08 Aralık 2015
57 defa okundu

ABD Adana Konsolosu Specht İHD’yi ziyaret etti

ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, İHD Diyarbakır Şubesini ziyaret ederek, bölgede yaşanan insan hakları ihlalleri konusunda bilgi aldı.

ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht ve beraberindeki ABD Ankara Konsolosluğu Çalışma Ataşesi Adam J. Hantman, İHD Diyarbakır Şubesini ziyaret etti. İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Zeytun tarafından karşılanan Specht ve beraberindekiler, bölgede meydan gelen çatışmalı süreç ve insan hakları ihlalleri konularında bilgi aldı.

SÜREÇ BİZİ KAYGILANDIRIYOR

Ziyaretinin kendileri açısından memnuniyet verici olduğunu ve önemsediklerini belirten Bilici, son altı ayda bölgede meydana gelen çatışmalı ortamın olağan yaşamı tehdit ettiğini ve insan hakları ihlallerine neden olduğunu belirtti. Özellikle sokağa çıkma yasakları ilanları ile birlikte tüm hak ve özgürlüklerin askıya alındığını söyleyen Bilici “Bu süreç bizi kaygılandırıyor” dedi.

Çatışmaların devam etmesinin, çözüm sürecinin gelişmesine olanak veren tüm fırsatları ortadan kaldıracağına dikkat çeken Bilici, diyalog ve müzakerenin başlatılmasının önemine değindi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılarak, kendisi ile görüşülmesinin süreci rahatlatacağını ve ivme kazandıracağını kaydeden Bilici “Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılarak, kendisini ile görüşmelere devam edilmelidir. Kamu düzeni adı altında başlatılan sokağa çıkma uygulamalarına bir an önce son verilmelidir. Bunlar, yaşadığımız süreci rahatlatacak ve diyalog ile müzakerelerin yeniden başlamasını fırsat verecektir” diye belirtti.

Ziyaretin ardından, bölgedeki süreci ve insan hakları ihlallerini yakından takip ettiklerini belirten Specht’e, bölgedeki insan hakları ihlallerini içeren raporlardan oluşan bir dosya sunuldu.

SENDE YORUM YAZ