Dolar : Alış : 3.9505 / Satış : 3.9576
Euro : Alış : 4.6853 / Satış : 4.6938
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13775 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Koç: “Mağdurların konut sorunu giderilmeli’’

Tweet
29 Nisan 2016 - 564 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Koç: “Mağdurların konut sorunu giderilmeli’’

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç, Sur’daki çatışmalarda evleri yıkılan mağdur vatandaşların bir an önce konut sıkıntılarının giderilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde ve Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi’nde yaşanan çatışmalardan dolayı evleri hasar gören ve göç etmek zorunda kalan 50 bine yakın vatandaşın konut sıkıntısının giderilmesi gerektiğini belirten Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç, kamusallaşma konusunda da halkın kafasında soru işareti oluştuğunu söyledi. Öncelikle Sur içinde yıkılmış yerlerin onarılması gerektiğine vurgu yapan Koç, orada güzel bir projenin hayata geçirilmesi halinde kimsenin itiraz etmeyeceğini söyledi.

SURİÇİ’NDEKİ TARİHİ YAPILAR ÇOK ÖNEMLİ

Sur içinin ve tarihi yapılarının çok önemli olduğunu söyleyen Koç,  “Normalde ev değeri 40 veya 50 bin TL olanlara değerinin üstünde para verilmesi gerekir, ya da bu vatandaşlara barınabileceği bir konut parası vermeleri gerekir. Bu şekil olursa vatandaş mağdur da olmaz, sorunda yaşanmaz.  Tescilli tarihi yapıları devlet kendi bünyesine geçirdikten sonra kime tahsis edecek? Bunların hepsi soru işareti.” dedi.

KAMULAŞTIRMA KARARI MUĞLAK

Sur için çıkartılan ‘Acele kamulaştırma’ kararının ve içeriğinin muğlak olduğunu söyleyen Koç, Suriçi’nin kamulaştırılmadan önce vatandaşa 500 veya 1000 konut yapılması gerektiğini, vatandaşlara tahsis edilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiği önerisinde bulundu.

“SUR VE KAYNARTEPE SAKİNLERİNİN BARINABİLECEĞİ BİR ZEMİN HAZIRLAMASI GEREKİR”

Sur’da ve Kaynartepe’de yaşayan vatandaşların imkânı olmadığından dolayı Diclekent gibi semtlerde kiraya geçemeyeceğini veya orada ev alamayacağına ifade eden Koç,  “Dolayısıyla devletin konut bazında Sur ve Kaynartepe sakinlerinin barınabileceği bir zemin hazırlaması gerekir. Ondan sonra gidip vatandaşa ‘Senin evin her ne kadar bir daire fiyatı değilse de sokakta kalmayasın diye sana bir daire vereceğim’ demesi lazım. O zaman vatandaşın herhangi bir itirazı olmaz.  Bunlar DİEM-DER olarak Sur ve Kaynartepe sakinlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında raporlarımız.” ifadelerini kullandı.

EV KİRALARINDA YÜZDE 200 ARTIŞ

Koç, Çatışmalar sürecinde ev kiralarında yüzde 200 artış olduğunu,  bunların doğru bir şey olmadığını fırsatçılık olduğunu söyledi. Sur’un kamusallaşması konusunda henüz bir netlik kazanmadığına dikkat çeken Karakoç, “Bu süreç kamusallaşma mıdır? Yoksa kentsel dönüşüm kapsamında yeni bir yapılanma mıdır? Bu konu netlik kazanmamış. İçeriği belli değil hâlâ, yetkili kurumlar bilebilir ama biz bu konuya vakıf değiliz.

RAPOR VERDİK!

DİEM-DER olarak Sur’daki yeni yapılanmayla alakalı yetkililere rapor hazırlayıp verdiklerini belirten Koç, “Gazi Caddesi’nde yenilenmeye başlanacağına Sur’un arka tarafı olan Hz. Süleyman civarından yenilenmeye başlanması gerekir, dedik. Çünkü oralar zaten yıkılmış dedik.” diye belirtti. Koç,   vatandaşın kafasında  ‘Acaba devlet kamusallaşma konusunda bilirkişilerle işi bitirip anlaşmış ve evi olanlara belli bir miktar verip ister alırsın ister almazsın diye anlaşmış mı? şeklinde soru işaretlerin oluştuğunu sözlerine ekledi.

346 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter