Dolar : Alış : 2.9297 / Satış : 2.9350
Euro : Alış : 3.3014 / Satış : 3.3074
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10176 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

3 HDP’li hakkında 5 ayrı dava

Tweet
14 Ağustos 2016 - 40 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»3 HDP’li hakkında 5 ayrı dava

HDP eşbaşkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile Adana Milletvekili Beştaş hakkında 5 ayrı dava açıldı. Demirtaş hakkında 5 yıla kadar hapis istenirken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında 3 ayrı iddianame hazırlandı.

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından HDP’li millevekilleri hakkında hazırlanan fezlekeler Mahkemelere gönderilmeye devam ediyor.

Son olarak Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti devleti, hükümeti, yargı organları, askeri ve Emniyet Teşkilatı’nı alenen aşağılamak’ suçlarından 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle 5 ayrı iddianame hazırlandı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ile Meral Danış Beştaş hakkında hazırlanan fezlekeler Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na geldi.

DEMİRTAŞ’A ÖRGÜT PROPAGANDASI SUÇLAMASI

Yürütülen soruşturmada, 15 Ekim 2011 tarihinde Selahattin Demirtaş’ın, il kongresinde yaptığı konuşmada ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ belirtildi. Tebligata rağmen müracaat etmeyerek savunma yapmayan Demirtaş’ın, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2’nci maddesi uyarınca ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianame, Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

YÜKSEKDAĞ İÇİN 2 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında yürütülen soruşturmada ise 12 Ekim 2015’de Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen basın açıklaması ve cenaze töreni sırasında yaptığı konuşmada, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Aşağılama’ suçu işlediği belirtildi. Yüksekdağ’ın TCK 301/1’inci madde uyarınca 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

BEŞTAŞ HAKKINDA 3 AYRI İDDİANAME

HDP Adana Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş’ın Ankara patlamasını protesto etmek için 14 Ekim 2015’te Adana İnönü Parkı’nda düzenlenen basın açıklaması ve Güneydoğu’da ilan edilen sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla yaptığı konuşmalar ile Twitter hesabından bir kişinin polis tarafından katledildiği şeklinde yaptığı paylaşımlarla “Türkiye Cumhuriyet Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Yargı Organlarını, Devletin Askeri ve Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılama” suçunu işlediği iddia edildi.

Hakkında 3 ayrı iddianame hazırlanan Meral Danış Beştaş hakkında hazırlanan iddianameler ile, 3 kez ayrı ayrı 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında da önceki gün 5 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. İddianamede, Selahattin Demirtaş ile Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in 2013 yılında yaptıkları bir konuşmada Abdullah Öcalan’ı övdükleri gerekçesiyle haklarında “Terör örgütü propagandası” suçundan 5 yıl hapisleri istendi.

40 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter