Dolar : Alış : 2.8834 / Satış : 2.8886
Euro : Alış : 3.2102 / Satış : 3.216
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir42°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9828 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Akıllı Kavşağımız da oluyor!

Tweet
12 Temmuz 2016 - 623 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Akıllı Kavşağımız da oluyor!

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, Akıllı Kavşak Sistemi’ni hayata geçirerek kavşaklarda yaşanan trafik sorununu en aza indirmeyi hedefliyor. 2 milyon 790 bin liraya mal olacak ve 8 ayda tamamlanacak sistem, kentin 47 kavşağında uygulanacak. Bunlardan en yoğun olan 9 kavşağa ayrıca kameralar takılacak, trafik kontrol merkezinden takip edilecek ve gerekli görüldüğü anda trafik ışıklarına müdahale edilecek. Akıllı Kavşak Sistemi ile kentin trafik yoğunluğu yüzde 90 azalacak.

Çalışma hakkında bilgi veren Ulaşım Daire Başkanı Yılmaz Abiş, Akıllı Kavşak Sistemi’nin ışıklarda fazla beklemeyi ve düzensiz trafik akışını dengelediğini belirtti. Abiş, sistemle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Veri tabanını oluşturmak için ilk başta ihale yaptığımız firma, 9 ayrı noktada 2 hafta sonu, 2 hafta içi bizim belirleyeceğimiz saatlerde araç sayısını belirleyip trafik akışının nerede daha fazla veya daha az araç yoğunluğuna göre tespit yapacak. Ortak belirlenecek bir noktaya kamera sistemi yerleştirilecek. Yerleştirilen kamera gelen araç sayısını, hızını ve hızına göre trafiği yönlendirecek. Sistem, batı taraftan gelen araç sayısının daha fazla ve yığılma olacağı sırada hemen oranın yeşil ışığını yakıp az olan tarafın da kırmızı ışığını yakacak ve bu şekilde trafiğin daha rahat yürümesini sağlayacak.”

2 MİLYON 790 BİN LİRAYA MAL OLACAK

Çalışmanın 8 ay içerisinde Ulaşım Daire Başkanlığı’nın denetimde yapılacağını ve 2 milyon 790 bin liraya mal olacağını kaydeden Abiş, “Büyük kentlerde artık tamamen bu uygulamaya geçilmiş. Biz Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak biraz geciktik. Bunun hayata geçirilmesiyle birlikte özellikle kavşaklardaki büyük sıkıntıların çoğu çözülmüş olacak.” diye konuştu.

TRAFİKTE RAHATLAMA SAĞLAYACAK

Sistemin üzerinde bulunan kameraların aracın hızını, araç sayısını, araçların büyük veya küçük olduğunu veri olarak verebileceğini anlatan Abiş, sistemin kurulacağı merkezden kamera sistemini denetleyebileceklerini söyledi. Büyük şehirlerde trafikte yığılmalar olduğuna dikkat çeken Abiş, dinamik kavşak kontrol sistemiyle bu sorunun tamamen ortadan kaldırıldığını anlattı. Abiş, sistemin her türlü hava koşuluna uygun olduğunu belirterek, Diyarbakır’da bu sistemin devreye girmesiyle trafikte yüzde 90 oranında bir rahatlama sağlanacağını ifade etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Nuran
12 Temmuz 2016 - 21:40

Akıllı kavşaga seviniriz.Anca belediye önce duraklardaki bank-güneşlik gibi hizmetlerine önem versi.örnek olarak 4 yıldan beri hizmete giren doğum evi önünde bir tek tane bank varmı bi baksın ve görsün günde yüzlerce hasta,hamile,yaşlı,çocuklu anne o durakta ayakta araç bekliyor.

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