Dolar : Alış : 2.9219 / Satış : 2.9271
Euro : Alış : 3.2923 / Satış : 3.2982
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9205 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yılmaz: “Bizi O çukurdan çıkarın!”

Tweet
22 Mayıs 2016 - 506 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Yılmaz: “Bizi O çukurdan çıkarın!”

Hedeflerini, projelerini haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendiren İşadamları ve Toptancıları Derneği (SİDER) Genel Başkanı Şükran Yılmaz, SİDER’in ’da yaşanan çatışmaların ve yıkımların küllerinden doğduğunu ifade ederek, “Bizi O hendeklerden, çukurlardan çıkarmalarını istiyoruz. Maddi ve manevi her türlü sıkıntıyı zaten orada yaşadık, yaşıyoruz. Artık bizi oradan çıkarıp, huzurumuzu vermelerini istiyoruz” dedi.

Yaklaşık bir ay önce ’da kuruluşunu ilan eden ve Sur’daki toptancı ve imalatçı esnafların yer aldığı Sur İşadamları ve Toptancıları Derneği (SİDER) çalışmalarını sürdürüyor. Derneğin tek bayan olan Genel Başkanı Şükran Yılmaz, Derneğin kuruluşunu, vizyonunu ve misyonu ile hedeflerini sadece haberdiyarbakir.gen.tr’ye anlattı.

SİDER nasıl oluştu? Bunun bir alt yapısı var mıydı? Birden bire mi oldu?

SUR’DA YAŞANANLAR BU OLUŞUMU TETİKLEDİ

Sur’da yaşanan olaylar bizi buraya getirdi. Yani Sur’da mağdur olan esnaflar bireysel olarak Ankara’ya, Bakanlıklara, Meclis’e gidip derdini anlatamıyordu. Zaten kimse bireysel anlamda bizimle muhatap bile olamazdı. Bugün tek başına bir esnaf olarak Vali ile görüşemiyorsun. Biranda oluşan bir STK değiliz. Bu olaylar bu kaos ortamı ve özellikle sürecin çok ağır işlemesi bizi buraya getirdi. Başbakanımız Diyarbakır’a gelerek, Hasanpaşa Han’ında ‘Sur benim şerefimdir, Namusumdur, Sur’da ölmek istiyorum’ dedi. Bizim Başbakanımıza güvenimiz tamdır. Hükümetimize güveniyoruz. Hep beraber yaşayalım diyoruz. Muhakkak devletin projeleri var. Biz devlet ve halk arasında bir köprüyüz. Dostlarımızla, arkadaşlarımızla, bir araya gelerek, elimizi taşın altına koyduk. Ve sesimizi dernek olarak daha çok duyurabileceğimize kanaat getirdik.

Derneği kurduktan sonra esnafların size karşı tutumu nasıldı? Şimdi nasıl?

İLK ETAPTA UMUTSUZLUK VARDI!

İlk etapta bir umutsuzluk vardı. Acaba olacak mı? Acaba devlet bizi duyacak mı? Esnafta bir karamsarlık vardı. Fakat özellikle bir tanıtımımızı yaptıktan sonra SİDER’in ne olduğu, SİDER’in ne istediğini? Kimlerin yanında olduğunu ve bugün gerçekten memleket sevdalısı olduğumuzu dile getirdikten sonra olumlu tepkiler almaya başladık. Üye sayılarımız arttı. 1 hafta da 50 yeni üyemiz oldu. Resmi bir aylık bir dernek, ancak tanıtımlarımız 3 ayı buluyor.

Projeleriniz arasında neler var?

