Dolar : Alış : 3.8644 / Satış : 3.8713
Euro : Alış : 4.4998 / Satış : 4.5079
HAVA DURUMU

Diyarbakir19°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13695 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Akar: ‘Cumhurbaşkanı Diyarbakır konusunda çok hassas’

Tweet
18 Eylül 2017 - 1.851 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Akar: ‘Cumhurbaşkanı Diyarbakır konusunda çok hassas’

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Geçen hafta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan İl Başkanları Toplantısı’na katıldığını belirten Akar, toplantıda cazibe merkezleri, Sur’un restore ve ihya edilmesi, Dicle Vadisi gibi projelerin gündeme geldiğini hatırlattı. Bu konularda ilgili görüşlerini Erdoğan’a ve bakanlara ilettiğini ifade eden Akar, Cumhurbaşkanının projeler konusunda hassas davranarak 2019’a kadar tamamlanmasını istediğini kaydetti.

‘SUR’UN İMAR VE İHYASI 2019’A KADAR BİTMELİ’

Akar, “Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Sur ile ilgili sunumu oldu. Cumhurbaşkanının konuyu yakından takip ettiğini, bakanlık vasıtasıyla bilgi alarak neredeyse haftalık gelişmeleri takip ettiğini ve çok ilgilendiğini gördüm. Orada proje anlatılırken konuya sürekli müdahil olan ve fikrini beyan eden cumhurbaşkanı konuyu takip ettiğini bize gösterdi. Bana da söz verdi, görüşlerimi aldı. Ben de Sur ile ilgili temel hassasiyetlerimi dile getirdim. Sur’un imar ve ihya edilmesiyle ilgili çalışmaların 2019 yılına kadar bitirilmesi gerektiğine işaret ettim. Çok önemli bir mesele olduğunu dile getirdim. TOKİ ve diğer meselelerin önemli bir merhaleye eriştiğini, çalışmaların iyi aşamaya geldiğini,2019 yılına kadar meselenin tümüyle hal olması gerektiğini ifade ettim. Bakan beyle defalarca görüşmemiz oldu. Bunu da cumhurbaşkanına aktardım. Daha önce bakan beyi davet ettik, geldi, görüştük” dedi.

‘CUMHURBAŞKANI DİYARBAKIR KONUSUNDA ÇOK HASSAS’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dicle Vadisi konusunda hassas davrandığını dile getiren Akar, şöyle devam etti ;” Sur ile ilgili yapılan evlerin tarihsel ve orijinal yapıya uygum yapılması gerektiğine işaret ettim. Cumhurbaşkanı bu konuda çok hassas. Sur, dünya ve insanlık mirasıdır, orası doğal yapısına uygun inşa edilmelidir talimatını vermiştir. Hep beraber Sur’a sahip çıkılacağını söyledi. Bir an önce çalışmaların bitmesini istedi. Cumhurbaşkanının Dicle nehrine çok muhabbeti var. Dicle vadisi projesi var. Cumhurbaşkanı, tertemiz akan masmavi görünen bir Dicle görmek istediğini dile getirdi. Etrafında yeşil alanların olduğu bir Dicle vadisi görmeyi arzu ettiğini kaydetti. Bu konuda talimatı Orman Ve Su İşleri Bakanlığı’na da verdi. Bu bölgenin bir bütün olarak korunması gerektiğini belirtti. Çalışmalar bir an önce tamamlanmalı ve orası ıslah edilmeli. Kırklar dağını dile getirdim. Oradaki çarpık yapılaşmayı anlattım. Sayın cumhurbaşkanı bunu not aldı. Sanıyorum daha sonra gereğini yapacak. ‘Diyarbekir, Türkiye’nin kalbidir’ sözüne uygun olarak yüreğini kentimiz için ortaya koyduğuna izlenimini elde ettim. Sadece 1 Nisan’daki mitingde söylenmiş söz olarak kalmadığını, Diyarbakır’ın her sorununa karşı pratikte bunu yaptığını gördük. Bu durum bizi memnun etti”

‘SUR OLAYLARI İŞSİZLİĞİ TETİKLEDİ. ÇARE CAZİBE MERKEZLERİDİR’

Toplantıda cazibe merkezlerinin gündeme geldiğini anlatan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan işsizliğe çözüm olacak bu projeleri Diyarbakır’dan başlatmasını talep ettiğini kaydetti. Akar,”Bölgede maalesef işsizlik var. Bunu da dile getirdim. Bunun çözümünün cazibe merkezlerinin bir an önce açılmasında olduğunu söyledim ve cumhurbaşkanını Diyarbakır’a davet ettim. Bu konuyla ilgili açıklamanın Diyarbakır’da sayın cumhurbaşkanı tarafından yapılmasının uygun olacağını talep ettim. Bunu memnuniyetle karşıladı. Hükümet ve parti yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Cazibe merkezleri konusunda iyi bir aşamaya gelinmiş. Biz siyasilerin bu topluma karşı sorumluluğu var. Başta işsizlik olmak üzere bu şehirde yaşayan her vatandaşa karşı sorumluyuz. Diyarbakır’da günde 150-200 insan gelip bizden iş istiyor. Maalesef geçen yıllarda yaşanan olayların yarattığı işsizlik sorunu var. Sur’daki hendek ve çukur terörü böyle bir tabloya sebep oldu. Esnaf ciddi zarar gördü. Şu anda bunun etkilerini yaşıyoruz. Diyarbakır’ın işsizlik sorunu İş-Kur’la çözülecek bir olay değil. Cazibe merkezlerini bir an önce devreye sokmalıyız. Her bir tesis ve fabrika yüzlerce insanın çalışması demektir” ifadelerini kullandı.

‘SON BAHARDA ÖNEMLİ HAMLELER YAPACAĞIZ’

Akar, Diyarbakır’ın ciddi bir turizm potansiyeline sahip olmasına rağmen yanlış imaj ve tanıtım eksikliğinden dolayı bu konuda hak ettiği gere gelemediğini belirtti. Bu konularda çalışma yaptıklarını vurgulayan Akar, “Kentin tanıtımında da artık daha etkili çalışma yapmalıyız. Burada bir ekonomik forum gerçekleştirmek ve kentin tanıtımı için, kalkınması için bir hazırlık yapıyoruz. Yatırımcıyı buraya çekmek üzere bir çalışma yapıyoruz. Sonbahar aylarında inşallah bunları gerçekleştireceğiz. Türkiye kamuoyunda yanlış bir imajımız var. Diyarbakır, Türkiye’nin her hangi bir yerinden daha az güvenli değiliz. Bir bölgede veya lokal bir yerde olan olaylar sanki tüm kent böyleymiş yansıtılıyor. İnsanlar rahatlıkla Diyarbakır’a gelebilir” dedi.

‘DİYARBAKIR YAŞAYAN ŞEHİRLERİN EN ESKİSİDİR’

Güçlü bir turizm ve tarihi değerler potansiyelimiz var. 27 sahabenin aynı anda meftun olduğu ender şehirlerden biriyiz. Diyarbakır bir açık hava müzesidir. Çukur ve hendek terörünün yarattığı bir etki var. Bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Bu durum turizmi de imajı da olumsuz etkiliyor. Olumsuz imajı yıkmak için çok çaba göstermemiz lazım. Ninova, Ur gibi yaşayan tarihi şehirler yok oldu. Yaşayan en eski ve antik şehirler arasında Diyarbakır hala yaşıyor, bunun kıymetini bilmemiz lazım. Tarihi şehirler sanki bir el tarafından yok edilmek isteniyor. Neyse ki Sur’un ana gövdesini koruyabildik. Yeterince turist gelmiyorsa bunun nedeni tanıtım eksikliğidir. Burada görev sadece siyasilere düşmüyor. Herkesin ve her kesimin çabası olmalıdır. Tarıma dayalı sanayi potansiyelimizi de değerlendirmemiz lazım” dedi.

‘BU BİR DAVA HAREKETİDİR, KÜSKÜNLÜK VE KIRGINLIK OLMAZ’

AK Parti’de yenilenme ve değişim çalışması yapıldığının altını çizen Akar, partide kırgınlık ve küskünlüğün söz konusu olmadığını ifade etti. Akar, “Bütün Türkiye’de tatlı bir heyecan var. Bizde de ilçe kongreleri yapılıyor. 6 ilçenin kongresini gerçekleştirdik. Ekim ayı sonuna kadar kongreleri tamamlayacağız. Değişime önem veren bir partiyiz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da değişim olacaktır. Bizim geleneğimizde küskünlük yok. Partimiz her mensubunun emeğine saygı gösteren bir anlayışa sahiptir. Bizde yetişen kadrolar hiçbir şekilde parti ile ters düşmez. Kadrolar ihmal edilmez, o kadrolar mutlaka başka alanlarda değerlendirilir. Bizde çatlama, kırılma olmaz. Çünkü meseleye dava gözüyle yaklaşıyoruz. Parti olmakla beraber dava hareketiyiz. Oy vermeyip başarılı olmamızı isteyenler bile var. Bu yüzden bugüne kadar bütünlüğü, bizi biz yapan ruhu koruyabildik” diye konuştu.

‘AK PARTİ, İSTİKRAR VE GÜVENİN ADRESİDİR’

AK Parti’nin bir uzlaşı hareketi olduğunu vurgulayan Akar,”Toplumsal uzlaşının adresiyiz. Farklı etnik grup, inanç ve siyasi fikirlerin buluştuğu bir partiyiz. Farklı eğilimlerdeki insanlar Türkiye’nin merkezinde buluştu AK Parti sayesinde. Partimizde sadece muhafazakâr insanlar yok, her kesimden insan var. Bu da bizi güçlü ve farklı kılan nedendir. Tüm Türkiye’yi kucaklayan bir partiyiz. AK Parti istikrarın adresidir. Siyasi istikrar bozulursa işte örnekleri var Suriye gibi oluruz. Bunun denemelerini gördük ama vatandaşlar 2 yıl önce bölgede yaratılmak istenen olaylara ve 15 Temmuz’da dik durarak izin vermedi” dedi.

‘HALKIN TALEPLERİNİ RAPORLAŞTIRACAĞIZ’

“ 2019’a ciddi şekilde hazırlanıyoruz. Kadrolarımızı hazır hale getiriyoruz. Cumhurbaşkanı her şeyi görüyor ve değişime işaret ediyor” diyen Akar, halkın çeşitli konulardaki taleplerine ilişkin raporlar hazırlayacaklarını söyledi. Akar,”Cumhurbaşkanımız bazı nedenlerden dolayı parti kadrolarında yenilenme gerektiğini ifade ediyor. Bu kaçınılmazdır. Bu tazelenme ile beraber 2019’a daha iyi hazırlanmış olacağız. Bundan sonra kadrolarımız yoğun şekilde halkla iç içe olacak. Halkın partimizden, yerel yönetimlerden, kayyumlardan, kurumlardan beklentileri neler? Sosyal ve ekonomik talepler öne çıkıyor. Kumar, bahis ve gençleri tehdit eden, toplumu ilgilendiren sorunlar da var. Halkın beklenti ve taleplerini rapor haline getirerek genel merkeze ve hükümete sunacağız” ifadelerini kullandı.

‘DİYARBAKIR,2019’A ÇOK FARKLI GİRECEK’

Diyarbakır’ı hak ettiği yere getirmek için çalışma yaptıklarını kaydeden Akar, demokratikleşme adımlarının da devam edeceğini vurguladı. Akar,”Şehir hastanesinden Silvan barajına kadar birçok alanda çalışmalar yapılmakta. 2019’a giderken biz Diyarbakır’a daha çok hizmeti sunarak yaşanabilir bir kent haline getirmiş olacağız. Eğitim, sağlık ve ulaştırma başta olmak üzere şehri ilgilendiren sorunların çözüldüğünü göreceğiz. Demokratik reformları sürdürecek tek adres de Ak Parti’dir. 15 Temmuz, sadece bize değil tüm Türkiye’ye yönelik alçak bir girişimdi. Başarmış olsaydılar bugün kanlı günler yaşıyor olacaktık. Bunun yarattığı bir komplikasyon dönemini yaşıyoruz. Bu yüzden bir daha bunlar yaşanmasın ve kimse buna cesaret etmesin diye adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

SOSYAL MEDYAYA DÜZENLEME GELİYOR

Bir süre önce sosyal medyada kendisinin görevden alındığına ilişkin paylaşım ve yorumlar yapıldığını ancak böyle bir olayın söz konusu olmadığını altını çizen Akar, toplumda yoğun tepki ve şikâyetlere konu olan sosyal medya konusunda yasal düzenleme hazırlığı yapıldığını kaydetti. İnsanların doğruluğu teyit edilmeyen, belden aşağı ve hakaret edici paylaşımlar yapabildiğine dikkat çeken Akar, bunun da yasal tedbirlerin eksikliği ve kontrol mekanizmasının yokluğundan kaynaklandığını dile getirdi.

‘YALAN VE DEDİKODUYA DAYALI PAYLAŞIMLAR YAPILIYOR’

Görevinin başında olduğunu belirten Akar, “Sosyal medya vakası ile karşı karşıyayız. Hemen her gün doğru olmayan, yalana ve dedikoduya yıpratmaya dayanan paylaşımlar yapılıyor. Genel merkezimizin ifadesiyle hiçbir dava arkadaşımız kurda kuşa yem edilmeyecek. Yılbaşında il için kongre sürecimiz olacak. Bu süreç demokratik teamüller dahilinde olacak. Zamanı geldiğinde değerlendirme yapacağız. Biz de davaya hizmet konusunda pratiğimizi ortaya koyacağız. Şu anda görevdeyim. Tüm illerle ilgili değerlendirme süreci yaşanmakta. Aralık ayına kadar devam edecek. Partimizin yetkili kurulları tarafından açıklanmadıkça sosyal medyadaki paylaşımlara kimse itibar etmesin” diye konuştu.

‘HAKARET ETMEK, AŞAĞILAMAK ÖZGÜRLÜK DEĞİL’

Sosyal medyadaki düzensizliği kontrol altına alacak yasal düzenleme yapılacağını ifade eden Akar, “Türkiye’de sosyal medya yıpratıcı bir hal aldı. Bu manada sık sık uyarılar da yapılıyor. Bizzat cumhurbaşkanı tarafından ifade ediliyor ve rahatsızlık dile getiriliyor. Kimse sosyal medyayı kullanarak başkalarını yıpratma hakkına sahip değil. Bununla ilgili yasal düzenleme de yapılacak. Artık her isteyen doğruluğu olmayan paylaşımlar yapmayacak, hakaret etmeyecek. Bunu yapanlar hesabını verecek. Sosyal medya, özgürlüğün sınırsız olduğu yer değil. İnsanlara hakaret ve haksızlık etme hakkını kimse size vermiyor. Yasal tedbirler alınacak. Bunun hazırlığı yapılıyor. 80 milyon insanın onuru kutsaldır ve bunu korumak zorundayız” ifadelerini kullandı. (TİGRİS HABER GAZETESİ)

1819 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Cemile Vural
18 Eylül 2017 - 17:54

İnşaAllah beklentilerimiz yerine getirilecektir. İhaleler işsizlik ve halkı madde alşkanlıklarından caydırmak ve caydırmak evet deyip baş sallamak değil halka hizmet hakka hizmettir .Mağdurlara çok yardım etmek

Cemile Vural
18 Eylül 2017 - 17:55

İnşaAllah beklentilerimiz yerine getirilecektir. İhaleler işsizlik ve halkı madde alşkanlıklarından caydırmak ve caydırmak evet deyip baş sallamak değil halka hizmet hakka hizmettir .Mağdurlara çok çok yardım etmek

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
  • kilis escort
  • trabzon escort
  • nevşehir escort
  • kocaeli escort
  • çeşme escort
  • osmaniye escort
  • ürgüp escort
  • ısparta escort
  • rize escort
  • ağva escort
  TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter