Dolar : Alış : 2.8197 / Satış : 2.8248
Euro : Alış : 3.2146 / Satış : 3.2204
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir21°CHafif Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7512 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Akkul’dan ‘Altın’ önerisi

Tweet
11 Mart 2016 - 276 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Akkul’dan ‘Altın’ önerisi

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu Başkanı ve Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul, Altının ONS fiyatının geçmiş yıllara nazaran düşüş yaşadığını ifade ederek, altın fiyatlarının yükselmesindeki etkenin dolar olduğunu ifade etti.

Dünyada altının ONS fiyatının düşük olduğunu vurgulayan Akkul, “2011 yılında altın ONS fiyatı bin 900 doları bulunurken bugün bu fiyat bin 260 dolar civarındadır. ONS fiyatlarının düşük olmasının sebebi ise Amerikan Merkez Bankasının (FED) almış olduğu kararlardır. Amerika dünyadaki gelişmekte olan ülkelere her ay 85 milyar dolarlık para sunumu yapıyordu. Bu paraların piyasada çok olması doların değerini düşürdü. Para sunumunun kesilmesi ile dolar yükseldi. 2013 yılında Amerika parasal girişimlerini kesti. Bunu denemesi ile altında düşüş oldu. 2010 yılı başında gelişmekte olan ülkelere verdiği 85 milyar dolar parayı Amerika 15 milyar dolar düşürdü. Amerika Merkez Bankası her toplantıda bu oranı düşürerek sonunda para musluğunu kesti. Daha sonra faiz artırımına giderek doları daha kıymetlendirdi. Piyasadan doları çekeceğini söyleyince de gelişmekte olan ülkelerde dolar fiyatı yükseldi. Dolar kıymetlenince altın, gümüş ve petrol fiyatları da yükseldi” diye konuştu.

ALTIN FİYATLARININ YÜKSELMESİNİN NEDENİ DOLARDIR

Akkul, Amerika Merkez Bankasının faiz oranının yükseltmesi ile gelişmekte olan ülkelerde fonların paralarını çekerek Amerika’ya yönelmeye başladığını dile getirerek,  “Altın fiyatlarının yükselmesinin ana sebebi dolar fiyatlarıdır. FED bir defa faiz arttırdı. Piyasalar ikinci faiz artırımı bekliyor. Piyasalar bu beklentiler içerisinde olduğu müddetçe doların yükseleceğini göreceğiz. Önümüzdeki günlerde doların 3 lira 20 kuruş hatta 3 lira 50 kuruşa kadar çıkacağını tahmin edebiliyorum. Tabi bu gram, TL’yi daha da artıracak, bu da ileriki zamanda olacak şimdi değil.” ifadelerini kullandı.

ONS FİYATI DÜNYADA ŞEKİLLENİR

Doların ülkelerin kendi iç piyasasında şekilleneceğini söyleyen Akkul, şöyle dedi:

“Gram TL’yi belirleyen faktörün birincisi ONS’tur. ONS fiyatı dünyada şekillenir, dolar ise bizim iç piyasada şekillenir.  Bunu da bölgedeki olan olaylar tetikler. Yatırımcı şunu unutmasın bir emtia aldığı zaman muhakkak kendisine belirli bir süre koysun. Bu da mutlak 6 ay olsun. Bizim insanlarımız bir emtia aldığı zaman hemen ‘Ya düşsün ya da yükselsin’ diyor. Yabancı yatırımcıların bu süresi bir yıldır, biz bunu 6 aya düşürdük. Şu an altının gramı 120 liradır. Bu fiyatın tekrar 105 liraya kadar düşeceğini düşünüyorum. Bu düşüşün ardından ikinci bir yükseliş olacaktır. Bu yükseliş 120 liradan daha fazla olacağını düşünmekteyim.”

YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Akkul,  Amerika Merkez Bankasının faiz artırımıyla altının yükselişe geçtiğini belirterek, “Dünyada altının ONS fiyatının yükselmesi ile dolar düşer. Doların yükselmesi ise Türkiye ile alakalı bir şey. Türkiye’de belirsizlik ve kuzey Suriye’deki bombalama olayı bu fiyatları daha da yükseltecektir.  Yatırımcıların şuanki durumda altın almalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu. (Sait BAYRAM)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter