Dolar : Alış : 2.8693 / Satış : 2.8745
Euro : Alış : 3.2096 / Satış : 3.2154
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir20°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7256 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin yüzde 50’si tamamlandı

Tweet
22 Mart 2016 - 43 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin yüzde 50’si tamamlandı

Diyarbakır Büyükşehir ve 10 ilçe belediyesinin 30 yıllık katı atık sorununu çözecek Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi inşaatının yüzde 50’si tamamlandı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deniz Kıraç, Avrupa Birliği standartlarına uygun yapılacak tesisin insana ve doğaya zarar vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin inşaat çalışmalarının yüzde 50’sini tamamladı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deniz Kıraç, Çınar’ın Sevindik Mahallesi’nde inşaatı devam eden, Büyükşehir, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar, Sur, Dicle, Eğil, Ergani, Bismil, Hani ve Çınar Belediyesi’nin katı atık sorununu çözecek tesisin inşaatı hakkında bilgi verdi.

İNŞAAT NİSAN 2017’DE TAMAMLANIYOR

İnşaatın 1277 dönümlük alanda sürdüğünü ve çalışmaların Nisan 2017’de tamamlanacağını söyleyen Kıraç, proje kapsamında 5 adet aktarma istasyonu, 4 adet mevcut evsel katı atık depolama sahasının rehabilitasyonu, gaz toplama (elektrik enerjisi üretimi) tesisi, sızıntı suyu arıtma tesisi, tıbbi atık sterilizasyon tesisi ve ambalaj atıkları ayırma tesisi yapılacağını ifade etti. 34 milyon avroya mal olacak tesisle belediyelerin sınırları içindeki katı atık sorunu, geri kazanım, işleme ve bertaraf aşamalarının yönetilip işletileceğini anlatan Kıraç,  Entegre Katı Atık Tesisi Projesi’nin hazırlanışı, söz konusu arsanın durumu, köylülerle yapılan toplantılar ve doğaya etkileri hakkında detaylı bilgi verdi.

SÖZ KONUSU ALANIN MÜLKİYETİ HAZİNE’YE AİT

Tesisin fizibilite çalışmalarına 2008 yılında başlandığını, yer seçiminin Valilik Mahalli Çevre Kurulu’nca yapıldığını anlatan Kıraç, Çınar’ın Sevindik Mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanın en uygun yer olarak tespit edildiğini kaydetti. Köyün sınırları içinde yaklaşık 18 bin dönümlük mera arazisi olduğuna dikkat çeken Kıraç, tesisin inşaatı için 1277 dönümlük kısmın kullanım amacının değiştirildiğini ve Hazine’den bu amaçla tahsisin yapıldığını söyledi.  Kıraç, alanın mülkiyetinin Hazine’ye ait olduğunu, bu nedenle “alanın yabancılara satıldığı” yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Kıraç, alanda çalışan firmaların ihalelerinin de Avrupa Birliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını, kendilerinin ihale sürecine dahil olmadığını vurguladı.

İŞLEMLERİN TÜMÜ RESMİ OLARAK YAPILDI

İşlemlerin tümünün resmi olarak yapıldığını vurgulayan Kıraç, proje çalışmalarında mahalle sakinleriyle sürekli toplantılar yapıldığını ve projenin içeriğiyle ilgili bilgilendirmelerde bulunulduğunu anlattı.

PROJEYİ AVRUPA BİRLİĞİ YÜRÜTÜYOR

Projenin Avrupa Birliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü anlatan Kıraç, alanda yapılan bütün çalışmaların Avrupa Birliği standartlarına uygun olacağını aktardı. Kıraç, Entegre Katı Atık Tesisi’nde bir adet düzenli depolama sahasının oluşturulacağını, kentte toplanan atıklardan geri dönüşümü mümkün olmayanların bu alanda depolanacağını söyledi. Depolama alanında günlük düzenlemeler ve örtüler oluşturulacağını belirten Kıraç, alanın geçirimsiz olacağını ve diğer depolama alanları gibi yer altı sularının kirlenmesinin söz konusu olmayacağını vurguladı. Atıklardan oluşacak suların depolanıp  arıtma tesisinde arıtılacağına dikkat çeken Kıraç, sızıntı suyunun çevreye herhangi bir etkisinin olmayacağını ve yeşil alanlarda kullanabilecek seviyede arıtılacağını ifade etti. Entegre Katı Atık Tesisi’nde oluşacak metan gazlarının elektrik enerjisine dönüştürüleceğini kaydeden Kıraç, alanda kurulacak Kompost Tesis ile de organik atıkların gübre haline getirileceğini, bu gübrelerin kentteki peyzajlarda ve tarımda kullanılacağını dile getirdi. Kıraç, toprağın verimini artıran gübrenin çevreye veya halk sağlığına zarar vermesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

‘PROJE DIŞINDA BİR TESİS YAPILMAYACAK’

Alanın çevresinin tel çitlerle kapatılacağını, insanların veya hayvanların kontrolsüz geçişlerinin engelleneceğini belirten Kıraç, tesisin uzun yıllar sonra kapatılması durumunda, alanın ağaçlandırılarak çevreye yeniden kazandırılacağını açıkladı. Kıraç, alana proje dışında tesis yapılmayacağını kaydetti.

‘DOĞAYI KORUYOR’

Kıraç, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin gerçek olmadığının altını çizerek, şunları söyledi: “Alanda nükleer tesis kurulacağı ile ilgili bilgiler dolaşıyor; ancak bunlar kesinlikle asılsızdır. Haberi yapan basın yayın organının, biz isterdik ki bir araştırma yapsın en azından. Bu düzenli depolama sahalarında ne yapılır ne edilir, tarafsız bir şekilde bakılırsa bunun zaten çevreyi ve doğayı korumak üzere yapılan bir tesis olduğunu, bunun çevreye herhangi bir zararının olmayacağını rahat görebilirlerdi. Projenin nükleer bir enerjiyle de hiçbir alakası yoktur.”

100 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

34 milyon 46 bin Euro’ya mal olacak (yaklaşık 100 milyon lira) projenin, yüzde 77,22’si (26.291.985 Euro) AB hibelerinden, yüzde 9,11’i (3.101.701 Euro) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fonlarından ve yüzde 13.67’lik (4.652.552 Euro) kısmı ise Büyükşehir Belediyesi ve proje ortakları belediyelerin eş finansmanıyla sağlanıyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter