Dolar : Alış : 2.9349 / Satış : 2.9402
Euro : Alış : 3.2799 / Satış : 3.2858
HAVA DURUMU

Diyarbakir25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8835 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BES: “Sosyal Güvenlik piyasaya açılıyor!”

Tweet
18 Mayıs 2016 - 115 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»BES: “Sosyal Güvenlik piyasaya açılıyor!”

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle SGK İl Binası önünde kitlesel basın açıklaması yaptı. SGK Emekçilerinin sorunlarına ilişkin yapılan açıklamayı SGK İşyeri temsilcisi Fatih Balta okudu. Büro Emekçileri Sendikası olarak “Sosyal Güvenlik Haftası”nı kurumun ve sosyal güvenlik emekçilerinin gerçek sorunlarının tartışıldığı “Alternatif Sosyal Güvenlik Haftası” olarak ele aldıklarını ifade eden Balta, “Alternatif eylem ve etkinliklerimizle, sağlık ve sosyal güvenlik hakkının tahrip edilerek paralı hale getirilmesine, sosyal güvenlik emekçilerinin yaşam ve geçim koşullarının daha da ağırlaştırılmasına karşı Sosyal Güvenlik Haftasında da mücadeleyi yükseltiyoruz” dedi.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDA KARAR HAKKI İSTİYORUZ!

Sağlık ve sosyal güvenlik, tüm yurttaşlar için ideal biçimiyle yasal güvenceye kavuşturulması gereken bir hak olduğunu savunan Balta, “Tüm yurttaşların hayatını doğrudan ilgilendiren bir kurum olarak Sosyal Güvenlik Kurumu, tüm kesimlerin görüşü alınmak suretiyle demokratik bir anlayışla yönetilmemektedir. Kamusal sağlık ve sosyal güvenliğin piyasa merkezli yapılandırılması ve bu hizmetlerin özel sektöre devredilmesi tüm yurttaşların sağlık ve sosyal güvenlik haklarını daraltırken paralı hale getirmektedir” diye konuştu.

SİGORTASIZ ÇALIŞTIRMA YASAKLANSIN!

Balta, Kayıt dışı istihdam oranı resmi rakamlara göre yüzde 35 oranıyla Avrupa Birliği ülkelerinin üç katına tekabül ettiğine değinerek, “Sigortasız çalıştırmanın yaygınlığı Sosyal Güvenlik Kurumunun gelir düşüklüğünün önemli nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Sigortasız, kayıt dışı işçi çalıştırma eğilimi, mülteci işçileri de eklediğimizde her geçen gün artmaktadır.

SOSYAL GÜVENLİK PİYASAYA AÇILIYOR

Bireysel Emeklilik Sistemi, sosyal güvenliğin özelleştirilmesinin önemli aracına dönüştürülmektedir. Bireysel Emeklilik Sisteminin önce %25 devlet desteği ile teşvik edilmesini, önümüzdeki günlerde vergi indirimi teşviki ve 50’den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde sisteme zorunlu otomatik geçişle desteklendiği görülmektedir. Sosyal güvenlik adım adım piyasaya açılmaktadır” dedi.

BES’TEN TALEPLER

Balta, son olarak BES’in taleplerini de şöyle sıraladı:

“Emeklilik yaşı düşürülmeli, ek ödemeler emeklilik maaşına yansıtılmalıdır. Sağlık katkı payları kaldırılmalıdır. Genel Sağlık Sigortası uygulamasına son verilmeli, sağlığın finansmanı genel bütçeden karşılanmalıdır. Kayıt dışı istihdam kayıt altına alınmalıdır. İşveren pirim aflarına son verilmelidir. 666 KHK nedeniyle gasp edilen ikramiyeler derhal ödenmelidir.  Aynı kadro dereceler arasında yaratılan ücret adaletsizliği ortadan kaldırılmalıdır. SGK GYS Yönetmeliğinin sendikamızın açmış olduğu davalar dikkate alınarak değiştirilmeli ve sınavlarda uygulanan mülakat kaldırılmalıdır. Uzman, Denetmen v.b tüm kadrolar için kurum içinden sınav açılmalı, sınavlarda yaş şartı kaldırılmalı ve sınav sonuçları 2 yıl geçerli olmalıdır. Yeni ve kadrolu personel istihdam edilmeli, Sosyal Güvenlik Merkezlerine yeni kadro tahsis edilmelidir. Geçici görevlendirme adı altındaki sürgün uygulamasından vazgeçilmelidir. Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan kamu emekçileri(hizmetli, dağıtıcı v.b) sınavsız olarak memur kadrolarına atanmalıdır. Kurum denetim elemanları başta olmak üzere icra, işveren, tahsis ve gerçekleştirme görevlileri ile muhasebe personeli için iş-görev tazminatı, bankoda çalışan personel için yıpranma tazminatı ödenmelidir. Mobbing uygulamalarının tespiti ve önlenmesi için her ilde Mobbing İzleme Kurulları oluşturulmalıdır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulları oluşturulmalı, yönetmeliğe uygun olarak işyerlerinde işyeri hekimi ile işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı istihdam edilmelidir. 50 çalışanın olduğu işyerlerinde kreş açılmalıdır.  Rotasyon uygulamaları durdurulmalıdır”

(Sait BAYRAM’ın Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter