14 Kasım 2015
37 defa okundu

21 yıl önce kaybedilen Tekdağ’ın akıbeti soruldu

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 353’üncüsü gerçekleştirildi. Eylemde, 1994 yılında kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırıldıktan sonra kaybedilen Ali Tekdağ’ın akıbeti soruldu.

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 353’üncüsü  Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp yakınları fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1994 yılında kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırıldıktan sonra kaybedilen Ali Tekdağ’ın akıbeti soruldu.

‘DEVLET KORUYOR, YARGI AKLIYOR’

Oturma eyleminden önce bir konuşmada bulunan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kayıpların devlet organizasyonunda gerçekleştiğini belirtti. Failleri bilen, koruyan bir devlet aklının, failleri de açığa çıkarmayacağını bildiklerini söyleyen Bilici, “Yargı karşısına çıkarılanlar da, onlarca insanın katlini gerçekleştirenler Cemal Temizöz gibiler de, yargı tarafından aklanıyor. Yargı bu ülkede, güvenirliliğini yitirmiştir” diye konuştu.

‘KATLİAMCI ZİHNİYET BAŞARILI OLMAYACAK’

Paris’te gerçekleşen terör saldırısında 158 insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatarak konuşmasını sürdüren Bilici “Kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları olarak, bu katliamı yapan, arkasında duran ve destek veren tüm yapıları lanetliyoruz. İnsanlığa karşı suç işleyen bu cinayet şebekeleri ve katliamcı zihniyet başarılı olamayacaktır. Ankara’da katliamda da olamadı, hiçbir zamanda olmayacaklar” dedi.

‘KARDEŞİMİN BİR MEZARI OLSUN’

Bilici’nin konuşması ardından, 1994 yılında kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırıldıktan sonra kaybedilen Ali Tekdağ’ın ablası İffet Mutaş, kardeşinin hikayesini paylaşarak akıbetini sordu. Kardeşinin kaybedilişini yıl dönümü olduğu belirten Mutaş “Kardeşimin 13 Kasım’da kaçırıldı. 2 gündür işkence görüyor, 21 yıl oldu. Hala ellerinde olduğunu ve işkence gördüğünü sanıyorum. İki gecedir gözümü uyku girmiyor, unutamıyorum. Kardeşimin bir mezarı olsun, gidip dua etmek istiyorum. Kardeşim sağsa sağ verin, şehitse mezarını istiyorum. Daha ne kadar oturacağız burada. Kardeşimi kaçıranların elleri kırılsın. Mehmet’te 12 Şubat’ta. Yine kardeşsiz bıraktılar bizi. Hak ve hukukumuzu, onlara bırakmayacağız. 15 kişiyi öldürenler serbest bırakılıyor. Kabul etmiyoruz. Etmeyeceğiz. Biz davacıyız” diye konuştu. Yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından etkinlik sona erdi.

 

SENDE YORUM YAZ