06 Kasım 2015
62 defa okundu

Diyarbakır’a KSS’ler geliyor

“Diyarbakır Küçük Sanayi Sitesi Modeli İle Kalkınıyor” Araştırma projesinin tanıtımında konuşan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Savaşın gölgesinde bile olsa Bölgede hayatın devam ettiğini belirterek, Diyarbakır’ın yaşanılabilinir modern bir kent olması yolunda üretilen projeleri aralıksız bir şekilde sürdüreceklerini söyledi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) öncülüğünde, Karacadağ Kalkınma Ajansının desteğiyle yürütülecek olan “Diyarbakır Küçük Sanayi Sitesi Modeli İle Kalkınıyor” Araştırma projesinin tanıtımı yapıldı. Diyarbakır Liluz Otelde düzenlenen tanıtım toplantısına, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar,DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç,DİSİAD Başkanı Burç Baysal,Ticaret Borsası Temsicileri ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine Bağlı Esnaf odalarının Başkanları katıldı. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, bölgede yaşanan olumsuzluklara rağmen Diyarbakır’ın yaşanılabilinir bir kent olması için çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdüreceklerini söyledi.

KENTİMİZİ YAŞANABİLİR BİR KENT HALİNE GETİRECEĞİZ

2008 yılında başlattıkları kent merkezinde bina altlarında bulunan üretim ile ilgili işletmelerin tespiti ve bunların kent dışına çıkarılması konusundaki  araştırmaların sonuçlarını aldıklarını ifade eden Ebedinoğlu, “Metalciler Sanayi Sitesi 280 işletme, Gıda İmalatçıları Sanayi Sitesinde 300 işletme ve ayrıca 152 işletmenin bulunduğu Karma Sanayi Sitesi tamamlanmıştır. Bunların dışında Keresteciler, Marangozcular ve Dördünce Sanayi Sitesi projelerimizde devam etmektedir. Bu projelerimizi hazırlarken özellikle İnsan sağlığı ve yaşamı olumsuz yönde etkileyen merdiven altı olarak tabir edilen imalata yönelik işletmelerimizin Modern bir kentte yakışır konuma gelmelerini sağlamak olmuştur.Savaşın gölgesinde bile olsa biz Kentimizi yaşanabilinir bir kent haline getirebilmek amacıyla modern standartta meslek sitelerinin oluşmasını sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hasan Maral ise, Dağınık bir halde çalışan işletmelerin sorunlarının tespit edilmesinin çok sağlıklı olmadığını anlatarak, “Dağınık halde çalışan işletmelere ne kadar kaynak aktarırsanız aktarın  istenen amaca ulaşmak çok zor olacaktır. Küçük Sanayi Siteleri bu konuda son derece önemlidir. Bu tür projelerimizi çok önemsiyor ve projenin bölge için isabetli bir projelerdir” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar da, Bölgede yaşanan olumsuzluklara rağmen yüksek bir azimle kendi alanlarında çalışmak gerektiğini ifade ederek, “Kentimizin vizyonu açısından çok önemli bir projedir. Bu tür projelerin önümüzdeki süreçte bizler için bir yol haritası olacağına inanıyorum’’ şeklinde konuştu.

Yapılan Konuşmaların ardından ‘’Diyarbakır Küçük Sanayi Sitesi Modeli İle Kalkınıyor” Proje Koordinatörü İlhami Birkan tarafından projenin amaçları konusunda bir sunum yapıldı. (Sait BAYRAM)

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu

SENDE YORUM YAZ