14 Ekim 2015
125 defa okundu

57 günde 17 belediye eşbaşkanı tutuklandı

Siyasi irade beyanı olarak, Bölge kentlerinde “özyönetim” ilanlarında bulunulmaya başlandığı 18 Ağustos’tan bugüne geçen 57 günlük süre zarfında gözaltına alınan onlarca belediye eşbaşkanından 17’si tutuklandı. Belediye eşbaşkanlarından 2’si gözaltına mahkemeye çıkmayı beklerken, 3 belediye eşbaşkanına “denetimlik serbestlik” yada “ev hapsi” uygulaması getirildi. 6 belediye eşbaşkanı hakkında ise “yakalama” kararı var. Seçilmişlere yönelik bu saldırıların kabul edilmez olduğunu belirten Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, yapılan tüm siyasi operasyonların “özyönetimleri boşa çıkarmak ve siyaseten gözdağı” amacı taşıdığını ifade etti.

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre; Bölgede halkın artık kendi kendilerini yönetmek amacıyla bulundukları kentlerde yaptıkları “özyönetim” ilanlarına karşı siyasi iktidar, buna karşı fiziki ve siyasi saldırılara yöneldi. Geçici AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan eliyle yürütülen savaş planı doğrultusunda “özyönetim” ilanlarının yapıldığı merkezlerde, “sokağa çıkma yasakları” altında halka yönelik fiziki saldırılara girişilirken, diğer yandan ise halkın siyasi iradesi olarak seçtiği belediye eşbaşkanları ve yöneticilerine dönük gözaltı ve tutuklama furyası başlatıldı.

18 Ağustos tarihinde Şırnak ve ilçelerinde yapılan “özyönetim” ilanlarının üzerinden geçen 57 günlük zaman diliminde 17 belediye eşbaşkanın yanı sıra 2 il genel meclis üyesi, onlarca belediye çalışanı ve birçok belediye meclis üyesi gözaltına alınıp, tutuklandı. 2 belediye eşbaşkanı gözaltında iken, 6 belediye eşbaşkanı ise aranıyor.

Bölgede ilk olarak Şırnak, ardından da Diyarbakır, Hakkari ve Van gibi kentlerde yapılan “özyönetim” ilanlarının ardından 18 Ağustos’tan bu yana siyasi soykırım operasyonlarda tutuklanan belediye eşbaşkanları şunlar: Sur Belediye eşbaşkanları Seyid Narin ve Fatma Şık Barut, Silvan Belediye Eşbaşkanı Yüksel Bodakçı, Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya, Edremit Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin, Lice Belediye Eşbaşkanı Harun Erkuş, Hakkari Belediye eşbaşkanları Nurullah Çiftçi ve Dilek Hatipoğlu, Özalp Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı, Batman Belediye Eşbaşkanı Gülistan Akel, İkiköprü Belde Belediye eşbaşkanları Osman Karabulut ve Hidayet Tiryaki, Beşiri Belediye Eşbaşkanı Mustafa Öztürk, Iğdır Belediye Eşbaşkan Şaziye Önder, Tuzluca Belediye Eşbaşkanı Mehmet Gültekin, Hoşhaber Belediye Eşbaşkanı Ali Çam ile Erçiş Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin.

“Özyönetim” gerekçesiyle tutuklanan belediye eşbaşkanlarının tümü için Türk Ceza Kanunu’nun 302’nci maddesinde yer alan “Devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak” suçlamasında bulunuldu. Canlı kalkan eylemlerinde gözaltına alınıp, tutuklanan seçilmişler için yine “örgüte yardım etmek” ve “güvenlik güçlerine görevini yaptırmamak için direnmek” suçlamaları da yöneltildi.

ERUH VE HINIS BELEDİYELERİ EŞBAŞKANI HALA GÖZALTINDA!

Eruh Belediye Eşbaşkanı Eda Kilis ve Hınıs Belediye Eşbaşkanı Hasan Basri Fırat ise hala gözaltında. Her iki belediye eş başkanının da tutuklanması muhtemel.

‘DENETİMLİ SERBESTLİK’ VE ‘EV HAPSİ’ CEZALARI

Şırnak Belediye Eşbaşkanı Serhat Kadırhan ve Batman Belediye Eşbaşkanı Sabri Özdemir ise, gözaltına alınıp mahkeme tarafından “denetimli serbestlikle” serbest bırakıldı. Eruh Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Kılıç de mahkeme tarafından “ev hapsi” ile serbest bırakıldı.

6 BELEDİYE EŞBAŞKANI ARANIYOR

Hakkında “yakalama” kararı bulunan belediye eşbaşkanları ise şunlar: Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Ruken Yetişkin, Tacettin Sefali, Edremit Belediye Eşbaşkanı Abdulkerim Sayan, Şırnak Belediye Eşbaşkanı Eylem Özlem Onuk, Beytüşşebap Belediye Eşbaşkanı Seyran Arğan ve Dicle Belediye Eşbaşkanı Fevziye Arukan. Tutuklanan belediye eşbaşkanlarının yanı sıra yine Batman İl Genel Meclisi Eşbaşkanı Salih Altun ve Iğdır İl Genel Meclisi Eşbaşkanı Kadir Özsular da “canlı kalkan eylemine katıldıkları” gerekçesiyle tutuklandı.

‘TUTUKLANAN BELEDİYE EŞBAŞKANLARI GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI’

Tutuklanan belediye eşbaşkanlarının tümü İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınırken, Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret de ilçede günlerce süren abluka ve sokağa çıkma yasağının yaşandığı sırada İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alındı.

‘YAPILAN OPERASYONLAR ÖZYÖNETİMİ TERÖRİZE ETMEK AMAÇLIDIR’

Belediyelere dönük yoğun saldırıları devam ederken, Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, yapılan tüm siyasi operasyonlarla “özyönetimlerin boşa çıkarılmak ve siyaseten gözdağı verilmek istendiğini” vurguladı. Işık, “Özyönetimlerinizi ilan ettikçe, kendi kendinizi yönetmek istedikçe, bunun sistemini oluşturdukça ‘Biz sizi tutuklarız’ hatta o da olmuyorsa ‘Sizi katlederiz’ deniliyor. Sıradan bir insan bile özyönetimler kavramını dahi kullandığında aslında tutuklanma nedeni olabiliyor. Özyönetimin kendisini daha terörize ederek işlemez hale getirmek isteniyor” dedi.

‘KENDİ SİSTEMİMİZİ KENDİMİZ ÜRECEĞİZ’

İçinden geçilen sürecin 2009’da yapılan KCK tutuklamalarını aşan bir boyutta olduğunu da belirten Işık, 2009’da yüzlerce seçilmiş, gençlik, kadın, basından her kurumdan yüzlerce kişi tutuklandığını, ancak son dönemlerde sadece gözaltı, tutuklamanın olmadığını aynı zamanda öldürme, katletmenin olduğuna dikkat çekti. Birçok yerde özyönetim tartışmalarının olduğunu ve bunu devam ettireceklerini ifade eden Işık, “Bu konuda yapılan gözaltı tutuklama veya katledilme geri adım atmayı düşünmüyoruz. Bunun mücadelesini vereceğiz. Kendi sistemimizi kendimiz üreceğiz. Kendi kentini kendi yerelini yönetirken özyönetim gereği olarak bunu halkla birlikte yapacak. Bu baskılar devam edecek. Ama biz buna karşı geri adım atmayacağız. Klasik bir belediyeciliği kabul etmeyeceğiz. Komünlerimizi oluşturacağız. Toplantılarımızı, eğitimlerimizi alarak her türlü çalışmalarımızı yapacağız” diye konuştu.

SENDE YORUM YAZ