Dolar : Alış : 2.8695 / Satış : 2.8747
Euro : Alış : 3.2114 / Satış : 3.2172
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir13°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7388 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Sur’da Acele kamulaştırma kararına tepki!

Tweet
25 Mart 2016 - 727 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»‘Sur’da Acele kamulaştırma kararına tepki!

5 Mahallesinde sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur İlçesi’nde 6 bin 300 parsel için ‘acele kamulaştırma’ kararı alınması Diyarbakır’da tepkiye yol açtı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu’nca alınan kararın, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi Büyükşehir Belediyesi ve ilgili sivil toplum örgüt temsilcilerini hareketlendirdi. Sur ile ilgili kamulaştırma kararını değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı DBP’li Fırat Anlı, hükümetin Sur ile ilgili yaklaşımına baştan beri kuşku ile yaklaştıklarını ve alınan karar ile haklı olduklarının ortaya çıktığını anlattı.

Bakanlar Kurulu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur İlçesi’nde ‘ivedi’ bir şekilde kamulaştırma kararı alması tepkiye yol açtı. Sur’un tamamını kapsayan kamulaştırma kararı bugünkü resmi gazetede yayınlanırken, Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Bileşenleri karara tepki gösterdi.

ANLI: AMAÇ, SUR’U TECRİT EDİLMİŞ ALAN HALİNE GETİRMEK

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan Sur ile ilgili kamulaştırma kararını değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı DBP’li Fırat Anlı, hükümetin Sur ile ilgili yaklaşımına baştan beri kuşku ile yaklaştıklarını ve alınan karar ile haklı olduklarının ortaya çıktığını anlattı. Sur’un ‘tecrit edilmiş alan’ haline getirilmek istendiğini ileri süren Fırat Anlı, şöyle dedi: “Kamulaştırılan yerler arasında Belediyeye ait binalar ve kamusal alanlar da var. Hükümetin derdi Sur’da insanların yaşayabileceği alanlar yaratmak değil, bölgeyi insansızlaştırmaktır. Bu halkın iradesine yapılmış sivil bir darbedir. Alınan kararda ne kent dinamikleri, ne Belediyeler ne de STK’ların görüşü var. Başka bir niyet ve kastın olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı. Amaç, Sur’u yeniden yaşanabilir bir alan haline getirmek değil, güvenlik ve tecrit edilmiş bir alan haline getirmektir. Başbakan Toledo örneğini vermişti. Oranın açık hava müzesi değil, yarı açık cezaevi projesine dönüştürmek olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı.”

MİMARLAR ODASI: “YIKIM, TALAN RANT VE PEŞKEŞ”

Mimarlar Odası Başkanlığı, kararla ilgili sosyal paylaşım sitesinde, Sur’da yıkım, talan, rant ve peşkeşin son adımı kamulaştırma!” başlığı ile yayımladığı açıklamada, “Yasaklı olmayan bölgelerde dahil olmak üzere neredeyse ‘Sur’un tamamı ve Silopi’nin bir çok mahallesinde gizlice kamulaştırma kararı 25 Mart 2016 tarihli resmi gazetede yayınlandı. Kamulaştırma kararı alınan mekanlar arasında, Dengbej evi, Cemilpaşa konağı, Hasanpaşa hanı, Dicle Fırat Kültür Merkezi, Sur Belediyesi binası vb. kamusal ve sivil mekanlar yer alıyor” denildi.

YALÇINKAYA: “SUR’UN TAMAMI KAMULAŞTIRILIYOR”

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu bileşeni Jeoloji Mühendisler Odası Başkanı Harun Yalçınkaya, alanla ilgili Bakanlar Kurulu kararı ile acele bir şekilde kamulaştırma kararı alındığına işaret ederek, “363 adada 6 bin 300 personel ediyor. Sur’un tamamı 7 bin 800 parseldir. Bunun 6 bin 300’ü yani yüzde 80’ilik kısmına kamulaştırma kararı verildi. Alipaşa ve Lalebey’de daha önce kentsel dönüşüm kapsamında kamulaştırma kararı vardı. Bu alanlar şuan ki kamulaştırma kararının dışında tutuldu. Çünkü daha önce bu alan ile ilgili kamulaştırma kararı olduğu için yani bir bütün olarak ele aldığımız zaman Sur’un tamamı acele kamulaştırma kararı altına alındı” diye konuştu.

BELEDİYE VE VATANDAŞLAR SADECE BEDEL TESPİTİNE İTİRAZ EDEBİLECEK

Bundan sonraki süreçte, büyük ihtimalle yapıların bedel tespiti yapılacağını belirten Yalçınkaya, “Arsa ve binalarla ilgili bedel tespiti yapılıp, hak sahiplerinin hesabına bu para aktarılıp, bloke edilecek. Yani anlaşma yapmak istemeyen, fiyatını eksik bulan ya da anlaşmaya yanaşmayacak insanlar sadece burada paraya itiraz edebilecek. Yani sonuçta bunlarla ilgili artık tapuda kamulaştırma kararı da koydular. Bunların tapusuna da izin verilmiyor. Bundan sonraki süreçte bakanlar kurulunun aldığı karara belediyeler ve şahıslar bununla ilgili gerekli idari mahkemeye itiraz da bulunabilirler. Bakanlar kurulu kararının yasal olmadığına ilişkin itirazlar yapılabilir. Sonraki aşama bedellerle ilgili kısımlardır. Bedele itirazla ilgili mahkemeye dava açabilirler. Mahkemede sadece bununla ilgili bedeller üzerinden Bakanlar Kurulu kararı iptal edilmezse artık sadece vatandaşın tek şeyi fiyatla ilgili uzlaşmasızlıkla ilgili bir süreç başlar” şeklinde konuştu.

ACELE İLE ALINAN BİR KARAR!

Yalçınkaya, Alan üzerinde devlete ve hazineye ait yer ve mülklerin varlığından söz ederek, “Maliye ve Vakıflara ait mülkler var. Bu mülklerin tamamı üzerinden böyle bir kararın çıkması demek zaten demek ki hiçbir şekilde mülkiyet durumuna bakılmaksızın bu karar alındı. Düşünün Devletin kendi malı var tekrar kamulaştırma kararı alıyor. Böyle bir saçma durum olamaz. Bu kararın acele olması halinden belli. Ve şimdi mesela Sur’la ilgili şöyle bir durum var. Sokağa çıkma yasağı kaldırıldıktan sonra çatışmaların yaşandığı bölgelerde ilk etapta öyle bir şey bekleniyordu. Ama Sur’un tamamında böyle bir kamulaştırma kararı alınması demek zaten bu işin çok acele getirildiğinin göstergesidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 16 Mart’ta Bakanlar Kurulu’na başvuruyor. 21 Mart’ta da bu alan direkt kamulaştırma kararı alınıyor. Normalde Sur içindeki evlerin hasar tespit çalışmaları tamamlanmamıştı. Buna rağmen çok kısa sürede kamulaştırma kararı zaten alel acele olduğunu gösteriyor” dedi.

MÜSİAD: “KARARI İSABETLİ OLDU”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı İsmail Şanlı, Sur’un kamulaştırma kararının daha önce gündemde olduğunu vurgulayarak, “Sur’un çatışmalı alanları olan Hasırlı, Savaş, Cevat Paşa, Dabanoğlu ve diğer Mahallerde evlerin çoğu düzensizdi. Bu mahallelerde yaşam ve yeşil alan sıfır düzeydeydi. UNESCO tarafından da koruma altına alınan Sur’da böyle bir temizlik yapılması gerekliydi. Biz alınan kararı destekliyoruz. Gönül isterdi ki bu olaylar olmadan önce böyle bir karar alınmasıydı. Sanki birileri olayları başlaması için düğmeye bastı ve bu olaylar yaşandıktan sonra bu karar alındı. Hatta bu konuda bilgi kirliliği vardı. Bence isabetli bir karardı. TOKİ’nin şehir dışında sur’dakilere konutlar yapılmasını isterdik. Bunu bekliyorduk. Turizme açık, tarihi yerleri var. Taslak ne? Onu görmemiz gerekiyor. Net bir bilgimiz yok. Tapusuz evler var. Bu tapusuz evlerde oturanlar mağdur edilmemesi gerekir. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği alanlarda İl Dışında getirilen kamyonlarla molozlar tahliye ediliyor” diye konuştu.

SUR BELEDİYESİ’NE EL KONULACAK!

Resmi Gazete’de Diyarbakır’ın Sur ilçesinin “acele kamulaştırma” kararı kapsamında Sur Belediyesi Hizmet Binası’nın da kamulaştırılan alan içerisinde yer aldığı ortaya çıktı. Bakanlar Kurulu, kararıyla binlerce kişiye hizmet götüren belediye binasına da el konulacağı ileri sürüldü.

İŞTE BAKANLAR KURULU KARARI

Bakanlar Kurulu’nun bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile Sur’da ‘acele kamulaştırma’ kararı alındı. Kararla, ilçedeki 15 mahallede bulunan toplam 368 adadaki 6 bin 300 parselin acele kamulaştırılmasını karar verildi. Bakanlar Kurulu’nun bugünkü Resmi Gazete’de yer alan kararından şöyle denildi:  “Diyarbakır ili Sur İlçesi’nde ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan ve ekli listede bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması, adı geçen bakanlığın 16.03.2016 tarihli ve 2988 sayılı yazısı üzerine 2942 sayılı kamulaştırma kanunun 27’nci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 21.03.2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.” (Sait BAYRAM’ın haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter