Dolar : Alış : 4.6073 / Satış : 4.6156
Euro : Alış : 5.3881 / Satış : 5.3978
HAVA DURUMU

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14253 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Elbey: ‘’Bankalar esnafa sahip çıksın’’

Tweet
18 Ekim 2015 - 29.074 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Elbey: ‘’Bankalar esnafa sahip çıksın’’

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Başkanı Mehmet Ali Elbey, Diyarbakır’daki bankaların, son günlerde çatışmalı süreçten dolayı etkilendiği için zor ve sıkıntılı dönem geçiren esnaflara ‘kredi’ konusunda destekte bulunması için çağrıda bulundu. Son günlerde yaşanan çatışmalı süreçten dolayı mağduriyet yaşayan esnaflar, iş yapamaz duruma gelirken, bankalara milyon liralık kredi borçlarını ödemek için kara kara düşünüyor. Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Başkanı Mehmet Ali Elbey, konu ile ilgili bankalara çağrıda bulundu.

ESNAF SIKINTILI GÜNLER YAŞIYOR

Son 2 ayda bu yana yaşanan çatışmalı süreçten kaynaklı Diyarbakır’daki esnafların sıkıntılı günler yaşadığını hatırlatarak, ‘’Diyarbakır’ın esnaf sorunlarını hiçbir sivil toplum kuruluşu tek başına çözemez. Bu sebeple tüm odaların bir araya gelmesi Diyarbakır esnafı için çok önemlidir. Herkes elinden geldiğince hizmet ediyor. Ancak, bir hususu belirtmem gerekiyor. Diyarbakır’da bulunan esnafların yüzde 90’ı bankalara muhtaçtır. Aslında bu böyle olmamalıdır. Herkesin Diyarbakır esnafının sorunları konusunda çok samimi ve duyarlı olması gerekiyor. İlimizde faaliyet gösteren bankaların esnaflara daha yakın olmasını bekliyoruz’’ dedi.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRİYORLAR

Bankaların mevcut kriz ortamlarını fırsata çevirdiklerini dile getiren Elbey, ‘Bizim amacımız Diyarbakır’ın sorunlarını tespit ederek çözüm yolları aramak. Aslında Diyarbakır’ın önemli sorunları herkes tarafından biliniyor. Bizim asıl üzerinde durduğumuz konu, ‘sorunlara nasıl bir çözüm yolu bulabiliriz?’ Bölge ekonomisini oluşturan sektörlerin neredeyse tamamı tabiri caizse kan ağlıyor. Tarımdan, turizme, tekstilden, inşaat sektörüne kadar akla gelen hemen her sektör kan ağlarken, peş peşe iflaslar yaşanırken, hiç zarar etmeyen büyük kârlar eden sektör çoğu yabancıların elinde olan bankacılık sektörü oldu. “Türkiye’deki bankacılık sektöründe kriz olmamasına rağmen krizi fırsat bilerek, sadece kendi gelirlerini arttırabilmek için esnaf üzerinde uyguladıkları işlemler rahatsızlık vericidir’’ diye konuştu.

ESNAFLAR BANKALARI BOYKOT EDEBİLİR

Elbey, esnafın bankalardan aldığı krediyle ayakta durduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: ‘’Kazancı tutarlı değil. Dükkânının kapısını açan olmuyor. Bu yüzden banka ödemelerini günü gününe yapamıyor. Esnafın ayakta kalabilmesi için düşük faizle kredi ve bankaların inisiyatifinde olan kredi ertelemeye ihtiyacı var. Ticaretin devam etmesi ve kepenklerini kapatmak üzere olan esnafın direnebilmesi için kredi önemli. Diyarbakır ilinde bankalar yaşanan olaylar sebebinden dolayı ödeme gecikmelerinden meydana gelen şu kara liste meselesini kaldırsın. Esnaf biraz soluk alsın. Aksi takdirde Diyarbakır esnafları tarafından “bu kriz gelip geçer ama sizi unutmayacağız” anlamına gelen bir boykot yapabilir. Mesela kredi kartı yerine kendi aralarında nakit kullanabilir. “Krizi Kendisine Fırsata Çeviren Bankalar, Bu İşletmeye Giremez” şeklinde pankart asarak Kredi ve kredi erteleme desteği vermeyen bankalar protesto edilebilir’’

‘’ESNAF KARDEŞLİĞİ’’

Küçük esnafların dükkânlarında her şey usulünce satış yapıldığını vurgulayan Elbey, “Küçük esnafta yiyecek ve zararlı olabilecek ürünler ayrı ayrı satılıyor. Fakat büyük alışveriş merkezlerinde bu durum maalesef tam tersi. AVM’leri bizler kalkındırıyoruz, küçük esnaflarımızda gidip büyük alışveriş merkezlerinden ihtiyacını karşılıyor. Bizlerin yapması gereken esnafların birbirlerine sahip çıkmalarıdır.  Kardeşiniz de değil de arkadaşınızdan alışveriş ettiğiniz müddetçe bu düzen böyle gider. Ama esnaf esnaftan alışveriş ederse bu iş çözülür. Esnafın yanında olmadığımız sürece esnaf rahata kavuşamaz. Esnaf sensin, esnaf benim. Esnafın birbirine sahip çıkması gerekiyor. Şimdi “Esnaf kardeşliği” zamanı! şeklinde konuştu.

1490 Total Views 20 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
  TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter