Dolar : Alış : 2.8941 / Satış : 2.8993
Euro : Alış : 3.2893 / Satış : 3.2952
HAVA DURUMU

Diyarbakir31°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9130 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘’Her şeye rağmen yaylalarımızdan vazgeçmeyiz!’’

Tweet
07 Haziran 2016 - 209 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»‘’Her şeye rağmen yaylalarımızdan vazgeçmeyiz!’’

Bölgede kentlerinde yaşanan çatışmalar devam ederken, kırsal alanda ise halkın yaşam alanları “Özel Güvenlik Bölgeleri” adı altında bir bir yasaklanıyor. DİHA’da yer alan habere göre, yıllardır bahar aylarında binlerce hayvanla yaylalara çıkan bölge insanı ise, bu yasaklar nedeniyle artık hayvanlarını otlatacak mera bulmakta zorlanıyor. Her yıl Haziran ayında yüzlerce ailenin Geleneksel Şenyayla Doğayla Buluşma ve Kültür Festivali ile birlikte yaylaya çıktığı ’ın Kulp ilçesi ile Muş arasında kalan Şenyayla bölgesi de geçtiğimiz günlerde ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilerek yasaklandı. Alınan yasak kararına rağmen ise onlarca aile baharla birlikte yine yeşeren Şenyayla’ya çıktı.

BAHARIN RENKLERİNİ KUŞANDI

Baharın tüm renklerini kuşanan Andok, Serê Spi, Warê Şêra, Dorşin dağlarının eteklerinde bulunan Şenyayla’da vaksı ve yasaklara rağmen çadırlarını kurup, hayvancılık yapan aileler, “Yasak da ölüm de olsa buradan ayrılmayacağız” diyor. Bu toprakların, doğadan, dedelerinden miras kaldığını, kendilerinin de çocuklarına miras bırakacağını vurgulayan yaylacılardan Mehmet Çelik,  Şenyayla’ya Başbuğ’dan geldiklerini, yaylaya çadırlarını kurduklarını, hayvanlarını da yaylaya saldıklarını söyledi. “Biz Koçer değiliz. Bu toprakların sahibiyiz. Yabancı bir yere değil, kendi topraklarımıza geldik” diyen Çelik, arazilerinin kendilerine yasaklanmasına tepki gösterdi.

“YASAKLARIN ARTIK BİR ANLAMI KALMADI”

Yasak kararına dair tepkisini yine “Fabrikamız, gelirimiz, hizmetimiz, varlığımız, yaşamamız hayvancılık, yaylacılık olmuş. Şimdi onu da bize yasaklıyorlar” sözleriyle dile getiren Çelik, “Şehirlere gidiyoruz yasaktır. Bizi oradan sürüyorlar. Köyümüze, yaylalarımıza geliyoruz, ‘Buralar yasak’ diyorlar. Nereye gideceğimizi bilmiyoruz” diyerek yasaklara isyan etti. Yasak olmayan bir bölge, yayla bırakılmadığını vurgulayan Çelik, bölgenin kendilerine yasak edilmek istendiğini, ancak bunun hiç bir anlamı olmadığını kaydetti.

“YASAĞA İNAT TOPRAKLARIMIZI BIRAKMAYACAĞIZ”

Çelik, “Yasağın ortasındayız. Ateş yağıyor. Tütünü, pamuğu, hayvancılığı da yasakladılar. Yeter artık. Baskı, zulmü şikayet edecek bir yere gidemiyoruz. Adalet yok. Burası yasakladılar biz de gelmeyeceğiz söylemini kabul etmiyoruz. Yasağa inat biz de kendi toprağımızdan, yaylalarımızdan vazgeçmeyiz. Buraların sahipleri biziz” diye konuştu.

“GİDECEK YERİMİZ YOK”

Şenyayla’da 930 dönüm alanın yasaklandığını söyleyen Çelik, “Peki neresi yasak değil! Şehirler yasak, köy yasak, yayla yasak, bu yasaklarla nereye gideceğiz. Türkiye, şimdi Suriye’den daha gaddar. Suriye halkı kaçıyor önünde bir yol, gidecek yerleri var. Ama bizim gidecek yerimiz dahi yok” ifadelerini kullandı. Çelik, “Şimdiye kadar 20 aileye yakın gelmiş. Daha önce 100’ün üzerinde aile gelirdi. 3 yıldır barışa yol atıldığında buralar şendi. Toprak, ağaçlar, su gülüyordu. Çünkü kan durmuştu. ‘Yaylalarınız yasak değil gidin biz de destek vereceğiz’ demeleri gerekirken, yasaklıyorlar. Ama şimdi yasaklara rağmen burada hala 30 aile var. Kimseye çağrı da yapmıyorum. Halkımız yasaklara rağmen gelecekler bu topraklarını bırakmayacaklar” diye konuştu.

“YASAKSA YASAK, ÖLÜMSE ÖLÜM”

Baharı Şenyayla’da kurduğu çadırda karşılayan 12 çocuk babası Şakir Erboğan (65) ise kendilerine ‘Buralar yasak, uymasanız para cezası var’ denildiğini, ancak her şeye rağmen hayvanlarını, çocuklarını alıp yaylaya geldiklerini söyledi. Hayvancılık yapmamaları halinde yaşamalarının mümkün olmadığını vurgulayan Erboğan, “Baharı Şenyayla’yı yasaklamışlar. Biz de yasaklı yere kurmuşuz çadırlarımızı. Hava saldırısı olur diye tedirgin oluyoruz. 250 koyunum var. Kayhan köyünden buraya geldik. Buralar bize güzel, doğal yaşamın içindeyiz. Tüm zorluklara inat buradan gitmeyeceğiz” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter