Dolar : Alış : 3.5764 / Satış : 3.5829
Euro : Alış : 3.7291 / Satış : 3.7358
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir6°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 11715 İçerik Bulunuyor.

Yeni kimliklerin dağıtımına başlandı!

Tweet
02 Ocak 2017 - 1.918 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Yeni kimliklerin dağıtımına başlandı!

Diyarbakır Valiliği, Yeni Kimlik Kartı başvuru ve dağıtımına başlandığını duyurdu. Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, 2 Ocak tarihi itibariyle Ülke genelinde ve Diyarbakır’da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvuru ve dağıtımına başlandığına işaret edilerek, “Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Polikarbon materyalden oluşan, temaslı-temassız yonga içeren ve uluslararası  standartlara uygun en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran kimlik kartları, vatandaşa ait nüfus,fotoğraf  ve biyometrik verilerinin üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır. Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir. İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı ve basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır. Kimlik kartı almak için Alo 199 çağrı merkezi, internetten ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden veya şahsen nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunabilecektir. Kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi belirtmesi hâlinde kimlik kartı o kişiye de teslim edilir” denildi.

ON BEŞ YAŞINI TAMAMLAYANLAR ŞAHSEN BAŞVURACAK

On beş yaşını tamamlayanların şahsen başvurmaları gerektiğine değinilen Açıklamada,  şöyle denildi: “On beş yaşını tamamlamayanlardan başvuruları veli, vasi, kayyım, bunların bulunmaması halinde, çocuğun büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocuğu yanında bulunduranlar tarafından yapılır. Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda herhangi bir nüfus müdürlüğünce kişinin talebi halinde yeni kart düzenleninceye kadar kimliğini ispata yarayacak on gün geçerli geçici kimlik belgesi düzenlenecektir.

DEĞİŞİM ÜCRETİ 16 TL

Kanuni süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli 16 ₺, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli 32 ₺’ dır. Kimlik kartı başvurusunun yapıldığı tarihten itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce PTT aracılığıyla şahsın adresine teslim edilir. Teslim edilemeyen kartlar ilgili nüfus müdürlüğüne iade edilir. Nüfus müdürlüğünde 1 ay içinde teslim alınmayan kimlik kartları imhası için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilecektir”

(Diyarbakır Valiliği Basın Bürosu)

1832 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :