Dolar : Alış : 2.8277 / Satış : 2.8328
Euro : Alış : 3.2134 / Satış : 3.2192
HAVA DURUMU

Diyarbakir23°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7583 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kamulaştırmaya karşı kampanya

Tweet
04 Nisan 2016 - 86 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kamulaştırmaya karşı kampanya

’a dönük alınan “Acele Kamulaştırma” kararına karşı, sosyal medya üzerinden “ Sur’da kamulaştırma kararı kaldırılsın. Mülkiyet hakkı gasp edilmesin” sloganıyla imza kampanyası başlatıldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesine dair Bakanlar Kurulu’nun aldığı “Acele kamulaştırma” kararına karşı tepkiler artarken, sosyal medya üzerinden de “Diyarbakır Sur’da kamulaştırma kararı kaldırılsın. Mülkiyet hakkı gasp edilmesin” sloganıyla imza kampanyası başlatıldı. 

KAMPANYA GEREKÇESİ

Muhatabı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gösterildiği kampanyanın gerekçesine dair şu ifadelere yer verildi: “Çok kültürlü ve kimlikli yapısıyla binlerce yıldır aralıksız yaşam sürmektedir. Dünya Mirası Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin tampon bölgesini oluşturur, ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında da korunması gerekli bir kenttir. 55 bin nüfusun yaşam sürdüğü Sur’da yaşanan çatışmalarla insansızlaştırmaya, yaşamın, üretimin, kültürel birikimin kesilmesine neden olacak, Sur’da 6292 adet parselin Bakanlar Kurulu tarafından alınan kamulaştırılması kararının iptal edilmesi, temel mülkiyet hakkının gasp edilmemesi için bu kampanya başlatılmıştır.”

KAMPANYA ADRESİ

İmza kampanyasının adresi şöyle: https://www.change.org/p/diyarbak%C4%B1r-sur-da-kamula%C5%9Ft%C4%B1rma-karar%C4%B1-kald%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n-m%C3%BClkiyet-hakk%C4%B1-gasp-edilmesin

YAPILAN YORUMLAR

Kampanyayı imzalayan kimi destekçilerin yaptıkları yorumlar ise şöyle:

Ayten İnan (İstanbul): Bellek; evdir annedir doğumdur ölümdür yaşamdır.hafıza alanlarımıza dokunmayın.sur evimdir.yaşamdır kahkahadır zılgıttır ağıttır horondur halaydır ezandır çandır açlık tokluk halka tatlımdır .sen yabancı değilsin;gider gider gelirsin doktor hanım diyen dostlarım;yine gelicen mi doktor abla diyen çocuklarımdır.sur çaydır korkudur gözlerde; cesarettir yüreklerde; çığlıktır hapislerinde.

Nurgül Tuğrul (Diarbakır): Beton yığınlarında AVMlerde kaybettiğim huzuru bazalt taşlarında tarih kokan Surun;dar küçelerinde bir çocuğun gülen gözlerinde buluyordum.

Burhan Can (İstanbul) : Kadim bir sehrin,barbarlarca istiila edilmesine karsiyim!!

Selay Ertem (Franfurt): Diyarbakır Sur’da Kamulaştırma Kararı kaldırılsın.Mülkiyet Hakkı gasp edilmesin.

Berrin Tekin (İzmir) :55 Bin nüfusun yaşam sürdüğü Sur da yaşanan çatışmalarla insansızlaştırmaya, yaşamın, üretimin, ?kültürel birikimin kesilmesine neden olacak, Surda 6292 adet parselin?Bakanlar Kurulu tarafından alınan?kamulaştırılması kararının iptal edilmesi, temel mülkiyet hakkının gasp edilmemesi için bu kampanya başlatılmıştır. ?

Ayhan Ergin, (İstanbul): Sur hanlarıyla, dükkanlarıyla yaşamdır, mirastır ve tarihtir. Tarihimiz yok edilmesin.

Erol Bakırcıoğlu (İzmir): Bu imzaların alınan kararı değiştirip değiştirmemesi değil.Ortak yaşamdan yana olup olmayanların safının netleşmesidir.İnsana dair ne varsa talan edildiği bir coğrafyada son kalan tarihi ve ortak yaşamın izleridir yok edilen.Savaşa karşı barışa sahip çıkmaktır.

Songül Turan (Konya): Kamulaştırmak için değilmiydi zaten onca saldırılar..İstedikleri herşeyi zimmetlerine geçirmekte sınır tanımıyorlar??

Mehmet Donat (Muğla): Mülkiyet hakkının korunması ve Taruhi değerlerin korunması gerektiği kanaatindeyim olduğumdan dolayı imzalı yorum.

Mehmet Ali Solmaz (Şanlıurfa): Ordaki tassarufu halka sormak lazım halkın isteğine göre hareket edilmesi gerekir…

Hamza Yalçın (Diyarbakır): Sur’un tarihi o TOKİ’i binaları içinde bozulmasın.

Hasan Özpolat (Diyarbakır): İnsan haklarına aykırı olan bu karar, yerinden olan, savaşı gören insanları memnun etmeyecektir. Oradaki insanların, psikolojik ve sosyal güveniğini sağlamadan bu kamulaştırma kararı ateşe benzin dökmenin ötesine geçmeyecek.

Sahra Batur (Avustralya): Dünya Kültür Mirası olarak kabul görmüş bir kent kimselere sorulmadan kamulaştırılamaz. Bu benim bu bizim hepimizin geçmişi çocukluğum çocukluğumuz.

Nurcan Çetinbaş (Muş): Surda yaşayan halkın malı, geçmişi, anıları orda. Sur’da bişeyler düzeltilecekse bu halka destek verilerek yapılmalı mallarına el konuşarak değil! bizim ortak mirasımız ve değerimizdir Sur!

Nilüfer Yılmaz (Fethiye): Çocukluğum, gençliğim, hüznüm, kederim sevincim, sevdam! küçelerinde huzur bulduğum kastallarından su içtiğim Saray kapım, Dört Ayaklı Minarem, Hançepeğim, geçmişimdir Sur!

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter