Dolar : Alış : 2.8554 / Satış : 2.8605
Euro : Alış : 3.2195 / Satış : 3.2253
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir15°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır çiftçisi bilgilendirildi

Tweet
17 Mart 2016 - 81 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Diyarbakır çiftçisi bilgilendirildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürü, çiftçikleri hububat hastalıkları ve zararları ile ilgili mücadele konusunda bilgilendirdi.

Diyarbakır Çiftçisi, hububat hastalık ve zararlıları ile ilgili mücadele konusunda yerinde bilgilendirildi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar hububat tarımı yapılan arazileri yerinde inceleyerek, arazide bulunan çiftçilerle bilgilendirme amaçlı bir sohbet gerçekleştirdi. Konya ilişkin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü tarafından yapılan açıklamada, “Yaklaşık 4.500.000 da alanda hububat tarımı yapılan Diyarbakır’da hububat arazileri yerinde incelendi ve arazide ilaçlama yapan çiftçiler hububat hastalık ve zararlıları ile mücadele konusunda bilgilendirildi. Çiftçimizin hububat tarımı yaparken dikkat etmesi gereken önceliğin; toprak analizi, tohum yatağının iyi bir şekilde hazırlanması ve ihtiyaç duyulan taban ve üst gübrelemenin analiz sonuçlarının dikkate alınarak gübrelemenin yapılması gerektiği anlatıldı” denildi.

DOĞRU ZAMAN VE DOĞRU İLAÇLAMA

Hububat tarımının yapıldığı yerlerde başta süne zararlısı olmak üzere birçok zararlı, hastalık ve yabancı otlarla mücadelenin de önemine çekildiğine vurgu yapılan açıklamada, yabancı otlarla mücadelenin zamanında yapılmasına, zamanında yapılmadığında ürünün verim ve kalitesinde kayıpların görüleceği belirtildi. Süne ile etkin bir mücadele yapmak, doğru zamanı ve doğru ilacı kullanmak için çiftçilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiği ve en doğru mücadele yönteminin 1.ve 3. Nimf dönemleri olduğu belirtildiği kaydedilen açıklamada, son olarak doğal dengenin bozulmaması açısından ( faydalı böceklerin zarar görmemesi) ilaçlamanın bu dönemde yapılması, ayrıca ilaçlama yapılırken koruyucu malzeme (eldiven, maske, tulum, çizme, şapka) kullanılması, ilaçlama yapılırken herbisit, insektisit ve fungisitlerin karıştırılmaması, boş ilaç ambalajlarının doğayı kirletmemesi için gelişi güzel atılmayıp belli bir noktada toplatılıp imha edilmesinin önemine işaret edildiği vurgulandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Hasan Basri DABAN
17 Mart 2016 - 19:14

ARAZİDEKİ ZARARLI BÜCEKLERİ YOK ETMEK KOLAYDA KURUM İÇİNDEKİ ZARARLI BÜCEKLERİ NASIL YOK EDECEĞİZ BU KONUDA FİKRİ OLAN VARMIDIR.

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter