11 Ekim 2015
278 defa okundu

‘Acımız bir mücadelemiz bir’ mesajı

Ankara’da gerçekleştirilen katliamı kınamak amacıyla Diyarbakır’da bir araya gelen on binlerce yurttaş, “Katil Erdoğan” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarıyla, HDP’nin 5 Haziran Mitingi’nde saldırının olduğu noktaya yürüdü. “Ey Anadolu halkları bugün acımız birdir” sözleriyle Türkiye halklarına seslenen DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, “Ankara’da parçalanan 120 bedenin intikamını almak için tek ses tek yürek olalım” çağrısı yaptı. Açıklama sonrası sıkıyönetim uygulamalarının sürdüğü Sur ilçesine yürümek isteyen halka ise polis saldırdı.

DTK, HDP ve DBP’nin çağrısıyla Diyarbakır’ın Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelen onbinlerce yurttaş, “Herşeye rağmen barış” yazılı dev pankartla Ankara’da Barış Mitingi’ne yönelik gerçekleştirilen bombalı katliamı protesto etmek üzere HDP’nin 5 Haziran Mitingi’nin gerçekleştiği İstasyon Meydanı’na doğru “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile yürüyüşe geçti. DTK eşbaşkanları, DBP eş genel başkanları, HDP milletvekilleri, DBP ve HDP İl Örgütleri, Diyarbakır Büyükşehir ve ilçe belediyeleri eşbaşkanları, İHD, KESK bileşenleri ve on binlerce yurttaş yürüyüşe katıldı. Yürüyüşün gerçekleştirildiği güzergahta, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Katil Erdoğan” ve “Her yer direniş her yer Sur içi” sloganları yankılanırken, Ankara’da yaşanan bombalı katliamı manşetlerine taşıyan özgür basın gazeteleri taşındı.

‘HİÇBİR GÜÇ KÜRT HALKININ İRADESİNİ KIRAMAYACAKTIR’

İstasyon Meydanı’nda Ankara’da yaşanan bombalı katliamda yaşamını yitirenlerin anısında “Çerxa şoreşê” marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ardından on binlere seslenen DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Kürdistan’ın birçok kentinde halka yönelik katliam girişimlerinin devam ettiğine dikkat çekerek, Diyarbakır halkının katliamların faillerini İstasyon Meydanı’nda boğacağını belirtti. Saldırılarının Kürt halkının iradesini kırmaya yönelik olduğunu belirten Şimşek, Kürt halkının tarihi mücadelesi ile bugünlere geldiğini ifade ederek, “Hiçbir güç Kürt halkının iradesini kıramayacaktır. Berxwedan jiyan e” dedi. Ankara katliamının hesabını soracaklarını aktaran DTK Eş Başkanı Selma Irmak ise, “İnadına yine barış kardeşlik ve birlik diyoruz. Onlar gün be gün bizi katletmeye devam etseler bile özgürlük için mücadele etmeye devam edeceğiz. Onlar tank ve toplarla bizi katletmeye devam ettikçe biz özgürlük halayına duracağız” diye konuştu.

‘EY ANADOLU HALKLARI BUGÜN ACIMIZ BİRDİR’

“Ey Anadolu halkları bugün acımız birdir” diyerek Türkiye halklarına seslenen Irmak, Amed ve Suruç yaşanan bombalı katliamın katilleri ile Ankara’da yaşanan bombalı katliamın katillerinin aynı zihniyet olduğunu söyledi. Katliamlara karşı tüm halkların tek ses olunması gerektiğinin altını çizen Irmak, “Ankara meydanında parçalanan 120 bedenin intikamını almak için tek ses tek yürek olalım. Ne olursa olsun mücadelemizi daha güçlü bir şekilde sürdürerek barışı haykırmaya devam edeceğiz. Türkiye ve Kürdistan’ın her yerinde demokratik mücadelemize devam edeceğiz. Bu katliam KCK’nin ateşkesine karşılık olarak gerçekleştirilen bir katliamdır” dedi.

‘KATLİAMIN ARKASINDA AKP HÜKÜMETİ VAR’

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise, Ankara’da katledilenlerin her kesimden barışçıl insanlar olduğunu ve katliamın faillerini tanıdıklarını söyledi. Diyarbakır ve Ankara’da gerçekleşen katliamların birbiriyle bağlantılı olduğuna dikkat çeken Yüksek, “Onların arkasında duranların ise AKP hükümeti olduğundan hiç şüphemiz yoktur. AKP’nin bu olayların arkasında olduğundan, destek sunduğundan, göz yumarak bu olayların arkasında olduğundan şüphemiz yoktur” şeklinde konuştu. Katliama karşı daha büyük ses çıkarmak üzere tüm halkları demokratik temelde tepkilerini ortaya koymaya çağıran Yüksek, “Yeni bir hukuku tesis edene kadar mücadeleye davet ediyorum. Zalimler kaybedecek mazlumlar kazanacaktır” dedi.

SUR VE BAĞLAR’A YÜRÜYEN KİTLEYE POLİS SALDIRISI

Yapılan açıklamanın ardından kitlenin bir bölümü sokağa çıkma yasağının ve polis saldırılarının sürdüğü Sur ilçesine gitmek üzere Dağkapı Meydanı’na yürüdü. Buraya gelen kitleye polis gaz bombası, tazyikli su, plastik mermi ve gerçek mermilerle saldırdı. Saldırıya kitle de taşlarla yanıt verirken, Sur ilçesindeki direnişi selamlandı. Öte yandan İstasyon Meydanı’ndan dağılarak Bağlar ilçesine gelen kitleye de polis saldırdı. Polis saldırısı ardından başlayan çatışmalar, ara sokaklarda devam ediyor.

SENDE YORUM YAZ