17 Aralık 2015
276 defa okundu

İş Konseyi, sorunları Hükümete iletti

Diyarbakır’daki İş konseyi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile görüştü. Görüşmeye, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulkadir Karavil, DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, TESDER Başkanı M. Veysi Araç ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ferdani Gökdere, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ile Ebubekir Bal katıldı.

GÖRÜŞME İKİ SAAT SÜRDÜ

İki saat süren görüşmede, bölgede yaşanan olayların yarattığı toplumsal, siyasal ve ekonomik ağır tablo dile getirilirken, yapılan tespitler ve çözüm önerileri Şimşek ve Yılmaz’a detaylı bir şekilde yazılı olarak sunuldu.

EKONOMİK TEDBİRLER TALEP EDİLDİ

Görüşmede, özellikle yaşanan çatışmaların durdurulmasının sorunun çözümünün en temel vazgeçilmezi olduğu ifade edilerek, bölgedeki esnaf ve tüccarın ekonomik sıkıntıların hafifletilmesi için gerekli tedbirlerin bir an önce alınması talep edildi.

GÖÇ EDENLERİN TEMEL İHTİYACLARI KARŞILANMALI

Yaşanan olaylarla birlikte meydana gelen göçün yarattığı sosyal travmaya dikkat çekilen görüşmede, göç edenlere dönük gerek barınma ve gerekse temel ihtiyaç maddelerinin temininin bir an önce yapılması gerektiği de belirtildi. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, bölgenin yaşadığı tüm sorunlar ayrıntılı bir şekilde ifade edildi.

BAKANLAR: “ŞİDDET ORTAMININ OLUMSUZ ETKİLERİNİN FARKINDAYIZ”

Bakanlar Şimşek ve Yılmaz ise, Diyarbakır’da yaşanan çatışma ve şiddet ortamının yarattığı olumsuz etkilerin farkında olduklarını ifade ederek, “Hükümet olarak bu konuda çaba içerisindeyiz. Bölgenin birer ferdi olarak da çabalarımızı sürdüreceğiz. Ekonomik sıkıntıları hafifletme konusunda gerekli adımları atacağız. Göçle mağdur olan halkımıza da gerekli insani ve sosyal desteği sağlayacağız” dedi. (Sait BAYRAM)

SENDE YORUM YAZ