormanını jandarmaya tahsis ederek askeri amaçla yapılaşmaya açıyor. Yerel yönetimlerin ve Amed halkının iradesi yok sayılarak karar dayatılmak isteniyor. Goderne Vadisi’ndeki Silvan güvenlik barajı ve Dakyanus Antik Kenti üzerine inşa edilen karakoldan sonra, bu koridorun da tıkanmasıyla, kent ablukaya alınacaktır. Sur’da olduğu gibi kent, militarizmin eline teslim edilmekte ve Amed, güvenlik kisvesi altında “garnizon kent” olma yolunda ilerlemektedir.

“BİRLİKTE SÖZÜMÜZÜ SÖYLEYELİM”

Savaş karşıtları, anti-militaristler, vicdani retçiler ve yaşam savunucuları olarak Sur’da, Goderne’de ve Dakyanus’ta tarihin yok edilmesini durduramadık. Sur’da katledilen Tahir Elçi’nin adının verildiği kent ormanını ise hala koruyabiliriz. Hem Amed’in demilitarizasyonuna yönelik siyasetimizi dile getirmek, hem de askıya alınan barış sürecinin önemini vurgulamak için 15 Mayıs Uluslararası Vicdani Retçiler Günü vesilesiyle yurt içinden ve yurtdışından tüm arkadaşlarımızla Amed’de buluşuyoruz. Bizimle birlikte bütün bu savaşlara, katliamlara ve yıkımlara hayır demek isteyen; militarizmin talanına karşı yaşamı savunan herkesi aramızda olmaya, barış için birlikte sözümüzü söylemeye çağırıyoruz”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter