Dolar : Alış : 2.9358 / Satış : 2.941
Euro : Alış : 3.2337 / Satış : 3.2396
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6500 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sığınmacılar ‘ekonomi’yi etkiliyor!

Tweet
20 Şubat 2016 - 90 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Sığınmacılar ‘ekonomi’yi etkiliyor!

2,5 milyonu aştığı belirtilen ’deki Suriyeli sayısı, nüfusun yüzde 3’üne varırken bu oranın ekonomideki pozitif ve negatif etkileri de bariz hale geldi

Reuters’in haber analizine göre barınma ve yaşam için ana ihtiyaç kalemleri yatak ve beyaz eşya satışlarıyla başlayan ve önceleri daha çok geçici ve sektörel olarak nitelendirilen ekonomik etkiler artık makro verilerde daha belirgin ve kalıcı olarak hissediliyor. Büyümedeki bu pozitif etkiye rağmen, sığınmacıların negatif etkileri de var: Bölgesel bazda daha belirgin olmak üzere Türkiye genelinde enflasyon ve işsizlikte yükseliş. Mevcut verilere göre Türkiye 2,5 milyonu aşan bir sayıyla şu anda dünyanın en çok mülteci barındıran ülkesi konumunda.

ÇALIŞANLARIN SAYISI 300 BİNE ULAŞTI

Üst düzey bir yetkilisi Reuters’a, “Türkiye’deki 2.5 milyonu aşan mülteci tüketici harcamaları kanalıyla büyümeyi destekliyor. ’den gelen göçmenler bugüne kadar ekonominin sadece tüketim tarafında vardı. Üretimde hiç yer almamışlardı. Bu da hem enflasyonda artışa neden oluyor hem de enflasyondaki baskının sonra ermesini engelliyordu” dedi ve ekledi: “Artık mültecilere çalışma hakkı verildi. Bu hak istihdam piyasası üzerinde elbette baskı yaratıyor ancak mültecilerin üretime katılması enflasyon üzerindeki baskı hafifleyecektir.” TİSK ve üniversitelerin ortaklaşa yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de çalışan mültecilerin sayısı 300 bine ulaştı. TÜİK verilerine göre 300 bin kişi Türkiye’deki işsiz sayısı olan 3.13 milyon kişinin yaklaşık yüzde 10’una denk gelirken ekonomistler, kaçak çalışmanın halihazırda çift hanede olan işsizlik oranını 1 puan kadar yukarı çektiğini belirtiyor. TİSK raporunda, “Geçici koruma altındaki 2 milyonun üzerindeki Suriyelinin, Türkiye’deki mevzuata göre yasak olmasına rağmen kayıt dışı içinde yasadışı çalıştıkları bilinen bir durumdur” deniliyor.

BÖLGESEL ENFLASYON ORTALAMANIN ÜSTÜNDE

İçişleri tarafından yapılan araştırmalarda yer alan resmi olmayan rakamlara göre yüzde 85’inin kampların dışında yaşayan mülteciler nedeniyle Suriye sınırı ve civarındaki illerde yaşayan yaklaşık 10 milyon nüfusa 2 milyon civarında yeni nüfus eklendi. Kilis’in nüfusu 100 binin altındayken 5 Şubat itibarıyla resmi verilere göre Kilis’te yaşayan Suriyeli mülteci sayısı il nüfusunu da geçerek 127,134 olarak gerçekleşti. Yaşanan bu hızlı artış kendini enflasyonda belirgin bir şekilde gösterdi. Türkiye genelinde ocak ayında enflasyon yüzde 9.58 olarak gerçekleşirken TÜİK verine göre mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Gaziantep, Adıyaman, Kilis bölgesindeki manşet enflasyon ise yüzde 10.67 olarak gerçekleşti. Enflasyondaki bölgesel farklılık kira ve gıda kalemlerinde daha da belirginleşiyor.

YENİ GÖÇ DALGASI ETKİYİ ARTIRABİLİR

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “Ülkemizdeki Suriyeli göçmenlerin açlık sınırında yaşadığı varsayımında yıllık toplam harcamalar milli gelirin yüzde 0.5’ine, yoksulluk sınırı alınırsa yüzde 1.7’sine ulaşıyor. Bu nedenle, Türkiye’de yaşayan 2.6 milyon Suriyelinin 2015 yılında beklentileri aşan büyümede önemli bir rolü olduğu kanaatindeyiz. Ancak büyüme tarafındaki olumlu desteğin karşılığını enflasyon ve işsizlik tarafında ödüyoruz” dedi. Bu hesaplamaya göre 750 milyar dolar büyüklüğündeki Türkiye ekonomisinde mültecilerin açlık sınırındaki yıllık harcamalarının 4 milyar doları bulduğu yoksulluk sınırında ise harcamanın 12 milyar dolara kadar yaklaştığı görülüyor. Bu rakamların bir kısmı devlet tarafından finanse ediliyor. Hükümet yetkilileri mülteciler için yapılan harcamaların 10 milyar dolara yaklaştığını belirtiyor. Bir diğer taraftan ise AB’den mültecilere harcanmak üzere gelecek 3 milyar avronun da büyümede yaşanan etkiyi artırması bekleniyor. Büyüme üzerindeki pozitif etkinin 2016 yılında da devamını beklediğini belirten Kömürcüoğlu, “Hükümet yetkililerinin son dönemde uyardıkları yeni göç dalgası da gerçekleşirse mültecilerin ekonomi üzerindeki etkisi daha da belirginleşebilir” dedi. Kömürcüoğlu, mültecilerin Türkiye’deki işsizliği yaklaşık 1 puan arttırdığına dikkat çekerken, “Asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk zam sonrasında özellikle katma değeri düşük sektörlerde kayıt dışının payının yükseleceği ve mültecilerin tercih edilmesi nedeniyle işsizlik üzerinde yukarı yönlü baskının daha da artacağı kanısındayız” diye konuştu.

İŞGÜCÜNE ETKİSİ DE VAR

Dünya Bankası tarafından yayımlanan araştırma, mültecilerin özellikle tarım sektöründekileri, kayıt dışı ve vasıfsız çalışanları ve kadınları işinden ettiğini gösteriyor. Ancak aynı araştırmada düşük gelirli işlerin Suriyelilere geçmesine karşın nüfus artışı ve daha düşük maliyetler sebebiyle yeni ve daha vasıflı yasal işlerin oluştuğuna da dikkat çekiliyor. Dünya Bankası araştırması her 10 mülteci nedeniyle kayıtdışı çalışan 6 kişinin işsiz kaldığına dikkat çekerken buna karşın oluşan daha düşük maliyetler ve artan nüfus sayesinde üç lokal işçinin daha kaliteli ve kayıt altında bir iş bulduğuna dikkat çekiyor.

(Haber Merkezi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter