Dolar : Alış : 2.9355 / Satış : 2.9408
Euro : Alış : 3.3242 / Satış : 3.3302
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10220 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Altaç: “Amaç Demokrasi ve Haklar meselesi değil”

Tweet
20 Ağustos 2016 - 143 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Altaç: “Amaç Demokrasi ve Haklar meselesi değil”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Diyarbakır İl Başkanı Av.Aydın Altaç, Türkiye gündeminde FETÖ ‘nün yapmak istediği darbe girişiminin yankıları ve değerlendirmelerinin yapıldığına işaret ederek, “Olası darbe halinde sonuçları hakkında herkes kendi zaviyesinde görüşlerini dile getirerek değerlendirmeye çalışmaktadır. Anlaşılan bu değerlendirmeler uzun bir zaman devam edecektir. Çünkü yapılmaya çalışılan darbe sıradan olmadığı gibi çok ağı sonuçlar da doğurdu” dedi.

AMAÇ DEMOKRASİ VE HAKLAR MESELESİ DEĞİL

Darbenin yarattığı travmanın etkisi geçmeden bu kez Diyarbakır, Kızıltepe, Van ve Elazığ’da devam eden bombalı saldırılarda çok sayıda vatandaşı, güvenlik kuvvetlerini kaybettiklerini ifade eden Altaç, “Başta hemen belirtmek istiyorum, bu saldırıların kimden veya hangi örgütten geldiğine girmeden şiddetle ve nefretle kınadığımızı peşinen belirtmek istiyorum. Gerek Türkiye ve gerekse Ortadoğu’da kan ve şiddetin bitmemesi bir kesimin, gurubun ve ya aktörlerin işine geldiği, süreklilik arz etmesi için de desteklendiği açıkça anlaşılmaktadır. Türkiye’de veya Ortadoğu’da amaç Demokrasi ve haklar meselesi olsaydı meseleler onlarca kez çözülmüş olması gerekirdi. Bu şiddet ve kan akması farklı beklenti ve amaçlar taşıdığı açıktır. Düne kadar can ciğer görünün gurupların veya anlayışların aniden birbirine saldırması ve neticesinde yaşanan sivil kayıpları, mal kayıplarını demokrasi özlem ile yapıldığını izah edemez. Esed rejimin güçlerinin Haseke’ye saldırısı ve yaşanan kayıplar da olduğu gibi. Bu saldırıdan önce PYD ve Esed güçleri son derece samimi ve içten ilişkiler, al gülüm–ver gülüm şeklinde iken aniden PYD kontrolündeki Haseke saldırıya uğradı” diye konuştu.

“SURİYE’DE NE KÜRTLER NE DE DİĞER HALKLAR RAHAT YÜZÜ GÖRMEYECEKTİR”

Altaç, Zalim Esed rejimi olduğu sürece Suriye’de ne Kürtler ne de diğer halkların rahat yüzü göremeyeceğine işaret ederek, “Bu saldırıyı da sebepsiz görmemek iler ki zaman için oldukça önemlidir. Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerini düzeltip İran ile Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de neler yapabileceği tartışılacak iken Türkiye’de artan terör saldırıları, Esed rejim güçlerinin Haseke’ye saldırması ve ABD’nin ilk kez saldırılar devam ederse rejim güçlerine cevap vereceğini açıklamış olması bir zincirin halkaları gibi sıralanıyor. Esed rejim güçleri ve yönetim anlayışından kaynaklı koskocaman bir ülke tarumar olurken sessiz olan, 10 milyon insanın göçebe olmasına sessiz olan, 500 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sessiz olan ABD ve müttefik güçler Türkiye, Rusya ve İran’ın sorun üzerinde makul şekilde tartışmaya başladığı bir dönemde katkı sunması gerekenler şiddetin dozunu artırmak suretiyle birilerine mesaj vermeye çalışmaktalar. Bir sonraki yazıda belki daha ayrıntılı şekilde değerlendiremeye muhtaç olan PYD ve Suriye kürtlerinin konusunda bugünden şunu söylemekte bir beis bulunmamaktadır. PYD , Türkiye’ ye karşı samimi bir ilişki geliştirmek istememesi ve sırtını Esed’e dayaması kürtler açısından tarihi bir kayıptır” şeklinde konuştu.

139 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter