Dolar : Alış : 2.9147 / Satış : 2.9199
Euro : Alış : 3.1961 / Satış : 3.2018
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir15°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTB’den 3 dilde Sur katalogu

Tweet
29 Şubat 2016 - 129 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»DTB’den 3 dilde Sur katalogu

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Sur ilçesi için Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olmak üzere 90 sayfalık “Sırlar ve Surlar şehri Diyarbakır” isimli katalog çıkardı. Başkan Engin Yeşil, son zamanlarda Sur ilçesinde yaşanan savaş ortamının dünya mirasına ciddi zararlar verdiğini söyledi. DTB, yaklaşık 3 aydır operasyonların ve sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesindeki tarihe dikkat çekmek amacıyla Kürtçe, Türkçe ve İngilizce katalog çıkardı. 90 sayfadan oluşan “Sırlar ve Surlar şehri Diyarbakır” isimli katalogda 100 fotoğraf yer alıyor. Kitabın tüm fuarlarda dağıtılacağı belirtildi.

SUR BÜYÜK ZENGİNLİĞE SAHİP

DTB Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır’ın surlarla, 240 sahabenin mezarı, insanlık tarihinin ilk kalıntılarına ait mağaraları, camileri, türbeleri, kiliseleri, köprüleri ile tarihi ve kültürel büyük zenginliğe sahip olduğunu söyledi. Yeşil, “Mezopotamya’nın kalbi olan ilimizin üç dilde Türkçe, İngilizce ve Kürtçe 100 fotoğrafın içinde yer aldığı bir tanıtım kataloğu hazırlayarak ilimizin tanıtımına katkı sunmayı planladık. Son üç aya yakındır yaşanan savaş ve şiddet ortamı can ve mal kaybının yanı sıra dünya mirası olan tarihi yapılarımıza da çok ciddi zararlar vermiştir. Hazırlamış olduğumuz bu katalog hem yok olan tarihi yapılılarımızın varlığını gelecek nesillere aktaracak hem de İlimizin tanıtımına ve turizmine önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

“BİRÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPTI DİYARBAKIR”

Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliklerinin bugüne taşıma başarısını göstermiş ender şehirlerden olduğunu aktaran Yeşil, “Sırlar ve Surlar Şehri Diyarbakır, gerçekte birçok sırrı da içerisinde barındırıyor. DTB yayın kurulu, Diyarbakır Valiliğimizin Kültür ve Turizm Birimi, çevirmenler, foto muhabirleri olmak üzere 90 sayfalık bu eserin hazırlanmasında çok sayıda kişi görev aldı. Bu eseri hazırlarken elbette ki, bazı eksikliklerimiz olmuş olabilir. Ancak şehrimizi tüm platformlarda en iyi şekilde temsil etmek amacıyla hazırladığımız bu tanıtım kataloğu büyük bir eksikliği dolduracağına inanıyorum. Bu eserin hazırlanmasında emeği geçenlere Diyarbakır Ticaret Borsası olarak teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter