Dolar : Alış : 2.9297 / Satış : 2.9350
Euro : Alış : 3.3014 / Satış : 3.3074
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10176 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ticari araçta ÖTV muafiyeti uzatıldı

Tweet
14 Ağustos 2016 - 288 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Ticari araçta ÖTV muafiyeti uzatıldı

Otoda ÖTV muafiyetine ticari araçların yanı sıra elektrikli ve hibrit araçlar da eklendi. 30 Haziran 2019’a kadar uzatılan uygulama çerçevesinde, 18 bin liraya kadar indirimden yararlanılabilecek.

Otomotiv sektörünü canlandıracak ve ticari araç sahiplerinin araçlarının yenilemesini sağlayacak, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. ÖTV kolaylığına elektrikli ve hibrit araçlar da dahil edildi. Ticari araçlarını yenilemek isteyenlere tanınacak ÖTV muafiyeti, 30 Haziran 2019’a uzatıldı. ÖTV muafiyetiyle yüzde 45’lik ÖTV oranına sahip 1.600 cc motor hacmine sahip 60 bin liralık bir otomobilin fiyatı 42 bin liraya düşecek. Taksiciler böylece 18 bin liralık bir indirimden yararlanacak.

HANGİ ARAÇLAR KAPSAMA GİRİYOR?

Komisyonda kabul edilen torba tasarıya göre, trafik yoğunluğu içinde önemli bir paya sahip olan, çok büyük bir kısmının model yılı ilerlemiş veya yıpranmış olan şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri ile ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ile TIR’ların yenilenmesine yönelik düzenleme yapılıyor. Buna göre, söz konusu araçların, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2019’a kadar ilk iktisabı ÖTV’den müstesna olacak.

Gazetevatan’da yer alan habere göre, düzenlemeden, ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar yararlanabilecek. Taşıtın, ilk iktisap tarihinden itibaren 3 tam yıl geçmeden devri halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan; ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde düzenleme hükmünden yararlanandan ÖTV alınacak.

Tasarıya, elektrikli ve hibrit araçları teşvik etmek amacıyla önergeyle madde eklendi. Elektrikli ile hibrit araçların piyasaya kazandırılması ve Türkiye pazarında özendirilmesi amacıyla, bu araçların vergilendirilmesinde farklılaştırma adına vergi basamaklarında elektrikli motorlar için yeni bir alt birim açılıyor.

906 BİN ARAÇ VAR

Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Daire Başkanı Mehmet Arabacı, tasarıyla ÖTV teşviği getirilerek yenilenmesi planlanan şehir içi ulaşım ile ticari yük taşıma araçlarının sayıları hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda 82 bin taksi, 111 bin minibüs, 112 bin servis aracı, 33 bin otobüs, 13 bin kamyonet, 400 bin kamyon, 155 bin TIR (çekici) olmak üzere toplam 906 bin araç bulunuyor. Türkiye’de hibrit aracın ÖTV’si normal otoyla aynı. Elektriklide motor gücü 85 kW ve aşağısına yüzde 3, 86 kW-120 kW arasına yüzde 7 ve 121 kW ile üzerine yüzde 15 ÖTV uygulanıyor.

(Haber Merkezi)

281 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter