Dolar : Alış : 2.8723 / Satış : 2.8775
Euro : Alış : 3.2222 / Satış : 3.228
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7224 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DİKENT: “Kentsel dönüşümün önü açılmalı!”

Tweet
20 Mart 2016 - 2.059 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»DİKENT: “Kentsel dönüşümün önü açılmalı!”

Kentsel dönüşümde uygulamada ve bürokraside öne çıkan problemleri değerlendiren Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Elbey, Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği olarak üzerlerine düşen görevin bilincinde olduklarını, bu doğrultuda Belediyelerle ilgili problemleri bizzat görüştüklerine değinerek, Hak mahrumiyetlerinin önüne geçecek, kentsel dönüşümün önünü açacak uygulama beklediklerini söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NE ANLAMA GELİYOR

40–50 yıllık artık alt yapısı deforme olan mahallelerde, sokak aralarında riskli yapı statüsünde olan binaların tek tek yıkılıp yeniden yapılması ancak eski alt yapıyı kullanmaya devam etmesi ‘kentsel dönüşüm’ ibaresine pek yakışmayan bir çözüm olduğuna işaret eden Elbey, “Yani öncelikli problem kentsel dönüşüme tek tek bireysel binalar olarak girmeye çalışmaktır. Kentsel dönüşüm demek, yapılacak olan inşaatların alt yapısından, binaların yeni deprem yönetmeliklerine uygun hale getirilmesine, dış cephelerde modern uygulamalardan yaşanılabilir yeşil alanların çoğaltılmasına kadar daha pek çok farklı alanlarda dönüşüm demektir” dedi.

ADA BAZINDA DÖNÜŞÜM YAPILMALI

Elbey, Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği olarak başta Diyarbakır’da gelişen projelerde özellikle tek tek binaları dönüşüme sokmak yerine, ada bazında dönüşüm yaparak hem Diyarbakır’a nezih bir görünüm katmak hem de alt yapı problemlerini toplu olarak çözmeyi hedeflediklerini belirterek, “Kentsel dönüşüme girmek isteyen binaları bir araya toplayarak yeşil alanların bölünmeden daha kullanışlı olmasını sağlamak ve ayrıca otopark girişlerini tek yerden sağlayarak daha büyük yeraltı otoparkları ile yol kenarlarındaki park problemlerini ortadan kaldırmak istiyoruz. Uygulamada mal sahiplerinin de tercih sebebi olan butik site projeleri, kaybettiğimiz komşuluk ilişkilerinin tekrardan canlanmasında, sitelerdeki güvenlik kriterlerinin yeni yetişecek nesillerin daha rahat ortamda büyümesinde büyük rol oynamaktadır. Bir diğer problem ise eski imar planına göre yapılmış binalar kentsel dönüşüme girdiği taktirde yola terk, çekme ve çıkma gibi teknik problemleri sebebi ile küçülmeye maruz kalmalarıdır. Bu küçülme problemleri bazı dairelerde ciddi yaşam hakkı ihlallerine sebep olduğundan, mal sahipleri yeni yapılaşmaya pozitif bakmamakta ve dönüşümün önünü kapatmaktadır. Eğer kentsel dönüşümü hızlı bir şekilde öngörülen zamanda tamamlayamazsak maalesef çok ciddi hak ve asla değerini ölçemeyeceğimiz can kayıplarıyla karşılaşmamız an meselesidir” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜ AÇILMALI

DİKENT olarak üzerimize düşen görevin bilincinde ve bu doğrultuda Belediyelerle ilgili problemleri bizzat görüştüklerine değinen Elbey, şöyle dedi: “Hak mahrumiyetlerinin önüne geçecek, kentsel dönüşümün önünü açacak bir uygulama beklemekteyiz. Kentsel dönüşümün önündeki problemlerden biride 2/3 çoğunluk ile hareket etmeye çalışmak. Zira 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasası İkinci bölüm 6.maddesi 2. Bendinde geçen şu ibare; (2) Üzerindeki bina yıkılmış olan arsanın maliklerine yapılan tebligatı takip eden otuz gün içinde en az üçte iki çoğunluk ile anlaşma sağlanamaması halinde, gerçek kişilerin veya özel hukuk tüzel kişilerinin mülkiyetindeki taşınmazlar için Bakanlık, TOKİ veya İdare tarafından acele kamulaştırma yoluna da gidilebilir. Bir çok Mal sahibi ve Müteahhitler tarafından 2/3 çoğunluk ile inşaat yapım işlemlerine başlanabileceği şeklinde yorumlanmış ancak uygulamaya gelindiğinde, çoğunluğa uymayan satışa gidilecek taşınmazlar ile ilgili uzun bir satış prosedürü vardır”

 ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMALI

DİKENT Başkanı Elbey, Halkın Kentsel Dönüşüm konusunda daha çok bilgilendirilmesi, belediyelerin ise mağduriyetleri ortadan kaldıracak çözüm önerini dikkate almaları gerektiğine işaret ederek, “Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği Yönetim Kurulu olarak izlediğimiz stratejilerde önceliğimiz 3/3 oy birliğinin sağlandığı projelere ve mülkiyet hakkının ihlal edilmediği durumlarda 2/3 oy çoğunluğu olan projelere dahil olmayı tercih ediyoruz. Bütün bu alt yapı, teknik ve bürokrasi ayaklarındaki problemlere son olarak eklenmesi gereken başka bir sorunda kentsel dönüşümde devletin destek olarak verdiği düşük faizli kredi imkânı ve/veya kira yardımları konusudur. Birçok mal sahibi emekli ve kısıtlı maaşları ile geçim sıkıntısı çekmektedir. Bu durumda her ne kadar kredi desteği verilse de ödeme gücü olmayan mal sahipleri için bu destek maalesef çok çözüm odaklı bir destek değildir. Ayrıca inşaat maliyetlerinin her geçen gün arttığı piyasa şartlarında verilen 100 bin  TL kredi, müteahhit firmaların vermiş olduğu tekliflerin en iyi şartlarda yalnız yüzde 60’ını karşılamakta üzeri için tekrar bir finansal araca ihtiyaç duyulmaktadır. Senelerini aynı semtte geçiren bir kesim mal sahipleri evlerini satıp başka semtlere taşınmayı da düşünmediğinden yine süreç bir çıkmaza girmektedir. DİKENT – Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği olarak temennimiz; Halkın Kentsel Dönüşüm konusunda daha çok bilgilendirilmesi, belediyelerin ise mağduriyetleri ortadan kaldıracak çözüm önerini dikkate almalarıdır” şeklinde konuştu. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter