oncu-cocuk

29 Aralık 2015
64 defa okundu

Emekçiler, ‘Sur’ için greve gitti

Bir günlük iş bırakan KESK, DİSK ve TMMOB bileşenleri öncülüğünde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan çok sayıda kişi, bölgedeki yasaklara karşı bir günlük greve gitti. Sur’a yürümek isteyen emekçilere, izin verilmezken, bunun Ofis Semti’nde olaylar çıktı. Çıkan olaylar kısa sürede kentin diğer bölgelerine de sıçradı

Diyarbakır’da KESK, DİSK ve TMMOB, bölgedeki sokağa çıkma yasakları ve operasyonlara karşı, “Ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunacağız”, “Demokratik ve özgür yaşam için grevdeyiz” şiarıyla bir günlük greve gitti.  Greve giden emek örgütleri bileşenlerinin öncülüğünde çok sayıda kişi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. “Direne direne kazanacağız”, “Katil AKP halka hesap verecek” sloganlarını atan kitle, Sur’a yürümek istedi.

“TESLİM OLMADIK OLMAYACAĞIZ”

Emekçilerin, önü polisler tarafından kesilerek yürüyüşe izin verilmedi. Bunun üzerine Emekçiler oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylem sırasında konuşan KESK MYK üyesi Gülistan Atasay, ülkede 90’lı yıllarda başvurulan “Kürtleri inkar” siyasetin, son 5 aydır “Kürtleri imha” siyasetine dönüştüğü iddia etti. Tarım ORKAM-SEN Genel Başkanı Hamit Kurt ise Kürt halkının kazanımlarını haz edemeyen, AKP’nin katliamlara başvurduğunu ileri sürdü. Kurt, “Dün teslim olmadık, yarında olmayacağız” dedi.

 “BARIŞI HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bölgede yaşanan Roboski katliamının savaş zihniyeti olduğunu dile getiren TTB Merkez Konsey üyesi Şehmus Gökalp da katledilenlerin cenazeleri sokaklardan alınıncaya dek alanlarda barışı haykırmaya devam edeceklerini söyledi. KESK Diyarbakır Dönem Sözcüsü Erdal Uysal, “Ortadoğu’ya uzanan büyük bir bölgenin savaş alanı haline getirmek isteniyor. Artık miting yapmanın, sokağa çıkmanın, hatta pencereden dışarıya bakmanın dahi ölümü göze almakla eşdeğer olduğu bir ortamda yaşamaktayız! Hükümetlerin, IŞİD ve benzeri cihatçı örgütleri besleyen politikalarının bedelini tüm insanlık ödemektedir” dedi. Yapılan konuşmalarından emekçiler Ofis semtine doğru yürüyüşe geçti. Diyarbakır’ın Lice ve Silvan ilçelerinde de açıklamalar yapıldı.

OLAYLAR ÇIKTI

Ofis Ekinciler Caddesi üzerinde barikat kuran bir grup ile polisler arasında olaylar çıktı. Polis gruba biber ve tazyikli suyla müdahale ederken, grup ise, polise, taşlarla saldırdı. Bunun üzerine grup, ara sokaklara dağılırken, olaylar kentin farklı bölgelerine de sıçradı. Kentin şetli yerlerinde çıkan olaylar, gece geç saatlere kadar devam etti

HAK İHLALLERİNE VURGU YAPILDI

Öte yandan Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde bölgede yaşanan çatışmalar karşı bir günlük grev kapsamında Devlet Hastanesi önünde açıklama yapıldı. Çok sayıda sağlık emekçisinin katıldığı eylemde konuşan SES Temsilcisi Necip Ertuğrul, bölgede yaşanan olaylara dikkat çekerek, 16 Ağustos’tan bu yana yaşanan ölümlere ve hak ihlallerine vurgu yaptı.

SENDE YORUM YAZ