Bizim üyelerimizin yüzde 17-18’i imalatçı, geri kalanı toptancı esnafıdır. Diyarbakır’ın ve bölge ticaretinin nabzını tutan insanlardır. Girişimlerimiz oldu. Henüz yeni olduğu için şuana kadar bir sonuç alamadık. Ancak alacağımıza inanıyoruz. Sonuçta biz kötü bir şey ya da olmayacak bir şey de istemiyoruz. Bizim talebimizin örnekleri Türkiye’nin birçok şehrinde var. Bugün dernek olarak Diyarbakır için çaba sarf ediyoruz. Şahsi hiçbir menfaatimiz yok. Biz yönetim ve üyelerimizle birlikte aynı performansı sergiliyoruz. Hepimiz aynıyız. Bizim için Başkan da, üye de aynıdır.

Bildiğiniz gibi Sur ilçesi’nde kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Ayrıca oranın turizme açılması planlanıyor. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

ZATEN YARA KANIYOR

Zaten ortada kanayan bir yara var. Ben bir yıl sonra gelip de Ankara bana şunu yapsın veya Başbakanlık şunu yapsın, Devlet gelip bana konut yapsın demiyorum. Şuan Sur bilindiği gibi kamusallaştırılıyor. Sur kamulaştırılıp turizme açılırsa toptancıların orada ne işi olur? Orada en az 500-600 toptancı esnafı var. Nereye gidecekler? Zaten oranın görüntüsünü de bozarlar. Çünkü sur tamamıyla bir turizm alanı olacak.

SUR YAKILDI AMA BİZ OTURUP AĞLAMAYACAĞIZ

Biz yaparız demiyoruz. Biz önce Rabbimize sonra da devletimize güveniyoruz. Çünkü her ne kadar olursa olsun biz hükümet ve devletle iş yapıyoruz. Olmayacak bir şey değil. Biz temiz duygu ve çabalarımızla hizmet etmeye geldik. Diyarbakır Sevdalıları olarak çaba sarf ediyoruz. Sur yakıldı, yıkıldı, bitti. Bu demek değildir ki; Kader deyip oturup ağlayamayacağız. Veya kimseyi eleştirmeyeceğiz. Biz çaba sarf edeceğiz, elimizden geleni yapacağız. Taktir Yüce Yaradanın.

Derneğiniz kimleri temsil ediyor. Belli bir kriteriniz var mı?

SADECE TOPTANCI VE İMALATÇILARI TEMSİL EDİYORUZ

Biz sadece Sur toptancı ve imalatçıları temsil ediyoruz. Sur’daki esnaf kardeşlerimizin de sıkıntıları bizim sıkıntımızdır. Fakat bizim SİDER Derneği sadece toptancı ve imalatçıları kapsıyor. Perakendeci esnaflarımız için de çok güzel ve farklı projelerimiz var. Fakat onları hayata sunmadık.

Esnafın, özellikle sur kapılarında ve bazı bölgelerde polis ve arama noktalarının olmasının alışverişleri olumsuz etkilediği yönünde tepkisi var. Size buna katılıyor musunuz?

POLİSİ GÖREN VATANDAŞ ALIŞVERİŞE GELMİYOR

Şuanda halen bazı yasaklı bölgeler olduğundan dolayı polis noktaları ve barikatlar halen kaldırılamadı. Bu halkın güvenliği içindir. Şuanda halen orada hendekler varken, sokaklar temizlenmemişken, polis noktalarının kaldırılması yanlış olur. Ancak orada polisi gören vatandaş alışveriş yapmaya gelmiyor. İster istemez halkta halen bir tedirginlik var. Gerek normal günlük alışverişini yapan vatandaşımız gerekse toptan alışveriş yapmaya gelen perakendeci esnaflarımızda halen bir endişe var. Polisi gören halen orada bomba patlayacak. Olaylar olacak psikolojisiyle Sur’a girmek istemiyorlar. Zamanla bu barikatlar ve tedirginlikler kalkar, Sur yine eski dönemine geri döner.

1 YILDIR SIKINTI YAŞIYORUZ

Biz yaklaşık 1 yıldan itibaren biz bu sıkıntıyı yaşıyoruz. 7 Haziran seçimleri oldu, ara ara kapatmalar başladı. Hendeklerin kazılması, oraya günlük dahi olsa polislerin girip çıkması, özellikle polis araçlarının o semtte çok göz önünde olması zaten halkta bir tedirginlik yaratıyordu. Millet oraya alışveriş yapmaktan korkuyordu. Bu bir gerçek.

Sur esnafları ne istiyor? Yani bunca yaşananlara, sıkıntılara karşın Dernek üyelerinizin ne beklentileri var?

BİZİ O ÇUKURDAN KURTARIN!

Biz esnaflar olarak Devletin halkına sahip çıkmasını istiyor. Çeklerin vadesinin ertelenmesini, faizsiz uzun vadeli kredi verilmesini ve 7 Haziran’dan itibaren kaşe yiyen çeklerden dolayı sicillerin temizlenmesini istiyoruz. Ayrıca Halk bankası dışında diğer kamu ve özel bankalarında kredi borçlarının bir yıl ertelenmesini istiyoruz. Esnaflar olaylardan nefret ediyor. Hendeği kim kazdı? Mayınları kim gömdü? Tartışmalarını artık konuşmayalım. Bunlar geçmişte kaldı. Biz o hendeklerden çıkmak istiyoruz. Zaten çukura girdik. Bizi o çukurdan çıkarmalarını istiyoruz. Maddi ve manevi her türlü sıkıntıyı zaten orada yaşıyoruz. Artık bizi oradan çıkarıp, huzurumuzu vermelerini istiyoruz. Biz SİDER olarak şikayetçi bir oluşum değiliz. Tabela STK’sı hiç değiliz. Biz duruşumuzla, projelerimizle ve inancımızla ortada olmak istiyoruz. Biz ağlayan bir STK değiliz. Biz çözümcül bir STK’yız. Sorunlarımıza çözüm arıyoruz,

SİDER nasıl bir dernek? Bir yere bağlı mı?

TARAFSIZ BİR DERNEĞİZ!

Tarafsızız. Ancak herkese eşit mesafede yakınız, herkese de eşit mesafede uzaklıktayız. Tamamen ekonomiyle bağlantılı ve ilintili bir derneğiz. Sadece Sur için değil. Diyarbakır için memleketimiz için kim iki taş üstüne taş koyacaksa biz her zaman destekçisi olacağız”

Projeleriniz nelerdir?

SİTELEŞMEYE GİTMEK İSTİYORUZ

Diyarbakır Sur ilçesi dahilinde bulunan toptancı ve İmalatçı üyelerimiz adına devlet kurumları nezdinde ekonomik ve sosyal alanda  (hibe-uzun vadeli ve faizsiz kredi-yer tahsisi v.b.) konularda girişimlerde bulunmak, dernek üyelerimizi devlet tarafından tahsis edilecek ortak bir alanda “Sur İmalatçı ve Toptancılar Sitesi” veya “ Diyarbakır sur Tekstil Kenti” adı altında bir araya getirmek ve tahsis edilen  bu fiziki mekanların  uzun vadeli  geri ödeme  kolaylığı  sağlayarak esnafımızı işyeri  sahibi  yapmak, başta  bölgemiz olmak üzere  komşu  ülkelere  yapılan ticaret  ağını yaygınlaştırmak,  ilimiz v e bölgemizin ekonomik hayatına katkıda bulunmak üzere  her türlü girişimlerde  bulunmaktır. Vizyonumuz; yalnızca dernek üyelerimize mahsus olmak şartıyla çok kısa bir zaman dilimi içerisinde başta Doğu v e Güneydoğu illerinin perakendeci esnafı olmak üzere, komşu ülkelerin gerek toptancı ve gerekse  perakendeci  esnafının  tüm  alışverişlerini  toplu bir ortamda, en hızlı, en kolay, en güvenli ve en ekonomik şartlarda yapabilecek bir fiziki ortamı hazırlayarak bölgenin ekonomik gücünün lokomotifi olmaktır

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter